W powiecie chojnickim w wyniku nocnych nawałnic zginęło pięć osób

Ogromne szkody wyrządziły gwałtowne burze, które przeszły wczoraj (11.08.) m.in. przez powiat chojnicki. Nawałnica dotarła do powiatu chojnickiego w piątek ok. godz. 22.30.

Wiatr łamał drzewa jak zapałki. Strażacy cały czas usuwają skutki nocnej nawałnicy.   |  fot. red.

Drzewa łamały się jak zapałki, są informacje o zerwanych dachach budynków. W Chojnicach zarejestrowano porywy wiatru sięgające ok. 130 km/h (informacja Polskich Łowców Burz). Przy ul. 31 stycznia wiatr uszkodził dach budynku mieszkalnego. Ekipy remontowe natychmiast przystąpiły do zabezpieczania zniszczonego dachu. Od poniedziałku mają się zacząć konkretne prace, polegające na remoncie utraconego ocieplenia dachu.

Wiele dróg było i wciąż jest zablokowanych przez powalone drzewa. Strażacy interweniowali m.in. na drodze krajowej 22, drodze wojewódzkiej trasa Czersk – Tuchola, drogach powiatowych i gminnych. Bardzo dużo gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu.

Rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej Łukasz Płusa poinformował, że w dwóch miejscowościach leżących w powiecie chojnickim drzewa upadły na namioty, zabijając w miejscowości Małe Swornegacie 29 - letmiego mieszkańca Warszawy. Przebywająca wraz z nim kobieta odwieziona została do szpitala celem udzielenia pomocy.

W Suszku w województwie pomorskim zginęło 13 i 14 - letnie dziecko. W Konarzynach w efekcie uszkodzenia budynku przez powalone silnym wiatrem drzewo, zginęła kobieta. Obrażenia odnieśli również mieszkający z nią wspólnie dwaj mężczyźni: 66 - latek i 34 - latek, których przetransportowano do szpitala w Chojnicach.

Do pięciu wzrosła liczba ofiar nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Piąta ofiara to 48 -  latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim.

Aktualizacja: Policji i straży pożarnej udało się dotrzeć do zniszczonego przez nawałnicę obozu harcerskiego w Suszku, gdzie zginęło dwoje nastolatków, a około 20 zostało rannych. Ranni zostali przetransportowani do szpitala. Na obozie przebywało w sumie 170 osób. Oficer prasowa chojnickiej policji poinformowała, że około 20 dzieci, które odniosły obrażenia jest przewożonych do szpitala w Chojnicach.

Dodała, że nieznane są rozmiary obrażeń, jakich doznali poszkodowani - w większości nastolatkowie - harcerze biorący udział w obozie. Potwierdziła też, że zginęło dwoje uczestników obozu. Ofiarami są dzieci w wieku 13 i 14 lat. Dzieci te zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy: przynajmniej jedno z nich przygniotło drzewo, które upadło na namiot.

Na miejscu wciąż pracują strażacy  oraz inne służby ratunkowe. Do powiatu chojnickiego ściągnięte zostały dodatkowe jednostki straży pożarnej. Jak informują nasi czytelnicy, w niektórych miejscach widać ślady przejścia trąby powietrznej. Najwięcej zniszczeń, jak informują czytelnicy, jest w Rytlu i jego okolicach. "W wyniku przejścia trąby powietrznej są domy bez dachów, nie ma lasu i pół cmentarza" - pisze czytelniczka. Cmentarz uszkodzony jest również w Łęgu.

Wciąż jest zablokowana droga krajowa 22 – odcinek Czersk – Chojnice  (od 1 do 4 zdjęcia w galerii - okolice Rytla, pozostałe - las w okolicach Męcikała.). Zatarasowana przez powalone drzewa jest też trasa kolejowa Chojnice - Czersk. Straty są ogromne. Dopiero rano widać ich rozmiar. Na Pomorzu najbardziej ucierpiały trzy powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski, także samo miasto Gdańsk.

(red.). (olo), (m.n.), B. Główczewska, M. Synoradzki, D. Wałdoch

Zapisz

 1. 17 sierpnia 2017  17:59   Powiatowi urzędnicy zarządzania kryzysowego i chojnicki starosta zawiedli z kretesem!   chojniczanin

