Uczniowie wyrażają sprzeciw

Damian Pazik przewodniczący 2 LO w Chojnicach im. gen. Władysława Andersa przesłał treść petycji, jaką samorząd szkolny wystosował do starosty w sprawie redukcji godzin zajęć pozalekcyjnych.

Samorząd uczniowski II LO wystosował pestycję do starosty.   |  fot. N. Wodowski

A także etatów psychologów i świetlicowych w szkołach naszego powiatu. Wyrażamy temu wszystkiemu zdecydowany sprzeciw. Zebraliśmy pod naszą petycją, ok. 250 podpisów uczniów naszej szkoły, ale także mobilizujemy inne szkoły z Chojnic.

Podpisy jak i petycja została przekazana panu staroście w ubiegły wtorek. Piszę do państwa, dlatego, że nie chcę aby ta sprawa ucichła i została zamieciona przez starostwo pod dywan.

Damian  Pazik 

                                                         Starosta Powiatu Chojnickiego

                                                                   Sz. P. Stanisław Skaja

                                               Petycja

Jako przedstawiciele społeczności szkolnej II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach zwracamy się z prośbą o ponowne przemyślenie decyzji dotyczącej redukcji zajęć pozalekcyjnych oraz etatów nauczycielskich w szkołach naszego powiatu. Chcielibyśmy wyrazić sprzeciw w tej sprawie, gdyż przez to zostaną nam odebrane możliwości poszerzania naszych horyzontów.

Liceum to najlepszy czas na rozwijanie swoich zainteresowań i kształtowanie charakteru. Ponadto zajęcia pozalekcyjne, zwłaszcza w klasie maturalnej, są istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki egzaminu maturalnego. Podczas tych zajęć mamy możliwość powtórzenia materiału, uzupełnienia braków w wiadomościach, a także poszerzenia naszej wiedzy. Natomiast zajęcia sportowe uczą nas współdziałania w zespole i dyscypliny, a także pozwalają rozładować negatywne emocje i odpocząć od wysiłku umysłowego.

Ostatnie wyniki badań dowodzą, że pełny rozwój umysłowy jest możliwy przy szczególnej dbałości o rozwój fizyczny. Dzięki różnym zajęciom pozalekcyjnym mamy także możliwość odkrywania i rozwijania naszych pasji i zainteresowań. Nie da się osiągnąć wszystkich wyżej wymienionych efektów, gdy nauczyciele będą przeprowadzać tylko godzinę zajęć pozalekcyjnych na całe nasze liceum. Przy wyborze szkoły kierowaliśmy się ofertą zajęć pozalekcyjnych. Teraz, gdy możliwość uczęszczania na nie może nam zostać odebrana, czujemy się oszukani.

Pracy wychowawców świetlic także nie da się przecenić – oni są nam bardzo potrzebni dla zorganizowania czasu przed i poza lekcjami, gdyż wielu spośród nas dojeżdża do szkoły z różnych odległych miejscowości. Budynek szkoły nie zapewnia warunków odpowiednich do tego, byśmy czas, w którym nie mamy zajęć, spędzali na korytarzach.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że opiekunowie świetlic pełnią jednak wiele innych funkcji. Pani Magdalena Szreder, która jest wychowawcą świetlicy w naszej szkole, zajmuje się także szkolnym samorządem, bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową, opiekuje się wolontariatem, przeprowadza zajęcia profilaktyczne. Spoczywa więc na niej wiele obowiązków i rozdzielenie ich na pozostałych nauczycieli byłoby niezwykle trudne.

Chcielibyśmy również nadmienić, że praca psychologa szkolnego jest niezwykle istotna w procesie wyżej wymienionego kształtowania charakteru. Młodzi ludzie są ze wszech stron otaczani złymi wzorcami, co zwiększa ich podatność na podporządkowywanie się im. Psycholog to częstokroć osoba, która pomaga obrać lepszy kierunek, a także rozwiązać wiele problemów wewnątrzszkolnych, dlatego też jest bardzo potrzebny uczniom. Specyfika jego pracy polega na tym, że zgłaszamy się do niego w sytuacjach, gdy pilnie tego potrzebujemy, co oznacza, że ograniczanie dostępu do niego mijałoby się z jego funkcją.

Prosimy o ponowne rozpatrzenie decyzji w tej sprawie, jak również o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami społeczności uczniowskich z każdej z chojnickich szkół ponadgimnazjalnych. Rozumiemy, że Starostwo szuka oszczędności ale chyba nie w tym miejscu co powinno. Pragniemy przypomnieć, że to my mamy być przyszłością naszego narodu, w myśl słów Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Wszelkie wydatki na naszą edukację są więc inwestycją w przyszłość Polski.

Z poważaniem

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego

II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach

Do wiadomości:

1. Komisja Edukacji Rady Powiatu

2. Kuratorium Oświaty w Gdańsku

3. Lokalne media

  1. 22 czerwca 2015  13:14   Starosta a edukacja? oto jest ...   anonim

    Starosta a edukacja? oto jest pytanie?

    0
    0
  2. 22 czerwca 2015  10:29   Dorzucajcie do listy   gość

    Mogli jeszcze dopisać żeby każdy uczeń dostał najnowszego Mac\'a i iphone\'a oraz sponsorowane wakacje na Krecie, bo im się należy i bez tego nie mogą się uczyć. Dla nauczycieli zamówić nowe samochody, żeby bezpiecznie dojeżdżali do szkoły.

    0
    0
  3. 22 czerwca 2015  09:30   Starzy wykorzystali młodych, ...   anonim

    Starzy wykorzystali młodych, sami na to by nie wpadli, proste

    0
    0
  4. 22 czerwca 2015  07:48   Kto Was popiera   max

    Chyba 16 czerwca członkowie Komisji Edukacji Rady Powiatu Chojnickiego w składzie-pp.Stępień, Kaczmarek, Mania, Mrówczyński, Jakubowski, Redzimski Szmagliński i oczywiście SKAJA głosowali nad wnioskiem o wycofanie się starosty ze zmian w oświacie. Za wnioskiem głosowali tylko pp. MRÓWCZYŃSKI i SZMAGLIŃSKI. Na stronach BiP starostwa do chwili obecnej nie ma protokołu z posiedzenia komisji, więc nie wiadomo kto był przeciwko. PAMIĘTAJCIE O NICH PRZY KAŻDEJ OKAZJI.

    0
    0
  5. 22 czerwca 2015  07:24   Brawa dla młodych ludzi!   chojniczanka

    Brawa dla młodych ludzi! Biorą sprawy w swoje ręce i upominają się o należne im prawa. Tak być powinno. Rośnie młode pokolenie świadome i dojrzałe. Oby więcej takich, a pan starosta ze swoją świtą przepadnie w następnych wyborach. Nie uzbiera nawet tych 311 głosów...

    0
    0