Wakacje to dobra chwila, by wykorzystać bon turystyczny

Na Pomorzu na aktywację wciąż czeka ponad 61 tys. bonów. Warto się pospieszyć, bo ich ważność upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nimi opłacić pobytu w hotelu czy udziału w imprezie turystycznej.

To ostatnie wakacje z bonem turystycznym, jego ważność upływa 30 września.   |  fot. ilustrac/arch

Z przygotowanych blisko 284 tys. bonów rodzice z Pomorza aktywowali prawie 222 tysiące. To oznacza, że na uruchomienie czeka ponad 61 tys. bonów turystycznych. Suma płatności jakie przy użyciu bonów, wykonali mieszkańców województwa pomorskiego to ponad 154 mln zł. Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu, mogą to zrobić do końca września 2022 r. Przy użyciu bonu turystycznego zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

Na Pomorzu można płacić bonem turystycznym u ponad 6,1 tys. podmiotów – przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego. To rekordowa liczba. Do tej pory przyjęły one prawie 619 tys. płatności o łącznej wartości blisko 418 mln zł.. To z kolei drugi wynik po Małopolsce. W całym kraju bon turystyczny obsługuje przeszło 30 tys. firm i instytucji. Suma wszystkich transakcji przy użyciu bonów przekroczyła 2,3 mld zł. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”, przypada bon turystyczny w wysokości 500 zł. Natomiast dla dziecka z niepełnosprawnością, potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem, wartość bonu wynosi 1000 zł. Bon mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500 plus”. Zrobią to zrobić wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em na podany numer telefonu komórkowego.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik - grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, nawet jeśli wniosek o 500 plus złożyli po 31 grudnia 2021 r. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., również mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500+ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu 2022 r. ZUS przyznał świadczenie od listopada i tym samym może ona skorzystać z bonu turystycznego.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego