W Chojnicach również uczczono wybory z czerwca 1989 roku

Zanim w ChCK gość specjalny Aleksander Hall wrócił raz jeszcze do tamtych wydarzeń, radni Chojnic na specjalnej sesji nadali jednogłośnie tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnic pierwszemu staroście Januszowi Palmowskiemu.

Radni jednomyślnie opowiedzieli się za nadaniem pośmiertnie tytułów Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnic dla Janusza Palmowskiego i Leszka Chamier Cieminskiego.   |  fot. (olo)

I pierwszemu burmistrzowi Leszkowi Chamier Cieminskiemu. Nadanie pośmiertnie tytułów Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnic dla Janusza Palmowskiego i Leszka Chamier Cieminskiego było głównym punktem specjalnej sesji rady miejskiej w Chojnicach. Radni byli w tej kwestii jednogłośni i przyjęli specjalne uchwały 18 głosami za (troje radnych było nieobecnych).

Na sesji obecni byli bliscy pierwszego starosty Janusza Palmowskiego – brat Tadeusz z żoną oraz żona Lidia i najbliższa rodzina pierwszego po 1989 roku burmistrza Leszka Chamier Cieminskiego. Bliscy nowych Zasłużonych Obywateli zabrali głos, dziękując  radnym za ten ważny dla nich gest. Tadeusz Palmowski powtórzył radnym jedne z ostatnich zdań swojego brata.

- „cieszmy się życiem, żebyśmy mogli coś w nim jeszcze zrobić dla tej małej i wielkiej ojczyzny”. Natomiast Lidia Chamier Cieminska przypomniała słowa Jana Pawła II, które towarzyszyły jej i jej mężowi od kiedy tylko je usłyszeli z ust Papieża Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Radni prawie jednogłośnie (radny Jan Koperski nie wziął udziału w głosowaniu) przyjęli też specjalne oświadczenie o uczczeniu 30. rocznicy Wyborów Czerwcowych 1989 roku.

W Chojnickim Centrum Kultury w samo południe spotkali się byli posłowie, w tym ten pierwszy z naszego regionu Ignacy Guenther, obecni oraz ci pierwsi wybrani po 1989 roku radni. Byli też zaproszeni goście samorządowcy z regionu oraz uczniowie. Wszyscy mieli okazję wysłuchać krótkiego przemówienia gościa specjalnego działacza opozycji, współzałożyciela Ruchu Młodej Polski, ministra w pierwszym rządzie Tadeusza Mazowieckiego, posła Aleksandra Halla oraz obejrzeć film podsumowujący z perspektyw lat wydarzenia z 1989 roku w Polsce.

Głos zabrali też burmistrz Arseniusz Finster oraz starosta Marek Szczepański i wójt Zbigniew Szczepański. Puenta wszystkich zabierających głos była niemal identyczna – trzeba zrobić wszystko, by Polacy znów nie musieli żyć w podobnych czasach, by walczyć o swoją wolność i równość, a także o swoje prawa, bo wolność raz wywalczona nie jest jednak dana na zawsze i „ktoś” może mieć zakusy, by tę wolność obywatelom próbować zabrać lub ukrócić.

Natomiast treść uchwalonego przez radnych oświadczenia o uczczeniu 30. rocznicy Wyborów Czerwcowych 1989 roku przeczytała Irmina Szyca z urzędu miejskiego, urodzona pod koniec 1989 roku. Uroczystość śpiewem uświetniła Weronika Kowalska przy akompaniamencie Janusza Łangowskiego.

Tekst i fot. (olo)

 1. 11 czerwca 2019  19:10   Znalazł (1)   ha

  się kolejny pisorowaty pajac gadający ze sobą.

  1
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. dziś 11:07   PANIE MICHALE PRZEWODNICZACY ... (3)   PYTAM

  PANIE MICHALE PRZEWODNICZACY OSIEDLA SIEDZACY W OSTANIM RZEDZIE Z USMIECHEM CO Z DROGA I EZELEM OD STACJI PALIW NIEZYCHOWICACH DO ULICY BYTOWSKIEJ ZA OSIEDLEM KOLEJARZ OSIEDLEM ASNYKA ZAMIESCIEM KIEDY BEDE TO DROGA JEZDZIL PODAJ KONKRETY

  2
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • dziś 13:12   DZIEKUJE PANIE MICHALE ZA ...   POZDRAWIAM

   DZIEKUJE PANIE MICHALE ZA ODPOWIEDZ MILEGO DNIA

   1
   0
  • dziś 12:28   Zachodnie obejście zamiast Normalnej obwodnicy   Michał Gruchała

   Mam nadzieje że nigdy nie będzie drogi w lokalizacji którą planuje pan burmistrz. Zachodnia obejście winno być od wylotu z Charzyków na drogę do Człuchowa.

