W Swornegaciach szykują się dwie spore inwestycje drogowe

Budowy i przebudowy doczekają się mieszkańcy ulic Piaskowej i Podgórnej w Swornegaciach. Na pierwszą z nich Gmina Chojnice otrzymała dofinansowanie unijne. Drugą prawdopodobnie sfinansuje sama. Łączny koszt obu inwestycji to blisko 10 mln zł.

Zbigniew Szczepański, zapowiada w Swornegaciach szereg inwestycji, które mają poprawić komfort życia zarówno mieszkańcom jak i turystom.   |  fot. A. Zajkowska

Gmina Chojnice otrzymała ponad 62 proc. dofinansowania z programu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”. Jego założeniem jest rozwój obszarów wiejskich w latach 2014-2020. Uzyskane pieniądze przeznaczone zostaną na budowę ulicy Piaskowej w Swornegaciach. - Jest to dla nas miła niespodzianka, bo jednym z kryteriów jest dochodowość samorządów. Ta, jest zawsze analizowana na podstawie roku poprzedniego. I to dla nas bardzo dobrze. W przyszłym roku, przez koronawirusa, już możemy nie mieć tyle szczęścia - mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Kasa na Piaskową

Na 62 wnioski, które wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Gmina Chojnice uplasowała się na dziewiątej pozycji. Inwestycja, na którą samorząd otrzymał pieniądze to „Budowa drogi gminnej ulicy Piaskowej w Swornegaciach wraz z kanalizacją deszczową oraz oświetleniem”. - Ta ulica nazywa się dzisiaj Piaskowa. Jeśli przejeżdża się przez Swornegacie, przed pensjonatem państwa Krzoskich, tam gdzie dzisiaj jest poczta, pod górę, to po każdej ulewie znajdujący się tam piasek spływa na drogę wojewódzką. Trzeba to uporządkować - uważa Zbigniew Szczepański.

Arteria, o której mowa mierzy ponad 1 km i zostanie przebudowana. Cały trakt wyłożony zostanie betonową kostka brukową. Inwestycja obejmuje także stworzenie nowej sieci energetycznej, montaż oświetlenia i budowę kanalizacji deszczowej. - Poziom dofinansowania ze środków unijnych, o których mówimy to 62 proc., ale dotyczy ono tylko tzw. środków kwalifikowanych. Kanalizacja deszczowa nie jest kosztem kwalifikowanym, czyli musimy z własnych środków ją opłacić - informuje wójt. Wartość kosztorysowa całej inwestycji to blisko 5 mln zł. Zadanie ma zostać zrealizowanie do 30 maja 2021 roku.

W planie też ulica Podgórna

W Swornegaciach w planach jest także modernizacja około 1 km odcinka ulicy Podgórnej. - To jest ulica dochodząca do plaży. Tam są takie stare płyty, pewnie z 40, 50 lat temu położone. To będzie droga budowana ze starobruku, ze stylowym oświetleniem aż do plaży. To będzie reprezentacyjna ulica Swornegaci - mówi Zbigniew Szczepański. Wartość kosztorysowa inwestycji to 4 mln 500 tys. zł. O dofinansowanie zadania Gmina Chojnice aplikowała do Funduszu Dróg Samorządowych. Niestety tam budowa sołeckiej drogi, ciągle widnieje na liście rezerwowej, i to na 25 pozycji.

Zbigniew Szczepański sądzi, iż istnieje mały procent szans na to, że gmina otrzyma z FDS jakieś pieniądze. Jeśli nie, to zapowiada, że przetarg na modernizację arterii i tak ogłosi. - Jeśli nie dostaniemy pieniędzy na ulicę Podgórną to ją sfinansujemy w 100 proc. z własnych środków - deklaruje. Włodarz chce by budowa tej ulicy połączyła się z zaplanowanym na najbliższy czas zagospodarowaniem plaży w Swornegaciach, budową pomostów, WOPR-ówki i ulicą Piaskową. Założenie jest takie by na 30 maja 2021 roku droga była już gotowa.

Anna Zajkowska