Uczennice na warsztatach regionalnych „Remusowa Kara”.

W połowie kwietnia we Wdzydzach Kiszewskich odbyła się dwunasta edycja skierowanych do uczniów szkół średnich warsztatów regionalnych „Remusowa Kara”. Organizatorem warsztatów był Klub Studencki „Pomorania” i Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie.

Remusowa Kara to warsztaty regionalne dla uczniów szkół średnich, które mają na celu pokazanie młodzieży kultury Kaszub i Pomorza w nowoczesnym wydaniu.   |  fot. (nad.)

Na warsztaty zakwalifikowało się około 30 uczniów z różnych szkół pomorskich, w tym trzy osoby z Technikum nr 3 w Chojnicach, a były to dziewczyny z klasy 3 technik hotelarz: Agata Kiedrowska, Katarzyna Niemczyk i Natalia Thiede. Czterodniowe warsztaty zaczęły się tradycyjnie od połączonego z prezentacją działalności KS „Pomorania” wieczoru integracyjnego, który miał służyć przygotowaniu uczestników do intensywnej pracy w ciągu następnych dni.

Drugi dzień warsztatów uczniowie spędzili we wdzydzkim muzeum. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum: Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. I. Gulgowskich mieli oni okazję zobaczyć, jak żyło się na Pomorzu ponad wiek temu, poznać podstawy ludowego rzemiosła i dowiedzieć się co nieco o kaszubskich instrumentach ludowych (oraz wydobyć z nich dźwięk). Popołudnie uczestnicy spędzili na spotkaniu z prezesem ZKP prof. Edmundem Wittbrodtem oraz kaszubską poetką Bożeną Ugowską i jej mężem Mirosławem Ugowskim – szefem organizacji turniejów gry w „baśkę”.Spotkanie z wspomnianymi działaczami kaszubskimi odbyło się w ramach cyklu „Wdzydzki nurt”.

Dzień trzeci to obowiązkowe w programie każdej „Remusowej Kary” warsztaty językowe i literackie, w tym roku prowadzone przez Karolinę Keler i Katarzynę Główczewską. W zajęcia, oprócz literatury i nauki języka, wpleciona była historia okolic Wdzydz oraz biografia Izydory i Teodora Gulgowskich. Po południu uczestnicy musieli wykazać się swoją wiedzą – zarówno tą, która posiedli wcześniej, jak i tą zdobytą podczas warsztatów. Było to konieczne, aby sprostać przygotowanym przez Pomorańców konkurencjom, w którym obok pytań typowych dla zakończonego dwa tygodnie wcześniej Konkursu Wiedzy o Pomorzu, znalazło się również miejsce na pytania o historię – także najnowszą – Klubu.

Wówczas wydało się, kto uważał podczas wieczoru integracyjnego i prezentacji wygłoszonej przez prezes Ewelinę Stefańską. Dwunasta „Remusowa Kara” zakończyła się mszą świętą z liturgią w języku kaszubskim w kościele w Olpuchu i zwiedzaniem Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Wyniki ewaluacji przeprowadzonej na zakończenie warsztatów napawają optymizmem – prawie wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że chcieliby się ponownie spotkać za rok.

Z. Graszek. Zdjęcia: ze zbiorów Klubu Studenckiego Pomorania i K. Główczewskiej