   1
   0
  • dziś 12:24   łata na śępoleńskiej   Michał Gruchała

   Marszałek obiecał burmistrz odtrąbił sukces a prawda jest taka że nałożą wielką łatę średniej grubości 2 cm.

   1
   0
 3. dziś 09:03   BRAKUJE MIEJSC W SZPITALU PARKINGOWYCH   WCIEKLY

  STAROSTO I RADNI POWIATU CHOJNICKIEGO KIEDY BEDZIE ROZBUDOWANY PARKICH W PODLEGLYM WAM SZPITALU KIEDY WSYSTARCZAJACA ILOSC MIEJSC BEDZIE DO PARKOWANIA NO KIEDY ROZWIAZETA PROBLEM Z PARKOWANIEM BIEZETA PENSJE ZA ROBOTE CZY ZA CO

  6
  2
 4. dziś 08:10   SKONCZA Z BEZPLATNYM ...   anonim

  SKONCZA Z BEZPLATNYM PARKOWANIEM W MIESCIE NA ULICHACH I PARKINGACH OSIEDLOWYCH OPLATY Z POIERAJATA W DZIEN I NOCY ZA PARKOWANIE I PRZEZNACZTA NA PODWYZKI PENSJI URZEDNIKOW RATUSZA DYREKTOROW PREZESOW PODLEGLYCG JEDNOSTEK BURMISTRZOWI WTYM NAUCZYCIELEM ZE SZKOL PODLEGLYCH RATUSZOWI BY MIELI NA WAKACJE

  5
  2
 5. dziś 08:05   JAKZEZ WSPANIALOMYSLNY JEST ...   CALUSKI

  JAKZEZ WSPANIALOMYSLNY JEST BURMISTRZYNIO SERDUCHEM POZDRAWIAM

  4
  1
 6. dziś 08:04   CHCEMY PLATNYCH PARKINGOW W ...   DO ROBOTY RADNI

  CHCEMY PLATNYCH PARKINGOW W CALYM MIESCIE ROWNIEZ DLA PARKUJACYCH NA ULICACH MIASTA PARKINGACH OSIEDLOWYCH POBOR OPLAT SIEDEM DNI W TYGODNIU ZA GODZINE W DZIEN DYSZKE W NOCY DWIE DYCHY

  4
  4
 7. wczoraj 21:41   rax   xer

  Co zmieniło sie dla normalnego obywatela ? Dalej rozkradają Polskę , a normalnemu człowiekowi , to by ostatni grosz zabrali , a złodzieje miliony kradną Nie chodze na głosowania bo ta banda tylko zmienia sie stołkami czy PIS CZY PO to jedno to samo bagno dla czlowieka

  4
  9
 8. wczoraj 17:36   a co tu świętować? że ... (4)   zdzicho

  a co tu świętować? że komuna dogadadała się ze swoją agenturą i zapewniła sobie bezkarność?

  13
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 8 czerwca 2019  22:11   POmuniści są winni niech ...   anonim

   POmuniści są winni niech odpraczują co ukradli

   3
   0
  • wczoraj 22:17   Od   max

   Czasu, gdy krajem rządzi pisowski bankster , ofiara systemu , prawicowi bolszewicy przestali pisać i mówić, że komuniści rozkradli Polskę. Coś tam debile zapewne wymyślą, ba jak tu żyć bez wroga za płotem.

   2
   6
  • wczoraj 18:37   tak należy świętować ...   Jarosław Kowalski Chojniczanin

   tak należy świętować panie zdzicho ‚spójrzmy na to z innej strony gdyby nie te ich zachody tak to prawda dogadali się ci komuniści i wyszło tak jak wyszło ‚a jak by patrzeć przez pański punkt widzenia to by było jak w Rumuni ‚można i tak obalać komunizm ‚można iść taką drogą ‚ale czy to było by lepiej ,sądzę iż nie bo to by było przelanie krwi należy na to patrzeć troszkę inaczej i nie mieć tyle jadu i złości w sobie nie wszystko było okey w Polsce i nie jest nadal ale szukać kompromisu i drogi do dialogu a nie tylko zaciekłość i obstawanie przy swoich punktach patrzenia na te sprawy.

   3
   7
  • wczoraj 17:56   Bezkarność ?   Dariusz

   Za co ??? Za wybudowanie Mostostalu, Zrembu itp., za umożliwienie zdobycia wykształcenia każdemu , za dostęp darmowy do lecenia ? za to, że nie polała się krew rodaków ? Pomyśl człeku zanim coś napiszesz.

   10
   3
 9. wczoraj 16:34   Znowu podziały   anonim

  Taka rocznica, a po zaproszonych, jak i po gospodarzach wnosić można jedynie o jednostronnym charakterze tej uroczystości w Chojnicach. Niestety.

  8
  8