W środę działania „BICYKL”

9 czerwca chojniccy policjanci przeprowadzą działania "Bicykl", których celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników rowerów i hulajnóg, a także uświadomienie kierującym pojazdami, że cyklista jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Konsekwencje zdarzeń drogowych dla rowerzysty mogą być bardzo poważne, a czasem nawet tragiczne, gdyż w przeciwieństwie do kierowcy samochodu nie ma on żadnej ochrony przed upadkiem czy zderzeniem.   |  fot. KPP

Policjanci przeprowadzą działania "Bicykl", których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa poruszających się rowerami i hulajnogami. Kierujący tymi pojazdami są pełnoprawnymi uczestnikiem ruchu drogowego. Mundurowi będą zwracali szczególną uwagę na wykroczenia poruszających się jednośladami oraz kierujących innymi pojazdami wobec tych uczestników ruchu.

Miejscem szczególnie niebezpiecznym są przejazdy rowerowe oraz przejścia dla pieszych, gdzie cykliści nie pamiętają o tym, że przez przejście dla pieszych należy zejść z roweru bądź hulajnogi i przeprowadzić swój pojazd na drugą stronę ulicy. Pamiętajmy, że podczas pokonywania przejazdu rowerowego należy zachować ostrożność i zwolnić. Dotyczy to kierujących rowerami oraz innymi pojazdami. Rowerzysta w żaden sposób nie jest chroniony. Kask oraz ochraniacze nie zapewnią takiej ochrony jak karoseria samochodu.

Mimo wielu apeli zdarza się, że rowerzyści nie korzystają z kasków, czego skutkiem podczas upadku są bardzo ciężkie urazy głowy. Wyróżniające się kolory ubrań, światła pozycyjne oraz zdrowy rozsądek oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania niewątpliwie pomogą w bezpiecznym korzystaniu z roweru i hulajnogi, która w ostatnim czasie staje się bardzo popularnym środkiem lokomocji.

Apelujemy do kierujących rowerami, hulajnogami oraz pojazdami silnikowymi o wzajemny szacunek, zrozumienie oraz rozsądek. Fakt, że według przepisów mamy pierwszeństwo, nie oznacza, że inny uczestnik ruchu będzie to respektował. W każdym miejscu przecinania się dróg dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy dokładnie się rozejrzeć, zwolnić i pomóc w bezpiecznym przejechaniu skrzyżowania.

Policjanci przypominają, że osoby do 10 roku życia poruszające się hulajnogą obowiązuje zakaz poruszania się po drodze. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko we wskazanym wieku może poruszać się tylko pod opieką osoby dorosłej. Jeżeli zaś chodzi o młodzież w wieku od 10 do 18 lat wymagana jest do prowadzenia tego typu pojazdu, karta rowerowa bądź prawo jazdy „AM”, „A1”, „B1”, ”T”.

KPP