  W obliczu klęsk i żywiołów Polak może jedynie liczyć na współobywatela i na niezawodnych strażaków! Urzędnicy zarządzania kryzysowego powiatu i starosta zawiedli i nie dopełnili swoich podstawowych obowiązków! Starostwo, chojnicki ratusz, gmina Czersk i także inne gminy mają specjalnych urzędników od zarządzania kryzysowego odpowiedzialnych za koordynowanie działań w czasie katastrof i kataklizmów. Dlaczego ci urzędnicy ze służb kryzysowych z chojnickiego starostwa, z gminy Czersk, a także dlaczego starosta nie podjęli decyzji o ewakuacji harcerzy spod namiotów do jakiejś bezpieczniejszej lokacji - jak na przykład do jakiegoś budynku szkolnego (lub innego) by przeczekać burze i huraganowe wiatry? Ostrzeżenia o nadchodzących burzach, o groźnych huraganowych wiatrach, i możliwości wystąpienia trąb powietrznych były przecież znane około 12 godzin wcześniej! Półtorej godziny przez tragedią w Suszku służby meteorologiczne ostrzegały, że burza wytworzy trąby powietrzne i huraganowe destrukcyjne wiatry. Dlaczego chojnicki starosta i jego urzędnicy od zarządzania kryzysowego nie podjęli żadnych działań prewencyjnych w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa i logicznej w takiej sytuacji ewakuacji harcerzy ze Suszka do bezpiecznych budynków? Starosta Staszek i jego urzędnicy od zarządzania kryzysowego zlekceważyli bezpieczeństwo ludzi w obliczu ekstremalnych żywiołów pogodowych i to oni bezpośrednio są odpowiedzialni za tą katastrofalną sytuacje i za możliwą do uniknięcia śmierć dwojga harcerek z obozu w Suszku i innych osób, które zginęły w czasie burzy z powodu bezmyślnego zlekceważenia powagi sytuacji w obliczu zbliżającej się burzy, trąb powietrznych i huraganowych wiatrów! W powiecie chojnickim 5 osób straciło życie z powodu beztroskiego i bezmyślnego zlekceważenia swoich służbowych obowiązków przez chojnickiego starostę Staszka Skaje i przez jego urzędników od zarządzania kryzysowego, którzy w obliczu zbliżającego się znanego im niebezpieczeństwa zignorowali bezpieczeństwo życia ludzkiego i poszli do swoich bezpiecznych domów by beztrosko się wyspać!

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 16 sierpnia 2017  00:45   POSEŁ MRÓWCZYŃSKI JEST ... (1)   Mieszkaniec Chojnic

  POSEŁ MRÓWCZYŃSKI JEST NIKIM SŁUŻY PiSowi TYLKO DO PODPISYWANIU USTAW O LIKWIDACJI SĄDU NAJWYŻSZEGO I ŁAMANIA KONSTYTUCJI . WIELKI WSTYD ŻE TAKI GOŚĆ REPREZENTUJE CHOJNICE W SEJMIE . Panie Mrówczyński , nigdy nie myślałem że mój były nauczyciel jest bezmyślnym wykonawcą poleceń oszołomów sekty kaczora . P.Mrówczyński kiedyś Pana szanowałem, dziś jest Pan moim byłym nauczycielem i zakałą polskiego sejmu wstyd że Chojnice mają posła który obiecywał DOBRĄ ZMIANĘ a mamy DOBRE OSZUSTWO . Nasze dzieci nie będą w stanie spłacić długów które wasza sekta zaciąga. Rozliczacie aferę Amber Gold czyli około 700 mil to jest wasz priorytet a oszustwo SKOK Wołomin to ,,"Decyzją nr 1/10/2016 z dnia 28 października 2016 r. syndyk, w związku z odnotowaną stratą bilansową SKOK Wołomin za rok 2014, w wysokości 2 264 215 497,98 zł, stwierdził, że każdy członek tej kasy ponosi odpowiedzialność w ustawowej, podwójnej wysokości wpłaconych uprzednio i posiadanych udziałów" - czytamy w piśmie syndyka. Panie Mrówczyński czy Komisja Sejmowa nie powinna zająć się SKO Wołomin a nie Amber Gold . To jest pytanie do Pana i pańskiej sekty.

  6
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 sierpnia 2017  22:40   Dla przypomnienia bo widzę, ...   Fulo

   Dla przypomnienia bo widzę, że pamięć to my mamy dobrą ale krótką mowa jest o sądzie który jest PATOLOGIĄ prawdziwego sądu..żeby daleko nie szukać wystarczy przypomnieć sprawę Olewnika czy historie komorników sądowych którzy byli nie do ruszenia a zabierali traktory przypadkowym ludziom i sprzedawali szwagrom za 500zł , sędziach którzy jeździli pijani , kradli w sklepach itp..Tutaj nie ma czego bronić a powtarzanie pitołów o demokracji to typowy brak umysłowy

   0
   3
 3. 14 sierpnia 2017  01:22   urzędnicy służb kryzysowych powiatu i starosta zawiedli (1)   chojniczanin

