W 2022 jednak nie powstaną nowe ścieżki rowerowe w gminie

Zaplanowane w tegorocznym budżecie gminy Chojnice budowy ścieżek rowerowych z Lichnów do Ostrowitego oraz z Nowej Cerkwi do Lotynia jednak nie powstaną. Te inwestycje przełożono na 2023 rok.

Wjazd do Ostrowitego od strony Lichnów.   |  fot. google/maps

Powody są proceduralne, jak przekazał na konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański. Przy tej po Kosznajderii przeszkodą okazał się brak zgody co do wyceny za grunt u jednego właściciela nieruchomości. - Mogliśmy obie ścieżki realizować przy pomocy ustawy specdrogowej, a nie poprzez plany miejscowe. Wtedy uniknęlibyśmy problemów z wykupem, nie byłoby odwołań. Przy specustawie jest wycena gruntów rolnych, którą można powiększyć o maksimum 50%. Przy cenie za 1 ha w gminie Chojnice na poziomie 60 tys. zł, byłoby do 9 zł za 1 m2 – zauważył wójt. Oporny właściciel nie zgodził się na stawkę 30 zł za 1 m2, jak dla gruntów pod inwestycje i dlatego trwa procedura wywłaszczania.

Natomiast w przypadku Lotynia pojawiła się kolizja trasy ścieżki ujętej w planie miejscowym z niedawno wybudowanym ogrodzeniem jednej z posesji. Gmina postanowiła przesunąć odpowiednio przebieg ścieżki, ale przed rozpoczęciem budowy należy uaktualnić plan miejscowy. Wójt Zbigniew Szczepański zadeklarował, że wspomniana ścieżka powstanie do maja 2023 roku.

(je)