„W Ciechocinie „Muzyka łagodzi obyczaje”

Ulubione powiedzenie Jerzego Waldorffa – „Muzyka łagodzi obyczaje”, będące parafrazą myśli Arystotelesa, stało się ideą przewodnią projektu realizowanego w Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie.

Wielu uczestników zajęć okazało się bardzo utalentowanymi osobami, a wszyscy są pełni zapału i chęci do dalszej pracy.   |  fot. nad.

Młodzi ludzie, którzy na co dzień korzystają z placówki, kilka lat temu poważnie zainteresowali się tańcami średniowiecznymi, a instruktorka świetlicy – Wioletta Rossek  doceniła pozytywny wpływ, jaki na młodzież ma dawna muzyka a także możliwość rozwoju umiejętności tanecznych. Dzięki dotacji, którą po raz kolejny na realizację projektu przekazał Wojewoda Pomorski, dzieci z Ciechocina opanowały trudną sztukę tańców dawnych.

Tego typu działania nie są nowością w tej wsi. Świetlica w Ciechocinie ściśle współpracuje z chojnickim Bractwem Rycerskim „TUR”, dlatego podopieczni placówki na dobre już zapoznali się z kulturą średniowiecza i tańcami dawnymi. Przy świetlicy od kilku już lat funkcjonuje grupa taneczna „Ciechocińskie praczki”. Starsze dziewczęta, należące do tej grupy, na tyle dobrze opanowały zasady średniowiecznych tańców, że teraz same stały się instruktorkami dla młodszych koleżanek i kolegów.

Nauka nie obywa się jednak bez pomocy profesjonalisty. Dzięki wsparciu Wojciecha Chylewskiego w repertuarze „Ciechocińskich praczek”, znalazły się też kaszubskie tańce ludowe. Spotkały się one z zainteresowaniem zwłaszcza ze strony najmłodszych adeptów tańca. Dzięki środkom finansowym od Wojewody zostały zakupione stroje dla tych nowych członków zespołu. Młodzi ludzie wzięli też udział w profesjonalnej sesji fotograficznej i wystąpili w filmie, którego premiera nastąpi niebawem na kanale YouTube.

Opiekunka grupy ma też nadzieję, że pomimo obostrzeń, jaki cały czas towarzyszą nam ze względu na pandemię, uda się w tym roku zorganizować obchody „świętego Marcina” w Ciechocinie – choćby w ograniczonym zakresie. Uroczystość ta była zawsze doskonałą okazją do zaprezentowania się grup tanecznych przed szeroką publicznością.

Realizacja działań to coś więcej niż tylko nauka kroków tanecznych, czy zapoznanie się z kulturą średniowiecza. Młodzież z Ciechocina ma możliwość zwiększenia swojej aktywności społecznej, a także uczy się pracy zespołowej. Dzięki programowi wiele osób odkryło również nowe pasje - taniec i śpiew.

Lucyna Bucław