W Silnie za szkołą powstaje wiejski park. Nowe Ostrowite drugie w kolejce

Wójt Zbigniew Szczepański od dawna mówi, że marzy mu się, by każda wolna przestrzeń w gminie Chojnice stała się wiejskim parkiem. Obecnie trwa opracowywanie koncepcji nasadzeń za szkołą w Silnie. Te miałyby się rozpocząć w połowie kwietni

Teren za szkołą w Silnie niebawem zmieni się nie do poznania. Jak tylko ustabilizuje się sytuacja epidemiologiczna postanie tam wiejski park.   |  fot. A. Zajkowska

Za Szkołą Podstawową w Silnie znajduje się pole o powierzchni półtorej hektara. Ziemia sklasyfikowana jest jako trzecia klasa żyzności i jest to własność gminy Chojnice. Pół hektara obsiewa obecnie sołtys wsi. Reszta gruntu leży odłogiem. - Podjąłem decyzję, że na tym ternie powstanie park wiejski - informuje Zbigniew Szczepański.

Kompensata za wycinkę drzew

Zieleniec jest jednym z kilku, które na pewno w najbliższym czasie powstaną na terenie gminy. Wójt podkreśla, że to kompensata, względem środowiska i mieszkańców, związana z wycinką starych drzew, która często jest konieczna w związku z realizowanymi inwestycjami, np. drogowymi. - Wiem, że lipa 100 letnia więcej znaczy niż 10, czy nawet 20 małych, 2 metrowych lipek. Z czasem jednak ten efekt ekologiczny osiągniemy. Też bym wolał żeby te stare drzewa sobie rosły w spokoju, ale nie zawsze jest to możliwe - wyjaśnia.

Zbigniew Szczepański przyznaje, że po ogłoszeniu informacji, że Silnie powstanie park spadły na niego słowa krytyki i sugestie, że trzecią klasę żyzności gleby można lepiej wykorzystać niż na sadzenie drzew. Włodarz zauważa jednak, że przed laty wszystkie zespoły pałacowo-parkowe powstawały właśnie na tej klasie gleb. - Praktykowane to było również w gminie Chojnice, np. w Lotyniu, Krojantach, w Silnie przy dworku i w Pawłowie. Trzecia klasa ziemi zapewnia rozwój podstawowej roślinności w zespołach pałacowo-parkowych w stylu pruskim, jak dęby, buki - mówi.

Dzisiaj (27.03.) przed południem wójt odbył terenowe spotkanie z Januszem Stępkowskim, właścicielem szkółki w Pawłowie. - Aktualnie tworzy on koncepcję tego, jak ten park w Silnie miałby wyglądać, i po świętach wielkanocnych, czy raczej jak sytuacja epidemiologiczna się uspokoi, przy pomocy szkoły, pracowników administracji będziemy sadzić drzewa. Ja również - deklaruje Szczepański.

Na jesieni nasadzenia w Nowym Ostrowitem, potem Kruszka

Kolejny wiejski skwer powstanie na jednym z dwóch boisk piłkarskich w Nowym Ostrowitem. - W części tego parku, jak najdalej od drogi dojazdowej, będzie polanka z wiatą integracyjną, przyłączem energetycznym, być może także wodociągowym. Park będzie pełnił funkcję fajnego miejsca integracyjnego na powietrzu. Prace mają się zacząć na jesieni - informuje wójt.

Rewitalizację przejdzie też park w Kruszce. Planowane są nowe nasadzenia. - W tym roku robimy projekt, w przyszłym realizujemy. W planie są ścieżki spacerowe, wiata integracyjna. Stąd m.in. daliśmy mieszkańcom zajmującym teren gminny czas na uprzątnięcie tych wszystkich dzikostojących domków - komentuje Zbigniew Szczepański. Nadmienia jednocześnie, że mieszkańcy mają sposobność zakupienia, taniej, bo przy współfinansowaniu przez gminę, dobrych jakościowo garaży. Te wizualnie sprawiają wrażenie jakby zostały wykonane z drewna.

Parki wiejskie mają nie tylko pozytywnie wpływać na środowisko, ale pełnić funkcję integracyjną dla lokalnych społeczności. Przestrzeń ma być zaprojektowana tak, by mogły ludzie mogli gromadzić nań na dożynkach, organizować dancingi lub po prostu spacerować w miłych okolicznościach przyrody.

Anna Zajkowska

 1. 29 marca 2020  11:08   Park   JAN

  na polu , oj latem przy księżycu bedzie sie działo , fakt 1 .04 blisko to ma być żart ?

  1
  0
 2. 28 marca 2020  08:14   jak widać sporą trudność ...   szczepan

  jak widać sporą trudność sprawia rodakom posługiwanie się liczebnikiem ułamkowym "półtora".

  1
  0