Uczniowie z chojnickiej „Siódemki” w Polskim LNG w Świnoujściu

Narodowy Bank Polski zaprosił szkoły do udziału w ogólnopolskim konkursie grantowym na realizację wydarzenia szkolnego pod hasłem: My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy.

Uczniowie w ramach podsumowania projektu mieli możliwość zobaczyć z bliska jak wygląda Terminal LNG w Świnoujściu.   |  fot. nad.

Głównym zadaniem projektu było ukazanie dokonań ekonomicznych Polski podczas minionych 100 lat oraz zapoznanie uczniów z innowacyjnymi rozwiązaniami w tym okresie. W czerwcu Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach przystąpiła do konkursu i jako jedyna w regionie go wygrała. Grażyna Jagoda, Małgorzata Pastwa, Daria Jażdżewska i Monika Hoffmann stworzyły projekt pn. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.  

W ramach projektu uczniowie  klasy 8a, 5c i 6c od października do grudnia poznawali właściwości gazu ziemnego podczas warsztatów i doświadczeń, budowali makietę terminalu gazowego oraz poznawali zasady działania tego obiektu. Terminal pozwala na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zakupu tego surowca w korzystnych dla naszego kraju cenach. 

W czwartek, 6 grudnia na zakończenie trwania tego projektu opiekunowie wraz z uczniami wybrali się do Świnoujścia. Uczniowie w ramach podsumowania projektu mieli możliwość zobaczyć z bliska jak wygląda Terminal LNG w Świnoujściu. Na miejscu przywitał ich sam pan dyrektor Grzegorz Błędowski. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego spotkania. Pan dyrektor okazał się niezwykle miłym, bezpośrednim i serdecznym człowiekiem, a uczniowie z zainteresowaniem chłonęli ciekawostki przekazywane „z pierwszej ręki".

Dowiedzieli się m.in., że 1m3 gazu skroplonego to aż 600 m3 gazu rozprężonego, a gaz w Gazoporcie przechowuje się  w temperaturze -1600 C. Pan dyrektor przekazał również uczniom symboliczne prezenty, które miały przypominać im o tym wyjątkowym miejscu. Nad całym wyjazdem czuwała pani Julita Osadowska, kapitan Portu w Świnoujściu, która również spotkała się z uczniami.

Jeszcze raz  bardzo dziękujemy panu dyrektorowi Grzegorzowi Błędowskiemu i pani Julicie Osadowskiej, bez których odwiedziny w Polskim LNG nie byłyby tak imponujące.

SP 7

  1. 13 grudnia 2018  13:15   JAK ZAWSZE   chłodnym okiem

    Ile czasu spędzonego na umawianiu się na taką wizytę , ile ustaleń i próśb o nią . Tego nikt nie wie kto tego nie robił. Wszystko w swoim wolnym czasie bo nikt za to nie płaci nauczycielom i tak jest ciągle . Po prostu opinia o nic nie robieniu po godzinach w szkole to mit powtarzany przez tych którym to odpowiada [nie trzeba zwiększać wynagrodzeń ] a wystarczy TYLKO PRZYJŚĆ I SAMEMU POUCZYĆ w podstawówce i posiedzieć przy laptopie w domu za friko .

    1
    0