Tym razem dedykowany i ciekawy jak zawsze …

W Czytelni odbyła się prezentacja 36. numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Po prawie półtorarocznej przerwie wszyscy, którzy regularnie czytają to pismo, mogli osobiście wziąć udział w promocji. Spotkanie przeprowadzone zostało z zachowaniem obostrzeń.

Najnowszy numer jest teraz dostępny dla wszystkich zainteresowanych m.in. w działach biblioteki.   |  fot. MBP

Prowadząca dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Lipińska rozpoczęła je minutą ciszy dla upamiętnienia zmarłego 27 czerwca Jana Zielińskiego – członka Rady Programowej „Kwartalnika Chojnickiego”. Jak podkreślił redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski, 36. numer został zadedykowany Janowi Zielińskiemu, który uczestniczył w prawie wszystkich spotkaniach kolegium redakcyjnego i promocjach poszczególnych numerów.

Następnie redaktor naczelny omówił zawartość i zachęcił do lektury ciekawych tekstów. Pierwsza część dotyczy chojnickiego rzemiosła. – „Znalazły się w niej cztery artykuły ukazujące rzemieślników na trwałe związanych z naszym miastem” – mówił. Można przeczytać o sklepie zegarmistrzowskim rodziny Kotowskich i Henryku Kotowskim oraz o przedstawicielu zanikającego rzemiosła, jakim jest rymarstwo – Marianie Polerowiczu. Zamieszczone zostały także rozmowy z zajmującym się kowalstwem artystycznym Dawidem Podolskim oraz z Karolem Kotarskim, reprezentantem branży mięsnej.

Druga część, kronika, zawiera 11 tekstów. Dotyczą one przebiegu tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, warsztatów graficznych w bibliotece, plenerowej biblioteczki na Wzgórzu Ewangelickim, a także Festiwalu InterTony, który zrelacjonowała Żaneta Jasińska. Dziennikarka i fotoreporterka Anna Zajkowska, która dołączyła do kolegium redakcyjnego, napisała o rewitalizowanym chojnickim dworcu, wzbogacając tekst zdjęciami pomieszczeń, do których, na co dzień nie można wejść. Jej autorstwa jest też relacja z konkursu

Na szlaku kultur. Grzegorz Szlanga przybliżył ideę prowadzonych warsztatów teatralnych dla młodzieży, a Marcin Gierszewski opisał nową chojnicką publikację – książkę o Państwowym Ośrodku Maszynowym w Nieżychowicach, której autorem jest Kazimierz Pondo. W dziale zamieszczona została rozmowa z kapitanem drużyny seniorów MKS Chojniczanka Tomaszem Mikołajczakiem, a na „Trzy pytania do…” odpowiedziała 96-letnia mieszkanka Chojnic Urszula Steinke, z którą rozmawiała córka Maria Eichler. Część tę zamyka kronika wydarzeń za okres od kwietnia do czerwca.

W rubryce historycznej można przeczytać o ks. Franciszku Jaruszewskim, dziekanie fordońskim, który w 1891 roku był wikariuszem w chojnickiej farze. Omawiający tekst Kazimierz Jaruszewski zaznaczył, że ten spełniony ksiądz ma to samo nazwisko, nie są jednak spokrewnieni. Z kolei Bogdan Kuffel na łamach „Kwartalnika” wspomina swoje spotkania z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W dziale Chojnice i okolice ukazał się opatrzony licznymi zdjęciami tekst Zbigniewa Gierszewskiego, prezesa Zaborskiego Towarzystwa Naukowego, o Kaszubie nad Zbrzycą. Natomiast bohaterem Oficyny artystycznej jest wszechstronnie uzdolniony artystycznie Maciej Jarczyński, zajmujący się malarstwem, filmem i muzyką.

W dalszej części promocji o zabranie głosu poproszeni zostali autorzy i bohaterowie tekstów. Anna Zajkowska zaznaczyła, że posiada ponad 200 zdjęć wykonanych na terenie dworca PKP, który wkrótce zmieni swój wygląd. Jacek Klajna podkreślił, że cieszą go takie teksty, jak ten, który przygotował o rodzinie Kotowskich, gdyż wnoszą coś nowego do ikonografii Chojnic i zachęcił do obejrzenia zamieszczonych archiwalnych fotografii. Maria Czaplewska przypomniała jak zrodziła się idea Nocy Muzeów i co w maju działo się podczas niej.

Żaneta Jasińska mówiła o tegorocznej edycji InterTonów, które z uwagi na pandemię odbywały się hybrydowo – na żywo i online. Pomysłodawca książki o POM Nieżychowice Józef Januszewski mówił o historii zakładu, w którym przez wiele lat pracował i do którego zamykał bramę w 1992 roku, jako likwidator. Bogdan Kuffel przyznał, że w trakcie pisania tekstu o spotkaniach z kardynałem Wyszyńskim zdecydował, że nadszedł czas, żeby spisać swoje wspomnienia. Poproszony o wypowiedź Maciej Jarczyński przyznał, że nie lubi mówić o sobie i woli, jak ludzie oglądają jego twórczość malarską czy filmową i jej doświadczają. Zaprosił wszystkich na wystawę, która czynna będzie od 2 sierpnia w Chojnickim Centrum Kultury.

Prowadzący zachęcali do lektury „Kwartalnika Chojnickiego” i podkreślali, że w przyszłym roku minie 10 lat od ukazania się pierwszego numeru, który to fakt zostanie przez redakcję odnotowany. Redaktor naczelny poinformował także, że nowym członkiem Rady Programowej zostanie zastępca burmistrza Adam Kopczyński. W trakcie promocji uczestnicy mogli zaopatrzyć się w 36. numer pisma, a także uzupełnić swoją biblioteczkę o numery, których promocje nie odbyły się z powodu pandemii oraz o niektóre wcześniejsze, które były także wyłożone. Najnowszy numer jest teraz dostępny dla wszystkich zainteresowanych m.in. w działach biblioteki.

Spis treści

MBP