W mieście brakuje mieszkania np. dla pogorzelców

W Chojnicach brakuje rezerwowego mieszkania komunalnego wyposażonego w meble i sprzęt, które mogłoby być rotacyjnie wykorzystywane w nagłych sytuacjach. Pokazała to sytuacja po niedawnym pożarze przy ul. Człuchowskiej.

Pożar przy ul. Człuchowskiej wybuchł w święta i przez pewien czas rodzina mieszkała w hostelu.   |  fot. KPPSP Chojnice

Rodzina z trójką małych dzieci (2, 9 i 11 lat) w ciągu chwili została bez dachu nad głową. Ich dom przy ul. Człuchowskiej zapalił się w święta. Rodzina nie miała gdzie się podziać, miasto skierowało ją do hostelu. Jednak pobyt na dłuższy czas, chociażby do momentu uregulowania spraw ubezpieczeniowych czy odbudowania domu, nie wchodził tam w grę. Pięcioosobowa rodzina ma zupełnie inne potrzeby, niż osoby samotne.

Niestety, miasto nie dysponuje rotacyjnym mieszkaniem wyposażonym w podstawowy sprzęt, które mogłoby użyczać okresowo w takich sytuacjach. Po dwóch tygodniach od pożaru udało się dla tej rodziny znaleźć tymczasowe lokum w gminie Chojnice, które użyczyła osoba prywatna. Jednak jest to temat do rozstrzygnięcia na przyszłość.

- Ta rodzina po pożarze trafiła do hostelu, gdyż nie mamy mieszkania rotacyjnego wyposażonego w niezbędny sprzęt. Uważam, że to jest błąd i jedno takie mieszkanie powinniśmy mieć do dyspozycji. Co prawda mamy mieszkanie komunalne w rezerwie, ale jest ono puste. W tym hostelu rodzina czuła się źle i zacząłem szukać mieszkania z wyposażeniem.

- Ku mojemu zaskoczeniu znalazła się pani, która oddała do dyspozycji dom letniskowy w Małych Swornegaciach i tam ta rodzina się przeniosła. Nie chcę jednak, by byli tam cały czas jeśli będzie taka potrzeba, będę wnioskował o czasowe przekazanie lokalu komunalnego z miasta – mówi burmistrz Arseniusz Finster.  Rodzina otrzymała z MOPS-u 5 tys. zł zapomogi, miasto przekazało jej dwie tony węgla oraz drewno z Lasku Miejskiego. Pogorzelcy czekają teraz na postępowanie ubezpieczyciela.

(olo), fot. KPPSP

Zapisz

 1. 9 stycznia 2018  23:38   Dziwne (1)   Janek

  A hotel w Mostostalu dla Ukraińców jest?

  4
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2018  08:56   Mostostal to własność ...   anonim

   Mostostal to własność prywatna. Równie dobrze można powiedzieć, że u Pana w domu też jest miejsce.

   4
   1
 2. 9 stycznia 2018  14:47   Apartament w Centrum Park nie ...   anonim

  Apartament w Centrum Park nie posiada kuchni

  8
  1
  Odpowiedz
 3. 9 stycznia 2018  13:28   Przeciez awaryjnie można ...   anonim

  Przeciez awaryjnie można udostępnić lokal w parku wodnym.

  7
  1
  Odpowiedz
 4. 9 stycznia 2018  13:26   Przeciez awaryjnie by można ...   anonim

  Przeciez awaryjnie by można było udostępnić lokal w parku wodnym.

  9
  1
  Odpowiedz