Umowa o pracę na okres próbny a L4 - czy można mieć zwolnienie lekarskie?

Wiele osób pracujących z przyczyn zdrowotnych ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Istnieją również systemy online pozwalające zaznaczać tego rodzaju niezdolność do pracy w kalendarzach internetowych w danym przedsiębiorstwie.

Umowa o pracę na okres próbny jest zawierana w celu sprawdzenia umiejętności pracownika. Niestety pracownik przebywający na L4 na okresie próbnym nie ma okazji się wykazać.   |  fot. nad.

Także rejestracja czasu pracy jest niezbędnym elementem dla tej funkcji systemów. Zwolnienia lekarskie najczęściej dotyczą umów o pracę. A jak to wygląda dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na okres próbny? Odpowiedź na to pytanie zostanie przedstawione w poniższym artykule. 

Czy przysługuje zwolnienie lekarskie osobie zatrudnionej na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny zawarta między pracodawcą a pracownikiem trwa maksymalnie 3 miesiące. Dana osoba zatrudniona na ten rodzaj umowy może iść na zwolnienie lekarskie podobnie jak osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę czy też na podstawie umów etatowych. Oczywiście takiej osobie przysługuje także prawo do świadczeń z tytułu niezdolności czasowej do pracy. Jednak warto także pamiętać, że pracownik na umowie próbnej w razie niezdolności do pracy może otrzymać zwolnienie lekarskie dopiero, jeśli upłynął okres wyczekiwania wynoszący w wypadku takiej umowy 30 dni. Warto o tym pamiętać.

Programy internetowe jako obieg dokumentów w każdej firmie

W ostatnim czasie można zauważyć, że coraz więcej firm korzysta z nowoczesnych narzędzi internetowych wspierających zarządzanie czasem pracy pracowników, rejestrowaniem godzin spędzonych na danych zadaniach w pracy oraz przechowywaniem różnego rodzaju dokumentów firmowych w programach online. Aplikacje te również mogą być stosowane do prowadzenia wzorów umów. Za pomocą zaprojektowanych opcji istnieje możliwość importowania wielu wzorów, wniosków jak na przykład wzór wniosku o urlop wypoczynkowy Inewi. 

Tego typu dokumenty w łatwy sposób można eksportować do systemów księgowo-kadrowych, płacowych, handlowych itp. Dokumenty są najczęściej w popularnych formatach jak PDF, XLS lub XLSX. Warto poznać tego rodzaju oprogramowania. Jednym z takich systemów jest Inewi. Elektroniczna lista obecności w pracy – innowacyjne rozwiązanie sposobem na oszczędności w firmie. Za pomocą tego typu rozwiązania jesteśmy w stanie codziennie kontrolować czas przeznaczony na obowiązki w danej pracy. 

Istnieje także możliwość prowadzenia rejestracji godzin spędzonych na danym projekcje. Pozwoli to na zorganizowanie sobie pracy, a także realizowanie zaplanowanych działań projektowych. Aplikacje online umożliwiające ewidencje czasu posiadają także nowoczesny interfejs graficzny z kalendarzem, w którym w łatwy sposób możemy zaznaczać początek oraz koniec godzin spędzonych na pracy, a także dni wolne, planowane urlopy czy wyjazdy służbowe.

Oprogramowanie internetowe pozwala również na integracje z różnymi systemami działającymi w każdej firmie. Posiada certyfikaty bezpieczeństwa, a także działa w opracuj o przepisy pracy. Aktualizacje są zawsze na bieżąco wdrażane do tego rodzaju systemu online. Aplikacje internetowe umożliwiają na korzystanie z nich w trybie pracy zdalnej.

Umowa o pracę na czas określony pozwala korzystać ze świadczeń związanych ze zwolnieniem lekarskim. Dokumenty, zwolnienia lekarskie możemy prowadzić w nowoczesnych systemach online, które w łatwy sposób pozwalają eksportować różnego rodzaju wzory, dokumenty, pliki, umowy do programu. To przydatne narzędzia dla każdego rodzaju biznesu. Warto je mieć w swojej firmie już dziś.

(nad.)