U nas rodziło się żeglarstwo śródlądowe. Czy doczeka się muzeum?

Dziś (10.08.) w hangarze oraz świetlicy Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w Charzykowach wspominano początki żeglarstwa oraz pionierów tej dyscypliny. Okazja była wyśmienita – 95 lat powstania klubu.

Dziś odbyły się uroczyste obchody 95-lecia żeglarstwa w Charzykowach i Polsce.   |  fot. (olo)

"Charzykowy - kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego" to tytuł wystawy zdjęć, pamiątek i historycznych bojerów, które pokazują początki żeglarstwa nie tylko w Charzykowach, ale również w Polsce. Właśnie w niewielkich Charzykowach 95 lat temu powstał pierwszy śródlądowy klubu żeglarski w Polsce.

Wystawa odbyła się w hangarze ChKŻ. – Mamy nadzieję, że na 100 - lecie żeglarstwa powstanie muzeum. Jest sporo eksponatów, które czekają by ujrzeć światło dzienne – mówił na otwarciu wystawy komandor ChKŻ Krzysztof Pestka.

Zaprezentowane pamiątki pochodzą ze zbiorów ChKŻ, LKS, muzeum w Chojnicach, a także z prywatnej kolekcji starszych żeglarzy, których dziś na uroczystościach nie zabrakło. Wystawę można oglądać do niedzieli włącznie między godz. 10.00 a 21.00.

W świetlicy ChKŻ odbyła się natomiast konferencja, w trakcie której wspominano początki klubu, ludzi związanych z chojnicko-charzykowskim żeglarstwem, a przede wszystkim tego, dzięki któremu żeglarstwo w naszym regionie dostało wiatru w żagle - Ottona Weilanda.

Wójt gminy Chojnice potwierdził, że trwają rozmowy na temat budowy muzeum żeglarstwa w Charzykowach. Marzy mu się, aby powstało ono właśnie za 5 lat na 100 - lecie żeglarstwa. Z tyłu głowy wójt ma też budowę nowego amfiteatru – również za 5 lat na 25 - lecie charzykowskich szant, które zaczynają się już jutro (dziś o 19.00 koncert dla dzieci).

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

  1. 11 sierpnia 2017  14:00   Przerażające, A gdzie w tym ...   Charzykowianin

    Przerażające, A gdzie w tym czasie było kolejne pokolenie członków klubu30-40 latków,a gdzie w tym czasie była młodzież trenująca w klubie. To przede wszystkim do nich powinno być skierowane zaproszenie. Absolutnie nie potraficie !!! Państwo organizować imprez masowych w połączeniu z lokalną tradycją. Jak widzimy czas na głębokie zmiany osobowe .: w samorządzie,w lokalnych klubach bo kolejnych 5 lat to chyba już nie przetrwamy,.

    3
    3
    Odpowiedz