W Chojnicach świętowano Dzień Niepodległości

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Zakończyła się I wojna światowa, a Polska po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych odzyskała niepodległość.

W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddano hołd tym, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość ojczyzny.   |  fot. (je)

11 listopada był polskim świętem narodowym w latach 1937 - 1939. W roku 1945 władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W Chojnicach, w tym szczególnym dniu licznie zgromadzone delegacje – przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, instytucji kulturalnych, partii politycznych, samorządowcy, uczniowie, nauczyciele złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar II wojny światowej oraz Chrystusa Króla.

Hołd poległym za Ojczyznę oddały poczty sztandarowe. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Marek Szczepański. Przypomniał w nim słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, że naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, a staje się zbiorem ludzi zamieszkującym określone terytorium. Wspomniał też o inwazji Rosji na Ukrainę: - Za naszą wschodnią granicą od 261 dni toczy się okrutna wojna. Naród ukraiński walczy o to, by nie zniknąć z mapy Europy.

Obchody niepodległościowe zwieńczyła msza święta odprawiona w Bazylice Mniejszej w intencji Ojczyzny i Powiatu Chojnickiego. Od godziny 16.00 w ChCK będzie finał konkursu piosenek XX-lecia międzywojennego.

Od godzin porannych na ulicach Starego Miasta można było przejechać się rikszą, która była popularnym sposobem komunikacji w przedwojennej Polsce. Ponadto było można odwiedzić symboliczną kawiarenkę, stoisko z rogalikami, kawą i herbatą. Była też okazja obserwować w centrum Chojnic przejazd współczesnych i zabytkowych aut przystrojonych w barwy narodowe. Zebrały się one na godzinę 11.11 na parkingu przy kręgielni.

(je)