Upamiętnienie pierwszych chojniczan zamordowanych w Lasku Miejskim

W roku ubiegłym Bogdan Kuffel marzył, by na 1 września gotowy był kamień z pamiątkową tablicą upamiętniającą pierwszy zbiorowy mord 1939 r. w Chojnicach. Z rąk oprawców zginęły wtedy trzy osoby – uczeń, kolejarz i urzędnik.

O nowym miejscu pamięci i odsłonięciu obelisku mówił na ostatniej konferencji burmistrz Arseniusz Finster.   |  fot. (red.)

Do tego mordu doszło już kilkanaście dni (15.09.)  po wybuchu wojny. Niemcy przeprowadzili egzekucję w okolicach Lasku Miejskiego, gdzie zamordowali urzędnika Michała Bembenka, kolejarza Leona Schoena i ucznia gimnazjum Władysława Schroeibera. Zostali zamordowani i jako pierwsi ekshumowani w 1945 r. Pochowani są za pomnikiem Orła, gdzie o ich groby dba chojnicka młodzież.

Radni komisji kultury i sportu poparli jednogłośnie propozycję Bogdana Kuffla i 1 września br. zostanie odsłonięty postument upamiętniający tragiczne wydarzenie. Zlokalizowany naprzeciwko stacjonarnego hospicjum przy ul. Strzeleckiej granitowy obelisk z osadzonym na nim kamieniem z tablicą o treści: "Miejsce upamiętnienia pierwszego zbiorowego mordu chojniczan, rozstrzelanych przez nazistów ze Selbstschutzu w Lesie Miejskim 15 września 1939 roku”. będzie nowym miejscem pamięci.

Pod treścią znajdą się wygrawerowane portrety upamiętnianych osób i informacje jak się nazywają, kim byli oraz kiedy się urodzili. - Odsłonięcie obelisku i złożenie przy nim kwiatów odbędzie się 1 września o godz. 13. Koszt realizacji to około 20 tys. zł – poinformował burmistrz Arseniusz Finster.

(red.)

  1. 4 listopada 2018  20:07   Plany, mapki i inne cuda a w ...   chojniczanin

    Plany, mapki i inne cuda a w rzeczywistości postawili obelisk całkiem w innym miejscu niźli Niemcy dokonanali mordu ! Wstyd !!! Ale takich mamy historyków. Pewnie żal im było kamieni granitowych na wykonanie ścieżki pod obelisk bo rozstrzelania chojniczan dokonano około 10-15 metrów w głąb Lasku. Ale najważniejsze przecież były wybory samorządowe i trzeba było czymś błysnąć przed elektoratem p. Kuffel !!! Wstyd !!!

    1
    0
  2. 17 sierpnia 2018  22:14   Aż dziw bierze, że polskie ... (3)   anonim

    Aż dziw bierze, że polskie media używają słowa nazista, wymyślonego po wojnie, by nie nazywać rzeczy po imieniu. Ale skoro tak jest, to nie oburzajmy się, że zagraniczne gazety wciąż piszą o polskich obozach koncentracyjnych. Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/9143182,kto-to-jest-nazista,id,t.html

    7
    6
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 19 sierpnia 2018  21:44   Nie można powiedzieć że ...   Svenson

      Nie można powiedzieć że wszyscy Niemcy byli zbrodniarzami,czy też nazistami-no bo nie byli !!!,Jesli coś zrobili naziści z Niemiec to piszemy,że niemieccy,a jak naziści w Polsce w lasku czcili którąśtam rocznicę urodzin Hitlera to to byli jacy naziści? japońscy ?.To byli polscy naziści i do tego idioci,ale naziści,niestety polscy ! ot co !,no chyba że z NRD byli ????

      3
      2
    • 18 sierpnia 2018  03:16   Nie chcą podpaść kolegom z ...   anonim

      Nie chcą podpaść kolegom z Emsdeten.

      2
      3
    • 17 sierpnia 2018  23:54   P.Burmistrzu, nazista, to ...   anonim

      P.Burmistrzu, nazista, to członek NSDAP. Czy tylko tacy mordowali Polaków?

      3
      1
  3. 17 sierpnia 2018  15:10   Ja myślalem, że ...   adf

    Ja myślalem, że rozstrzelania dokonali Niemcy, a się okazuje że jacyś tajemniczy "naziści ze Selbstschutzu". Dobrze, że nie nazwali ich po prostu "mężczyznami w szarych mundurach". Miasto powinno dostać medal od Frau Merkel za pomoc w wybielaniu narodu niemieckiego ze zbrodni wojennych.. Ciekawe czy uniknę hejtu za ten wpis, wszak jest już po 15 i urzędy opustoszały ;)

    14
    14