W weekend "Gąsienice i Podkowy"

Spora grupa chojniczan tradycyjnie już wybiera się na kolejny zlot militarny. Przed nami 13 edycja Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" w Bornem Sulinowie. Oficjalne otwarcie zlotu nastąpi w piątek 12 sierpnia.

13 lat temu grupa pasjonatów postanowiła wykorzystać garnizonową przeszłość miasta i zaprosić na zlot pasjonatów militariów. Dzisiaj to największa tego typu impreza w kraju.

Pierwsi militarni zlotowicze zaczną pojawić się na polu namiotowym w bezpośrednim sąsiedztwie tankodromu już w nadchodzący weekend. Lato to już taka pora roku, że praktycznie w każdy weekend gdzieś w Polsce odbywa się podobna impreza albo nawet i kilka. Jednakże rozmachem i atmosferą zlot "borneński" nie ma sobie równych. To jakby "Mekka" wszystkich tych, którzy kochają militarne klimaty.

W tym roku tematem przewodnim będą wojska inżynieryjne więc organizatorzy spodziewają się imponującego zestawu tego sprzętu wojskowego, ale oczywiście i innego sprzętu wojskowego - zarówno lekkiego jak i ciężkiego - także nie zabraknie.

Organizatorzy spodziewają się około 500 - 700 pojazdów wojskowych wszelkich możliwych typów, uczestników przybędzie najprawdopodobniej około 4 - 5 tys. natomiast gości i turystów odwiedzających imprezę przewinie się przez tereny wystawowe i handlowe około kilkadziesiąt tysięcy - ale wizyta tych ostatnich uzależniona jest oczywiście od pogody.

Do końca II wojny światowej w mieście - poligonie zbudowanym przez Niemców w latach 30 - tych XX wieku szkolił się Wehrmacht, po zakończeniu działań wojennych stacjonowała tu cała dywizja pancerna Armii Czerwonej. Ale to już historia, na którą jednakże w Bornem Sulinowie natkniemy się na każdym kroku a obecni mieszkańcy tego miasteczka chętnie opierają na niej pomysł na turystyczną promocję.

Ta czterodniowa (oficjalnie) impreza to ogromne przedsięwzięcie logistyczne - wokół dawnego tankodromu byłej bazy wojskowej wyrasta miasteczko namiotowe, gromadzi się kilka tysięcy uczestników, którzy zjeżdżają tu swoim wojskowym sprzętem pieczołowicie odrestaurowywanym przez pozostałe miesiące w roku, aby przez te kilka dni wyszaleć się na tankodromie. Sprzęt w większości pochodzi z demobilu, jest pozbawiony cech bojowych ale jest nadal sprawny w jeździe o czym możemy się przekonać podczas przejażdżek.

Trzeba tym wszystkim ludziom zapewnić miejsce do rozbicia namiotu, warunki sanitarne a przede wszystkim bezpieczeństwo. W tym celu powoływana jest Żandarmeria Zlotowa, która czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. Osobiście uczestniczę w zlotach w Bornem Sulinowie już kilka ładnych lat i nie zauważyłem jakichś większych "wybryków" ze strony uczestników. No bo w końcu kto ma być bardziej "karny" jak nie "wojsko"?!

Na zwiedzających czekają inscenizacje i rekonstrukcje militarne, można odwiedzić obozy wojskowe różnych grup rekonstrukcyjnych (dioramy), zrobić zakupy oporządzenia i umundurowania na kiermaszu handlowym. Wielkim powodzeniem cieszą się wieczorne i nocne koncerty zespołów rokowych.  A więc pakujemy "szpej" i widzimy się w Bornem Sulinowie ! W imieniu organizatorów zapraszam i życzę udanej zabawy.

D. Wałdoch

Komunikat dla uczestników zlotu

Organizatorzy zlotu przypominają wszystkim uczestnikom i gościom imprezy o konieczności przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych dotyczących zakazu propagowania ustrojów totalitarnych oraz zakazu noszenia umundurowania wojskowego.

Zakaz propagowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych zawarty jest w art.256 kodeksu karnego. Uczestników imprezy interesować powinny zwłaszcza cytowane niżej paragrafy:

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie jest imprezą o charakterze historycznym i kolekcjonerskim, uczestników dotyczą zatem postanowienia § 3 – ale tylko w wyznaczonych granicach imprezy zlotowej oraz na trasach parad przewidzianych w programie.

