W jakich sytuacjach warto rozważyć pożyczkę pod weksel?

Pożyczki jako produkt finansowy są z nami od lat. Szczególną popularność zdobyły pożyczki pozabankowe, które znane są z tego, że można je uzyskać bardzo szybko, bez zbędnych formalności i w pełni online.

Jednym z najbardziej wartościowych sposobów na zabezpieczenie pożyczki prywatnej jest weksel. Ponadto, jest przydatny także w kwestii udokumentowania dodatkowych kosztów zobowiązania. Warto sporządzić go w celu uniknięcia potencjalnych komplikacji.   |  fot. nad.

Pomimo że firm pożyczkowych jest wiele, mają one dość zbliżone wymagania wobec klientów. Należy mieć ukończone minimum 18 lat, mieć stały adres zamieszkania i nie być zadłużonym. A co jeśli nasza historia kredytowa nie jest idealna?

W poniższym tekście przybliżymy temat pożyczek pod weksel.

Czym różni się pożyczka pod weksel od tradycyjnej?

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Może to być, chociażby okazja do kupna samochodu w atrakcyjnej cenie. Brakuje nam pilnie np. 5000 zł, ale nie mamy jak udokumentować swoich dochodów, lub mamy złą historię kredytową. To sprawia, że nasza droga do chwilówki online jest praktycznie zamknięta. Wówczas z pomocą może przyjść właśnie pożyczka pod weksel.

Możemy ją zaciągnąć w niektórych firmach pożyczkowych o ile honorują tego typu zabezpieczenie lub zawrzeć umowę pożyczki z osobą prywatną np. znajomym, który może nam pożyczyć pieniądze, ale woli mieć jakieś dodatkowe zabezpieczenie. I takim właśnie zabezpieczeniem może być weksel.
Prawo wekslowe[1] mówi wyraźnie, kiedy można domagać się zapłaty z tytułu posiadanego weksla i jak powinna wyglądać umowa pożyczki zabezpieczonej za jego pomocą.

Jako ciekawostkę można dodać, iż weksel nie jest nowością, a jego historia sięga lat przedwojennych. Co ciekawe, jego zastosowanie przez blisko 80 lat nie uległo zmianie, choć siłą rzeczy na skutek m.in. rozwoju rynku finansowego stracił mocno na popularności.

Jakie są zalety i wady pożyczki pod weksel?

Jak każdy produkt finansowy również weksel ma swojej dobre i złe strony.

Zacznijmy od zalet:

1. Największą zaletą jest możliwość otrzymania pożyczki, pomimo że wcześniej odmówiły nam jej banki i firmy pożyczkowe.

2. Na weksel możemy pożyczyć o wiele większe kwoty niż oferują klasyczne pożyczki przez internet.

3. Nie musimy przedstawiać żadnych źródeł dochodu ani mieć dobrej historii kredytowej.

4. Warunki spłaty pożyczki mogą być bardzo indywidualne, np. całość zostanie spłacona jednorazowo na koniec okresu pożyczki lub w ratach miesięcznych.

Pora na minusy:

1. Poszukując prywatnych osób, które gotowe są pożyczyć nam pieniądze, możemy trafić na kogoś, kto zechce wykorzystać naszą trudną sytuację i zarobić na nas więcej niż jest to zasadne.

Dlatego, jeśli decydujemy się na pożyczkę pod weksel nie możemy zapominać, aby forma umowa pożyczki była sporządzana na piśmie i zawierała wszystkie istotne szczegóły warunków, na jakich pożyczamy pieniądze. Nie czując się pewnie w temacie, możemy skorzystać z porady prawnej, aby mieć pewność, że wszystko zostało dopilnowane.

Tak samo jako umowę kupna/sprzedaży mieszkania podpisujemy u notariusza, tak samo możemy sporządzić umowę pożyczki pod weksel. Brak jasno określonych warunków spłaty, terminu i kosztów z tym związanych mogą narazić nas na ryzyko nadużyć wobec naszej osoby przez nieuczciwego pożyczkodawcę.

2. Drugim minusem, jest dość niekomfortowa sytuacja, w której przychodzi nam się ubiegać o pożyczkę. I nie chodzi nawet o nasze samopoczucie, a raczej warunki na jakieś musimy przystać. Biorąc pod uwagę, że banki i firmy pożyczkowe odmówiły nam pieniędzy musimy liczyć się z tym, że pożyczka pod weksel będzie droższa od klasycznej. Jest to niejako cena za ryzyko, jakie ponosi pożyczkodawca.

3. Pożyczając pieniądze w ten sposób musimy się liczyć z koniecznością podejmowania decyzji, które nie zawsze będą dla nas korzystne. Jak każdą pożyczkę, również tą pod weksel musimy spłacić w ustalonym terminie. W przypadku pożyczenia dużych kwot może się to wiązać np. z koniecznością sprzedania mieszkania, działki czy samochodu po cenie niższej niż rynkowa, byle tylko móc oddać pieniądze na czas. Dlatego też, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę miejmy na uwadze to, z czego ją spłacimy. Mając jakiś majątek łatwiej też rozmawiać z potencjalnym pożyczkodawcą.

Podsumowanie

Pożyczka pod weksel bywa niekiedy postrzegana jako rozwiązanie z kategorii ”ostatnia deska ratunku”. Nie jest to jednak najszczęśliwsze określenie. W pewnych wyjątkowych sytuacjach życiowych pożyczka pod weksel pozwala wyjść z tarapatów dzięki swojej elastyczności. Bliższe prawdy jest stwierdzenie, iż prawidłowo sporządzona umowa pożyczki nie naraża nas na ponadprzeciętne ryzyko.

To dotyczy również pożyczkodawcy. Weksel stanowi tak naprawdę zabezpieczenie pożyczki na wypadek niewypłacalności dłużnika i ułatwia późniejsze odzyskanie od niego pieniędzy. Kluczowe w całej sprawie, jest to o czym wspomnieliśmy wcześniej czyli zadbanie o formalności związane z zawartą umową.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą VIVUS Finance Sp. z o.o. właściciela marki pożyczek online VIVUS.