VII Piknik Historyczny w Kęsowie za nami!

Szkoda, że tak szybko minął bo impreza ze wszech miar udana! Pogoda dopisała idealnie ... widzowie także, a osłodą całości była świetnie zrealizowana inscenizacja odtwarzająca walki nadgraniczne we wrześniu 1939 r., które miały miejsce w tym regionie.

Inscenizacja zatrzymania niemieckich dywersantów ...   |  fot. D. Wałdoch

- Jestem pełen podziwu dla realizatorów tego widowiska, pełen szacunek dla GRH, które brały udział w tej inscenizacji ( m.in. Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia Pamięć" z Tucholi, Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" z Męcikała, Klub 18 Pułku Ułanów Pomorskich o/Sławęcin, GRH Kampfgruppe Nord z Bydgoszczy, SRH Marienberg – mówi Dariusz Wałdoch z Chojnic, uczestnik militarnych pikników i zlotów. Wszyscy Oni razem stworzyli niezapomnianą rekonstrukcję wydarzeń pierwszych dni września, za co w imieniu wszystkich widzów dziękuję.

1

VII Piknik Historyczny rozpoczął się mszą polową na polanie w pobliżu Schronu nr.5 -"Lisia Góra", który jest niemym świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń z września 1939 r. Sama inscenizacja rozpoczęła się około godziny 16:00 w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianego schronu oraz łąk okalających ten schron (idealne miejsce dla widzów obserwujących tę inscenizację!).Widowisko rozpoczęło się od inscenizacji wydarzeń z ostatnich dni sierpniowych 1939 r. - ucieczka ludności cywilnej ze strefy nadgranicznej  ... następnie odbyło się zrekonstruowanie starcia 35 Pułku Piechoty wspartego batalionem ON "Czersk" z oddziałami Wehrmachtu. Całości dopełniły efektowne pokazy pirotechniczne, które towarzyszyły inscenizacji przez cały czas jej trwania ... (brawa dla pirotechników, którzy włożyli nie mały wkład w to aby widzowie mieli co podziwiać!).

2

Epizod walk w okolicach Kęsowa utrzymany w konwencji bojów nadgranicznych przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Borów Tucholskich "HiP" z Tucholi. W inscenizacji wzięło w sumie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów, w tym także zwiad kawaleryjski. Sprzęt użyty w inscenizacji to m.in. armata dywizyjna, moździerz, granatniki, broń maszynowa i powtarzalna, motocykle BMW.

Na imprezie nie zabrakło tradycyjnej grochówki wojskowej "naszpikowanej" kiełbasą i kawałkami mięsa, która była serwowana wszystkim chętnym w cenie ... 1 zł!  (złotówka za talerz zupy wraz z bułką to ewenement w dzisiejszych czasach! ). Reasumując - impreza kameralna o zasięgu regionalnym (Kęsowo, Tuchola, Chojnice, Bydgoszcz) ale ze wszech miar bardzo udana ! ... prawdziwa lekcja historii na "żywo"!

Dariusz Wałdoch

fotoreportaz.jpg

 1. 13 czerwca 2013  11:46   Bardzo fajna inscenizacja, ...   maliniak

  Bardzo fajna inscenizacja, świetne efekty pirotechniczne ! Tak sobie myślę,że chyba organizatorzy widowiska w Krojantach powinni brać jekieś korepetycje od organizatorów Pikniku w Kęsowie.

  0
  0
 2. 12 czerwca 2013  09:19   Na Darłówko jedziemy ! ...   leet

  Na Darłówko jedziemy ! Niestety - mamy już komplet w samochodzie.

  0
  0
 3. 11 czerwca 2013  12:49   zaje...fajna impreza ! ... (1)   nowy

  zaje...fajna impreza ! dzięki waszej informacji o Pikniku Historycznym udało mi się zobaczyć świetne widowisko ! za rok - o ile tylko będę dysponował wolnym czasem to też się tam wybiorę ! Prośba do redakcji Portalu - jak będzie coś wiadomo o podobnych zlotach to dajcie informację na portal !

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 czerwca 2013  16:08   Chyba najbliższy zlot to ...   milano

   Chyba najbliższy zlot to będzie Darłówko ?! Jedzie ktoś z Chojnic ? Ja mam zamiar ! :-)))

   0
   0
 4. 10 czerwca 2013  19:21   do wpisu 17:42   faja

  Oj Gapciu Gapciu musisz mieć sam do siebie pretensje, ja wyczytalem na kilka dni przed imprezą, dzięki temu tam byłem i jestem zadowolony.

  1
  0
 5. 10 czerwca 2013  18:43   świetnie zrealizowane ...   chojniczanin

  świetnie zrealizowane widowisko! słowa uznania tak dla organizatorów jak i rekonstruktorów bioracych udział w inscenizacji oraz pirotechników, którzy czuwali nad efektami specjalnymi . było b o m b o w o ! ! ! Imprza lepsza niż w Krojantach - w Kęsowie poszli na jakość natomiast w Krojantach idą na ilość 9 a to nie zawsze jest dobra droga). Byłem ...widziałem i za rok też napewno się tam wybiorę !

  0
  0
 6. 10 czerwca 2013  18:28   ???   anonim

  ... i po imprezie, szkoda.

  0
  0
 7. 10 czerwca 2013  17:42   Szkoda ze dopiero po fakcie ... (1)   anonim

  Szkoda ze dopiero po fakcie nagłosniliscie impreze...:((

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 czerwca 2013  18:31   Pierwsza informacja o Pikniku ...   yorky

   Pierwsza informacja o Pikniku Historycznym w Kęsowie ukazała się na portalu chojnice com. dokładnie 30.05.2013r. o godz.19:41 ! A więc ponad tydzień przed imprezą !!! Należało tylko dokładnie śledzić informację i nie byłoby teraz żalu. Ale nic straconego - za rok znowu będzie Piknik w Kęsowie (na początku czerwca) więc już teraz serdecznie zapraszamy !

   0
   0