Ukazał się 39 numer „Kwartalnika Chojnickiego”

W Czytelni miała miejsce prezentacja najnowszego 39 numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z zawartością pisma, posłuchać autorów i bohaterów zamieszczonych tekstów.

Nowy numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny we wszystkich działach biblioteki.   |  fot. MBP Ch-ce

Prowadzący spotkanie dyrektor MBP Anna Lipińska i redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski wyrazili zadowolenie z tak licznej obecności chojniczan na promocji. Redaktor naczelny wspomniał, że w październiku przypadać będzie 10-lecie „Kwartalnika Chojnickiego” i podkreślił, że nikt nie spodziewał się, że uda się je wydawać tak długo. Następnie omówił opublikowane w numerze artykuły, zachęcając do ich lektury. Pierwszy dział poświęcony jest chojnickim pasjonatom i składa się aż z 6 artykułów.

Można przeczytać teksty Anny Zajkowskiej o Krzysiu Jażdżewskim, który tworzy konstrukcje z klocków Lego i o planszówkach figurkowych autorstwa Pawła Krause, a także rozmowę Weroniki Sadowskiej ze speedcuberem Hubertem Kwasigrochem. Są teksty Jacka Klajny o Marku Kowalczyku kolekcjonującym pamiątki z czasów PRL-u i Ryszardzie Szarmachu składającym z papieru modele okrętów oraz tekst Marii Czaplewskiej o zainteresowaniu fotografią jej taty Jarosława Czaplewskiego. Jak podkreślił redaktor naczelny, jest to kropla w morzu pasji, którymi zajmują się chojniczanie, dlatego redakcja zamierza wracać do opisywania osób realizujących się w różnych dziedzinach.

Rubryka „Kronika chojnicka” dotyczy wydarzeń w okresie od stycznia do marca tego roku. Monika Garstecka napisała o pomocy dla Ukrainy; Irmina Szyca o aplikacji na smartfony !go Chojnice i powstaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach. Maria Eichler zrelacjonowała Dokonania Roku 2020-2021, a Piotr Eichler upamiętnienie przez Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ks. Antoniego Wolszlegiera w setną rocznicę jego śmierci. Opublikowane zostało sprawozdanie Małgorzaty Darwish i Jana Bruskiego z działalności Chojnickiego Alarmu dla Klimatu, a Grzegorz Szlanga opisał przebieg Tygodnia z Teatrem. Prezentowaną w tym numerze organizacją jest Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia, które przybliżyła jego prezes Violetta Klugowska. Na trzy pytania, zadane przez Alinę Jaruszewską, a dotyczące 100-lecia ChKŻ Chojnice, odpowiedział komandor Krzysztof Pestka.

W dziale „Z dziejów miasta” przybliżona została sylwetka ks. Franciszka Ringwelskiego. Prezentowaną ulicą tym razem jest Mickiewicza, z uwagi na, jak zaznaczył Kazimierz Jaruszewski, trwający Rok Romantyzmu Polskiego, natomiast opisaną miejscowością z okolic naszego miasta jest Dąbrówka koło Tucholi. W Oficynie artystycznej można tym razem przeczytać rozmowę z pianistką Weroniką Jaroszewicz, studentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Po prezentacji głos zabrali obecni na spotkaniu pasjonaci. Krzysiu Jażdżewski, któremu towarzyszyli rodzice i młodszy brat, zdradził, że konstrukcje z Lego nie są łatwe i podoba mu się, że są 3D, więc można je obejrzeć z każdej strony. Jarosław Czaplewski przyznał, że to córka postanowiła opisać jego pasję w „Kwartalniku”. Fotografią zajmuje się od dzieciństwa, nie zawsze miał czas na jej rozwijanie, ale ostatnio skupia się na fotografii historycznej. Ryszard Szarmach, mówiąc o swoich modelach z papieru podkreślił, że najbardziej lubi sklejać okręty z okresu II wojny światowej i to te największe – od krążowników po pancerniki.

Wypowiedziała się także Violetta Klugowska, która wymieniła inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Kultury Podziemia. Powstało ono zaledwie dwa lata temu, liczy 14 członków i już ma czym się pochwalić. – Działamy w obszarze kultury i sztuki, zajmujemy się działalnością edukacyjną – mówiła. Prezes dodała, że największy akcent kładą na otoczenie opieką uzdolnionych artystycznie dzieci i młodzieży. Natomiast o przedsięwzięciach stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu mówił jego członek Marek Wituszyński, zwracając uwagę zebranych na problem walki ze smogiem.

MBP