W Charzykowach spierają się o lokalizację masztu 5G

Na terenie byłej oczyszczalni ścieków w Charzykowach, zarazem przyszłej bazy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, ma stanąć maszt telefonii komórkowej. Protestuje przeciw tej lokalizacji jej sąsiad, właściciel firmy Elektronik System Piotr Cieśliński.

Wójt ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Kolegium Rady Gminy.   |  fot. (je)

Zgodę na dzierżawę terenu pod budowę masztu na okres 10 lat już wydała Rada Gminy Chojnice. Aktualnie w Urzędzie Gminy trwają prace nad wydaniem decyzji lokalizacyjnej dla masztu telefonii, jako inwestycji celu publicznego. O tej procedurze zostali przez UG poinformowani jej sąsiedzi, w tym wspomniana firma. - I się zaczęło. Dla niektórych będą teraz umierać ludzie i zwierzęta. Skoro Charzykowy, to na obszarze „Natura 2000” nie powinny takie maszty powstawać – stwierdził wójt Zbigniew Szczepański.

Zaznaczył, że inwestycje celu publicznego są nadrzędne nad planami miejscowymi. Wyraził zdziwienie, że nie są potrzebne do nich, ani decyzje środowiskowe, ani raporty o oddziaływaniu na środowisko. - Projektant parkingu przy kościele w Swornegaciach, który ma powierzchnię ponad 2 tys. m2, zrobił błąd i nie wystąpił o decyzję środowiskową, przez to prace nad projektem przeciągną się. Przez to wykonanie parkingu przełożyliśmy na 2023 rok – poinformował media włodarz gminy Chojnice.

Zbigniew Szczepański ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Kolegium Rady Gminy (są jej członkami przewodniczący komisji RG oraz kierownictwo Rady), na które są zaproszeni, i przedstawiciele inwestora, i jej oponenci oraz Sołtys Charzyków.

Więcej w relacji video.

(je)