W Portugalii po kaszubsku

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby”” szczęśliwie powrócił do Chojnic, kończąc w ten sposób swoje występy w upalnej Portugalii. Aby dotrzeć do celu trzeba było pokonać znaczną odległość.

Nauka tańca kaszubskiego.   |  fot. archiwum

Miejscowość Alvalade (140 km na południe od Lizbony) w którym przebywał zespół, oddalona jest o 3800 km od Chojnic. Niezastąpione okazały się kontakty „Kaszubów” z zaprzyjaźnionym zespołem z Cuisery we Francji, który zapewnił członkom zespołu nocleg podczas podróży. W drodze do Portugalii ZPiT „Kaszuby” odwiedził jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego, jakim jest Sanktuarium Maryjne w Lourdes. Po trzech dniach męczącej drogi grupa folklorystyczna dotarła do celu. Zespół został bardzo gorąco przywitany przez księdza Dariusza Pestkę, proboszcza parafii Alvalade, który zaprosił „KASZUBY”. To właśnie dzięki niemu zespół miał okazję prezentować zwyczaje oraz krzewić kulturę kaszubską w tak odległym regionie Europy.

kaszuby.jpg

Zespół brał udział w Festiwalu Folklorystycznym w Santo Andre, podczas którego zaprezentował pieśni i tańce kaszubskie. Ponadto uczestniczył w oprawach mszy świętych, a także w procesji ku czci Matki Bożej Fatimskiej w Alvalade. Największym przeżyciem dla członków zespołu był czynny udział we mszy świętej w Kaplicy Objawień Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie, która była relacjonowana na żywo. Pobyt w Portugalii został zakończony uroczystym festynem, organizowanym na „Cześć Patronki Parafii i Gminy Niepokalanie Poczętej”, na którym był obecny Biskup Diecezji Beja, ks.António Vitalino.
Korzystając z okazji za pośrednictwem portalu Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby” z całego serca dziękuje ks. Dariuszowi Pestce za życzliwą opiekę nad zespołem w trakcie pobytu w Portugalii. 1. 10 marca 2011  09:54   sami   Sebastian kaszub

  Zespół wystepami zarabia i z tad sa pieniadze na takie wyjazdy.

  0
  0
 2. 26 lipca 2010  10:07   Śmieszne pytanie Bolo, nie ...   anonim

  Śmieszne pytanie Bolo, nie sponsorował wyjazd ks Pinda z Ogorzelin, zamiast byc dumny z promocji miasta, on pyta kto dotował? Żenada

  0
  0
 3. 26 lipca 2010  09:46   Czy wyjazd był dotowany (2)   Bolo

  z budżetu miasta?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi