W Rytlu #jestnaswiecej: przyjdź na happening przeciwko hejtowi w sieci!

Dobra zabawa z suchym lodem, wielkie bańki, prezenty, konkursy oraz pomarańczowe sznurówki czekają na mieszkańców Rytla, którzy 7 grudnia wezmą udział w wyjątkowej imprezie mikołajkowo-andrzejkowej, podczas której odbędzie się także akcja #jestnaswiecej.

Obraźliwe i agresywne komentarze są plagą Internetu, ale w Polsce walkę przeciwko hejtowi wypowiedziała Fundacja Orange, która wystartowała z akcją społeczną #jestnaswięcej.   |  fot. nad.

Zorganizuje go Pracownia Orange, która została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na najciekawszą inicjatywę promującą walkę z hejtem w sieci. Hejterzy w Internecie są bardzo głośni, ale wcale nie jest ich najwięcej. Do wyzwania rzuconego przez Fundację Orange przystąpiły Pracownie z całej Polski. Ich zadaniem było opracowanie pomysłu na lokalną akcję lub happening zwracający uwagę na walkę z hejtem i z wykorzystaniem symbolu akcji – wielkiej pomarańczowej sznurówki. W efekcie wyróżniono 13 placówek, które przy wsparciu Fundacji Orange zorganizują w swoich miejscowościach zaplanowane wydarzenia.

W Rytlu zaplanowano zabawę andrzejkowo-mikołajkową, podczas której wszyscy będą mogli usłyszeć o akcji #jestnaswiecej. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji, jak wielki bańki czy zabawy z suchym lodem oraz spotkanie z Mikołajem. Nie zabraknie symbolu akcji oraz okazji do sfotografowania się na tle haseł promocyjnych. Do wydarzenia może dołączyć każdy i stworzyć własne hasło. To jednak nie jedyne wydarzenie, podczas którego zachęcano mieszkańców Rytla i okolic do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec hejtu w sieci.

Akcja #jestnaswiecej cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz pozyskała wielu zwolenników podczas powiatowych przeglądów: Piosenki Turystycznej i Ekologicznej oraz Piosenki Patriotycznej, które odbyły się w Ośrodku Kultury oraz na cyklicznych warsztatach, czy podczas „Targów czasu wolnego”, w których uczestniczyła młodzież z całej gminy Czersk. Do akcji dołączyły również „mole książkowe” z Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu, popierając i promując ją podczas spotkań autorskich.

– Już 7 grudnia wspólnie ze Świętym Mikołajem dołączymy do akcji #jestnaswiecej, założymy pomarańczowe sznurówki i powiemy „STOP” hejtowi w sieci! To właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu wspólnie czynimy Internet bardziej bezpiecznym miejscem – zaprasza Małgorzata Kowalewska-Remisz, lider lokalnej Pracowni Orange.

Przeciwko hejtowi w sieci

Pracownie Orange to program społeczny Fundacji Orange, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Powstało ich aż 100 w całej Polsce, każda wyposażona w sprzęt i regularnie wspierana warsztatami i innymi działaniami edukacyjnymi.

– W akcji #jestnaswiecej chcemy pokazać, że Internet może być przyjaznym miejscem dla wszystkich użytkowników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dlatego uczymy, jak radzić sobie z hejtem w sieci i jak reagować na to zjawisko, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie się – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. – Zależy nam na integracji lokalnych społeczności, stąd cieszą nas zaangażowanie i kreatywność, z jaką Pracownie przystąpiły do naszego wyzwania. Pojawiło się mnóstwo ciekawych pomysłów, które będziemy wspólnie realizować – podsumowuje.

Fundacja Orange uczy, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne, w których dba o cyfrowe kompetencje dzieci, młodzieży i nauczycieli. Uczy programowania, podstaw edukacji medialnej, a w 100 małych miejscowościach otworzyła multimedialne Pracownie Orange wyposażone w darmowy internet i sprzęt. Współprowadzi warszawski FabLab powered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange.

Bartłomiej Kuczyński

  1. 4 grudnia 2019  14:02   to właśnie jest (1)   anonim

    hejt-wyrażenie swojej opini niezgodnej z większością.

    11
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 5 grudnia 2019  01:51   Najwyraźniej nie rozumiesz ...   anonim

      Najwyraźniej nie rozumiesz słowa hejt, zatem wyjaśnię. Hejt (spolszczone) pochodzi ze słowa "hate" z języka angielskiego i oznacza nienawidzić, więc to co napisałeś to brednie. PS. Całym sercem popieram inicjatywę

      1
      10