W Silnie powstaje film o haftach z regionu Chojnickiego

Od kwietnia, bieżącego roku Gminny Ośrodek Kultury Chojnicach realizuje projekt pn.: „„Mistrzyni haftu kaszubskiego – Aleksandra Lubińska”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe.

Efekty pracy ekipy filmowej będzie można zobaczyć we wrześniu – film będzie prezentowany na stronie i profilu FB Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.   |  fot. M. Potulska

Od roku 2016 w ramach tego programu realizowane jest zadanie ”Mistrz tradycji”, którego celem jest wspieranie procesu transmisji międzypokoleniowej w obrębie danej wspólnoty kulturowej przejawiającego się w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy, umiejętności, funkcji.

Dzięki dotacji uzyskanej w ramach tego programu GOK mógł zorganizować warsztaty hafciarskie, gdzie „mistrzem tradycji” jest p. Aleksandra Lubińska – hafciarka i instruktorka haftu kaszubskiego i artystycznego. W zajęciach udział biorą mieszkanki gminy Chojnice. Panie zgłębiły już tajniki haftu kaszubskiego i wyhaftowały po kilka (lub nawet kilkanaście!) prac wzorami kaszubskimi.

Zgodnie z założeniami projektu części tych spotkań towarzyszy ekipa filmowa. Zadaniem filmowców jest  utrwalenie  procesu międzypokoleniowego przekazywania wiedzy i umiejętności hafciarskich pomiędzy „Mistrzem i uczniem”, oraz udokumentowanie powstawania prac hafciarskich wykonanych tradycyjnymi metodami i wzorami.

Lucyna Bucław. Fot. Marta Potulska