W Charzykowach i Ogorzelinach odbyły się warsztaty z ilustratorem – Arturem Nowickim

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Charzykowach i Wiejskim Domu Kultury w Ogorzelinach odbyły się kolejne spotkania autorskie w ramach projektu „Znacie? To posłuchajcie?”, popularyzującego twórczość Jana Brzechwy.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach ilustratorskich. Artur Nowicki zachęcił młodych ludzi do kreowania własnych bohaterów na kanwie przygotowanych figur geometrycznych.   |  fot. M. Potulska

Tym razem spotkania poświęcone były ilustracji. Poprowadził je Artur Nowicki, który zajmuje się ilustrowaniem czasopism i książek dla dzieci. W każdej z placówek odbyły się oddzielne spotkania dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Podczas spotkania dla dorosłych, uczestnicy poznali pracę i dorobek artystyczny Artura Nowickiego, ale też biografię oraz działalność twórczą mistrza polskiej ilustracji - Jana Marcina Szancera, którego rysunki najbardziej kojarzą się z utworami Brzechwy.

Po części teoretycznej prowadzący zabrał uczestników w sentymentalną podróż do dzieciństwa dzięki ilustracjom w starych książkach dla dzieci, m.in. Jana Brzechwy - pokazał slajdy i kopie starych ilustracji. Na koniec zajęć zaproponował wspólne rozwiązywanie quizów związanych z ilustrowanymi przez Szancera książkami (zwłaszcza utworami Jana Brzechwy), czy dopasowywanie rysunkowego bohatera do tytułu utworu.

Młodzież natomiast uczestniczyła w warsztatach ilustratorskich. Artur Nowicki zachęcił młodych ludzi do kreowania własnych bohaterów na kanwie przygotowanych figur geometrycznych. Wspólnie też „ożywili” litery alfabetu. Zajęcia te bardzo podobały się nastolatkom, którzy twórczo spędzili dzień w domu kultury i bibliotece.

Również dzieci wzięły udział w warsztatach ilustratorskich. Tworzyły one nieszablonowe postacie, bazując na różnych kształtach geometrycznych. Dzieci z Ogorzelin zaprojektowały też własne „modele” rowerów. Z projektów jednośladów powstał interesujący kolaż, z którego wykonawcy byli bardzo dumni. W bibliotece w Charzykowach powstały natomiast fantastyczne owady, które mogłyby stać się bohaterami niejednej bajki. 

Zarówno spotkania dla dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci, pozwoliły na upowszechnienie literatury Jana Brzechwy i przypomnienie twórczości Jana Marcina Szancera, którego 120 rocznica urodzin  przypada w 2022 roku.

Lucyna Bucław. Fot. Marta Potulska