Odnośnie noszenia umundurowania wojskowego obowiązuje Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części.

Rozporządzenie wylicza rodzaje mundurów i części umundurowania, których nie mogą nosić osoby, które nie są żołnierzami. Na liście są m.in. mundury galowe, wyjściowe, wieczorowe, polowe, ćwiczebne. Ale nie tylko. Dokument wymienia też elementy wchodzące w skład ubiorów np. czapkę rogatywkę, sznur galowy, furażerkę, beret, pas żołnierski, kombinezon czołgisty lub pilota.

Obostrzenia te dotyczą tylko wzorów mundurów zatwierdzonych przez MON dla sił zbrojnych (wzory 92, 93, 2010). Nie dotyczą np. starszych wzorów (sprzed roku 1992) czy innych kupionych z demobilu (np. amerykańskich).

Kontrolą, czy dana osoba może chodzić w mundurze oraz nosić oznaki wojskowe, ma się zajmować Żandarmeria Wojskowa.

Przypominamy również, że zgodnie z cytowanymi niżej przepisami atr 61 Kodeksu Wykroczeń :

§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy,

Używanie obowiązujących aktualnie uniformów innych formacji mundurowych takich jak np. : Policja Państwowa, Straż Graniczna, Służba Celna jest karalne.

 1. 6 sierpnia 2016  05:29   Możemy się zabrać z Wami ?! (1)   marketanki

  Możemy się zabrać z Wami ?!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 4 sierpnia 2016  22:23   Byłem w Bornem w zeszłym ...   karol

  Byłem w Bornem w zeszłym roku i w tym roku także się wybieramy z kumplami. Kurzu i spalin mnóstwo ale warto to zobaczyć. Świetna impreza!

  0
  0
 3. 4 sierpnia 2016  16:17   dużo kurzu i smrodu spalin ...   anonim

  dużo kurzu i smrodu spalin ale impreza cool !!!

  0
  0
 4. 4 sierpnia 2016  10:20   Jedziemy także, widzimy się ...   Pixi i Dixi

  Jedziemy także, widzimy się w Bornem Sulinowie, będzie się działo !!!

  0
  0
 5. 4 sierpnia 2016  06:44   Baaa   weteran zlotu

  Spanie pod namiotem ma swoje zalety, wstajesz rano dajesz salwę majtkową armatą, naginasz działo i lejesz na trawkę, a to nie to samo co w domu.

  0
  0
 6. 4 sierpnia 2016  05:37   Ciekawa forma spędzenia ...   gonzo

  Ciekawa forma spędzenia urlopu. Trzeba mieć w życiu jakąś pasję! Pozdrawiam!

  0
  0
 7. 4 sierpnia 2016  00:25   Oni mieszkają i śpią w ... (2)   zainteresowana

  Oni mieszkają i śpią w tych ziemiankach ?!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 4 sierpnia 2016  10:37   To co na zdjęciu to nie ...   zlotowicz

   To co na zdjęciu to nie miejsce do spania a raczej checkpoint - polowy posterunek drogowy. Na zdjęciu mamy dioramę jednej z grup rekonstrukcyjnych, która odtwarza taki punkt z Iraku lub Afganistanu. Ale na upartego to można i tam nocować.

   0
   0
  • 4 sierpnia 2016  05:40   W Sheratonie raczej nie :-)   gonzo

   W Sheratonie raczej nie :-)

   0
   0
 8. 3 sierpnia 2016  21:16   Zgodnie z tradycją (1)   działonowy

  Tradycyjnie po litr na łeb proponuję

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 4 sierpnia 2016  01:04   Na cały zlot ???!!! (chyba ...   degustator

   Na cały zlot ???!!! (chyba żartujesz ?!) Przecież człowiek nie wielbłąd i napić się musi!

   0
   0
 9. 3 sierpnia 2016  14:25   Na tej fotografii są ... (3)   Larysa

  Na tej fotografii są Chojniczanie ?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 10. 3 sierpnia 2016  13:42   Na tę imprezę czekałem ...   Grant

  Na tę imprezę czekałem cały rok !!! W zeszłym roku za namową znajomych wybraliśmy się wspólnie - jako cywile, na jeden dzień,aby się temu przyjrzeć z bliska a w tym roku - już jako "militarni" będziemy poznawać imprezę "od kuchni". Cały rok organizowaliśmy mundury i wyposażenie i się udało! Widzimy się Darek w Bornem Sulinowie :-)

  0
  0