  Urzędnicy służb kryzysowych powiatu i starosta zawiedli i nie dopełnili swoich obowiązków! Starostwo, chojnicki ratusz, gmina Czersk i także inne gminy mają specjalnych urzędników od sytuacji kryzysowych odpowiedzialnych za koordynowanie działań w czasie katastrof i kataklizmów. Dlaczego urzędnicy od sytuacji kryzysowych ze starostwa, z gminy Czersk, a także dlaczego starosta nie podjęli decyzji o ewakuacji harcerzy spod namiotów do jakiejś bezpieczniejszej lokacji - jak na przykład do jakiegoś budynku szkolnego (lub innego) by przeczekać burze i huraganowe wiatry? Ostrzeżenia o nadchodzących burzach i i o groźnych huraganowych wiatrach były przecież znane około 12 godzin wcześniej! Dlaczego nie podjęto żadnych działań prewencyjnych? Kto jeszcze poza starostą Staszkiem odpowiada za tą katastrofalną sytuacje i za możliwą do uniknięcia śmierć dwojga harcerek z obozu w Suszku?

  5
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 sierpnia 2017  15:27   Najpierw doucz się kolego, a później się wypowiadaj...   Chojniczanin 2

   Nawet fachowcy od burz, czyli tzw. Łowcy Burz wyraźnie powiedzieli, że o czymś tak dużym wiedzieli ok. 1,5 godziny przed, a nie 12 godzin. Matematyka to Twoja słaba strona. Dzisiaj też mamy ostrzeżenia o możliwych burzach itp., czy to oznacza, że wszystkie okna mam zabić deskami, a z pól namiotowych ewakuować turystów? Daj spokój - za dużo telewizji i fantastyki

   2
   0
 4. 13 sierpnia 2017  17:46   Nie ma już pieknych lasów .....   Mieszkanka Gdańska

  Od dziecka przyjeżdżam w okolice Męcikału .Kocham te lasy , tereny Niedawno kupiliśmy w tych okolicach dom chcąc osiąść na stałe na emeryturze. Dziś pojechałam zobaczyć jak wygląda sytuacja po tej nawałnicy. Jadąc od Dziemian do Męcikału przed oczami mieliśmy setki powalonych drzew ,kikuty drzew. Okolic tak bogatych w drzewostan praktycznie już nie ma. Straszna tragedia dla tego regionu.... Gmina Brusy naprawdę nie do poznania...

  8
  2
  Odpowiedz
 5. 13 sierpnia 2017  06:03   Płacz i rozpacz po tym co ...   Jq

  Płacz i rozpacz po tym co sie widzi za oknem... Gmina Brusy jest nie do poznania... nasze kochane lasy zrównane z ziemią... nigdy więcej nie chciałabym przeżyć tej trąby.... siedzisz z dzieckiem i zastanawiasz sie kiedy trzeba będzie uciekać z domu... widok zrywanego dachu, trzask, pisk...... rozpacz ludzi jest ogromna.

  17
  2
  Odpowiedz
 6. 12 sierpnia 2017  18:39   Pomoc dla poszkodowanych   Mieszkanka Chojnic

  Czy jest organizowana pomoc dla poszkodowanych rodzin po wczorajszym kataklizmie? Chodzi mi o dostarczenie jedzenia, ubrań, chemii itd.

  9
  3
  Odpowiedz
 7. 12 sierpnia 2017  15:45   Nie kpią, bo pojechali, ...   anonim

  Nie kpią, bo pojechali, czytaj więcej na portalu to nie będziesz glupot wypisywał

  14
  3
  Odpowiedz
 8. 12 sierpnia 2017  14:48   A gdzie satarista Skaja, ... (2)   anonim

  A gdzie satarista Skaja, gdzie burmistrz Finster, gdzie wójt Szczepanski? Szydlowa przerwala urlop a nasi sobie kpią z powagi dramatow ludzkich?

  10
  30
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 13 sierpnia 2017  13:21   Tak szydło przerwała urlop ...   Darq

   Tak szydło przerwała urlop to czemu nie przyjechała na miejsce tragedii tylko przemówiła w Gdańsku z tego co pamiętam to zawsze przyjeżdżali na miejsce w którym doszło do takiej tragedii

   2
   1
  • 12 sierpnia 2017  21:23   Głupich nie sieją, sami się rodzą!   Zbyszek.

   Wyjechali wszyscy na Kanary, kretynie, bo wiedzieli, że będzie wichura. Gdzie się rodzą tacy jaskiniowcy jak ty, idioto!

   3
   0
 9. 12 sierpnia 2017  12:49   Czy droga Chojnice - Czers ... (1)   ?

  Czy droga Chojnice - Czers jest przejezdna???

  5
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz