W Chojnicach powstanie drugi park? Burmistrz komentuje wycinkę starodrzewia

Niedawno pisaliśmy o tym, że ks. dziekan Jacek Dawidowski, zasugerował burmistrzowi miasta nasadzenie 100 miododajnych drzew z okazji m.in. 100. urodzin Jana Pawła II. Arseniusz Finster, lipy widziałby przy jednym z nowych zbiorników retencyjnych.

Nowy park o ile powstanie znajdowałby się w tym miejscu.   |  fot. ilustracyjne/D. Wałdoch

- Przy zbiorniku na ulicy Sobierajczyka, będzie szansa na kolejny park Tysiąclecia. To jest olbrzymi zbiornik, przy którym można zaprojektować różne fajne rzeczy - mówi Arseniusz Finster. Nasadzenie 100 lip miałoby być upamiętnieniem 100. urodzin Jana Pawła II oraz obchodzonej w tym roku 100. rocznicy powrotu Chojnic do macierzy.

 Temat drugiego parku, pojawił się podczas breafingu prasowego samorządowców (10.12.). Wówczas burmistrz odniósł się również do niedawnej wycinki starodrzewia w Fosie Miejskiej oraz na Placu św. Jerzego. - To drzewo, które posadziliśmy na Placu św. Jerzego, to ono było planowane do posadzenia. To nie jest tak, że ekolodzy, którzy przyszli i zaprotestowali, spowodowali, że my za godzinę z drzewem przyjechaliśmy. Ono było kupione wcześniej. Kupiliśmy największe, jakie można było kupić.

- Natomiast tamto drzewo, proszę mi wierzyć, naprawdę było chore. Śmiem twierdzić, że za kilka lat objętość nowego drzewa będzie większa niż tego starego, które tam rosło. Jeżeli tak będziemy robić to nie będzie źle - komentował włodarz. - Natomiast w fosie naprawdę trzeba było wyciąć te dwa drzewa. Jest dyskusja czy na tle murów obronnych powinny rosnąc drzewa, jeżeli to była fosa? Zapewniam państwa, że sadzimy więcej niż wycinamy. Ja będę też państwa, którzy działają w obronie klimatu zapraszał do wspólnego sadzenia, żebyśmy nie walczyli, a współpracowali.

Temat zadrzewienia miasta zostanie poruszony podczas sesji rady miasta (poniedziałek 21 grudnia, godz. 10.00). Burmistrz przytoczy opracowany przez miejskiego ogrodnika, raport z wycinki drzew. Dowiemy się ile, i z jakich przyczyn, poszło pod topór oraz ile dokonano nowych nasadzeń w 2020 roku.

Anna Zajkowska