WTZ będzie miał nowy budynek?

W opinii wójta Zbigniewa Szczepańskiego i burmistrza Arseniusza Finstera budowa nowego obiektu jest zasadna. Starosta Marek Szczepański podopiecznych WTZ-u, i jeszcze kilka innych instytucji, widziałby jednak w starym gmachu banku PKO.

Naprawa dachu na obiekcie WTZ-u to koszt 350 tys. zł.zł   |  fot. A. Zajkowska

Warsztat Terapii Zajęciowej od 16 lat znajduje się w pamiętającym jeszcze tala 70’ budynku przy ul. Przemysłowej. Wcześniej mieściło się tam przedszkole. Obiekt jest wysłużony i potrzebuje gruntownego remontu. Najpilniejszą potrzebą jest dach, którego renowacje bywały do tej pory raczej kosmetyczne. Jego stan dodatkowo pogorszyła nawałnica, która w 2017 roku przeszła nad naszym regionem. Wówczas wichura zerwała część papy, a deszcz zalał jedno z pomieszczeń. Zacieki i odchodzący tynk są widoczne do teraz.

Dach za przynajmniej 350 tys. zł

Joanna Warczak, przyznaje, że od dawna każdy wolny grosz i datki sponsorów odkładają na bieżącą konserwację budynku. Światełkiem w tunelu okazał się program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Stowarzyszenia prowadzące warsztaty mogą się strać o dofinansowanie do remontu. To są 164 tys. zł. Trzeba mieć 20 proc. wkładu własnego - wyjaśnia kierownik WTZ. By móc starać się o pieniądze trzeba było najpierw sporządzić projekt dachu. Dlatego Warczak udała się po pomoc do ratusza.

Ten na miejsce oddelegował Zdzisława Kufla. Po wnikliwych oględzinach architekt nowy dach wycenił na … 350 tys. zł. Zaznaczył jednak, że to tylko wstępna wycena, ponieważ nie jest w stanie stwierdzić, że pod okalającą dach i część ściany attyką nie ma żadnych niespodzianek. Kwota ta zmroziła prowadzące WTZ kobiety. Wiedząc, że nie są w stanie same uzbierać całości sumy wkładu własnego poprosiły o pomocą samorządy.

W spotkaniu przy ul. Przemysłowej wzięli udział wójt Zbigniew Szczepański, burmistrz Arseniusz Finster oraz reprezentujący starostwo Stanisław Skaja. Obecny był także architekt. - Zauważył on, że kiedy ruszymy dach, wszystko inne może runąć jak domino. Nie wiadomo w jakim stanie znajdują się np. mury pod okalającym je poszyciem. Czy podczas rozróbki starego dachu nie wykruszą się one do samych okien. Nie wiadomo też czy nie pójdzie nam elektryka. To bardzo podwyższyłoby koszty remontu - opowiada Renata Rutkowska, sekretarz PSONI koło w Chojnicach.

Taniej pobudować nowe?

Po długiej debacie co zrobić w zaistniałej sytuacji wójt Zbigniew Szczepański zasugerował, że może najsensowniejszym rozwiązaniem, byłoby pobudowanie nowego warsztatu terapii, obok obecnego. - Byłoby to nasze marzenie. Nam się tutaj bardzo dobrze żyje. Okolica jest spokojna, są dobre dojazdy, obok przystanek autobusowy, ogród - wylicza kierownik WTZ. - Poza tym mamy podopiecznych, którzy są zżyci z tym miejscem. A osoby z niepełnosprawnością intelektualną przeprowadzki odczuwają znacznie silniej niż zwykli ludzie. Oni sami mówią, że tu są ich korzenie, i że nie chcą stąd odejść - wyjaśniają Joanna Warczak i Renata Rutkowska.

Dodatkowym atutem działki przy ul. Przemysłowej jest planowana tam budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla podopiecznych, którzy nie mają już bliskich, którzy mogliby się nimi zaopiekować. Wójt i burmistrz uznali, że najuczciwiej by było gdyby na nowy Warsztat powiat, miasto i gmina złożyły się po równo.

A może dawne PKO?

Odmienny pogląd ma jednak starosta. Marek Szczepański mówi, że na ten rok budżet starostwa jest już zaplanowany i nie wysupła wolnych środków na WTZ. Sugeruje natomiast, że być może odpowiednim miejscem na Warsztat Terapii Zajęciowej byłby gmach dawnego banku PKO. Wartość obiektu, szacunkowo, to między 1 mln 500 tys. a 1 mln 700 tys. zł. - Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, WTZ i jeszcze parę innych instytucji, które są w zarządzaniu miasta, a związane czy to z seniorami, czy z MOPS-em, zmieściłoby się w tym jednym obiekcie. A te 3 mln zł, które trzeba by wydać na jeden obiekt samych WTZ-ów, w zupełności wystarczyłby na wyremontowanie obiektu przy ul. Kościerskiej - uważa starosta. Burmistrz nie ukrywa jednak, m.in. po rozmowach z Joanną Warczak, że bardziej skłania się ku budowie obiektu przy ul. Przemysłowej.

O szczegółach inwestycji podczas konferencji pracowej informował Arseniusz Finster.

Anna Zajkowska

Zapisz

 1. 13 lutego 2020  21:00   20 lutego o 22:25 na TVP 1 ... (1)   Kamil

  20 lutego o 22:25 na TVP 1 oglądajcie magazyn śledczy będzie o Chojnicach i o domniemanym "układzie". Myślę że to będzie bardzo ciekawy odcinek i cała Polska będzie miała co oglądać.

  29
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 lutego 2020  10:02   Telewizja i jej programy   NNN

   dla idiotów takich jak "kamil", życzę miłego oglądania cymbały!

   4
   12