W Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego powstaje stała wystawa muzealna

Od 2005 r. w strukturach GOK w Chojnicach funkcjonuje Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. W jego wnętrzu znajdują się sale ekspozycyjne, minigaleria, pracownia sztuki regionalnej na poddaszu, pracownia ceramiczna w piwnicy.

Otwarcie wystawy ma nastąpić niedługo, bo do końca 2018 r. , zwiedzanie obiektu będzie, tak jak to było dotychczas, nieodpłatne.   |  fot. nad.

W obiekcie mieści się też punkt informacji turystycznej oraz odbywa sprzedaż dzieł miejscowych artystów, artystów ludowych i rękodzielników a także wydawnictw na temat regionu. Nieopodal głównego budynku usytuowano wiatę wraz z piecem chlebowym na biesiady i imprezy okolicznościowe – to tu w sezonie letnim odbywają się m.in. „czwartkowe wieczory kaszubskie”.

Przez cały rok pod wiatą odbywają się też warsztaty wypieku tradycyjnego chleba sworzyńskiego, cieszące się bardzo dużą popularnością wśród grup zorganizowanych. W KDRL oferowane są też warsztaty ceramiczne, hafciarskie, wikliniarskie i plecionkarskie. Bogata działalność KDRL sprawia, że jest on dużą atrakcją turystyczną nie tylko wsi, ale całego powiatu chojnickiego a nawet województwa pomorskiego.

W sezonie letnim obiekt odwiedza ponad 30 tys. osób – są to zarówno turyści z Polski i zagranicy, ale też mieszkańcy gminy Chojnice, dla których Swornegacie stanowią miejsce letnich wizyt i wypoczynku. Dzięki działalności GOK turyści mogą zapoznać się z tradycjami, kulturą i historią regionu a mieszkańcy gminy zetknąć z działalnością obiektu o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. W sezonie jesienno-zimowym (kiedy KDRL nie jest tak oblegany przez turystów) w budynku spotykają się różne pokolenia mieszkańców sołectwa w celu kultywowania tradycji rękodzielniczych Kaszub – wspólnie haftują, szyją, wyplatają itd.

Mieszkańcy, zauważając zainteresowanie osób odwiedzających KDRL lokalnym dziedzictwem, zaczęli przynosić pracownikom „domu” różnorodne przedmioty o wartości historycznej – dokumentujące życie codzienne swoich przodków i świadczące o bogatych tradycjach rękodzielniczych regionu. Osoby, które przyniosły te unikatowe rzeczy dzieliły się też ich historią a także historią swoich rodzin, wsi i regionu. W ten sposób GOK wszedł w posiadanie bogatej kolekcji przedmiotów użytkowych (często zabytkowych), wyrobów rękodzielniczych i artystycznych, archiwaliów a także materiałów audio potwierdzających ciągłość i żywotność tradycji kaszubskich w Swornegaciach.

Aby odwiedzający „kaszubski dom” (zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści) mogli jak najwięcej dowiedzieć się o historii, kulturze i życiu codziennym mieszkańców tego zakątka Kaszub, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt, którego celem jest renowacja i konserwacja przedmiotów zabytkowych, ale też uporządkowanie, skatalogowanie i odpowiednia ekspozycja wszystkich zebranych przedmiotów i materiałów. Dzięki takim pracom zbiory ofiarowane przez mieszkańców, twórców ludowych i artystów nie będą tylko „skupiskiem staroci” a atrakcyjną wystawą charakteryzujące się wysoką wartością merytoryczną oraz nowatorskimi rozwiązaniami aranżacyjnymi, dopełnionymi umiejętnie wykorzystanymi elementami multimedialnymi. 

Projekt realizowany przez GOK zakłada stworzenie wystawy stałej pn.: „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją”.Na wystawie prezentowane będą zbiory dokumentujące życie codzienne Zaboraków od połowy XIX w do chwili obecnej – w tym ich bogate tradycje rękodzielnicze. Historia i tradycje regionu przedstawione będą poprzez dawne przedmioty codziennego użytku, archiwalia, sztukę ludową, materiał wizualny i audio. Wystawa ma pokazać ciągłość i żywotność tradycji kaszubskich w Swornegaciach i spowodować, że będą one kultywowane tu przez kolejne pokolenia.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Lucyna Bucław