Turnusy nie dla wszystkich

Radni powiatu przydzielili środki m.in. na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Niestety, już wiadomo, że nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Pierwszeństwo mają dzieci i osoby, które jeszcze z takich turnusów nie korzystały.

brak opisu   |  fot. (olo)

- Kwoty, które mamy dyspozycji są za małe w stosunku do potrzeb. Będziemy starali się przydzielać je jak najlepiej potrafimy – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Andrzej Gąsiorowski. Zgodnie z przyjętym regulaminem pierwszeństwo w otrzymaniu środków mają dzieci oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które do tej pory z takich turnusów nie korzystały. Następnie brane pod uwagę będą osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Biorąc pod uwagę tylko wymienione wyżej osoby (plus opiekunowie, którzy muszą z nimi jechać) to wykorzystana zostaje pula 250 tys. zł z przydzielonych na ten cel 270 tys. zł. Do dyspozycji jest więc tylko 20 tys. zł. - Musimy jasno powiedzieć wszystkim chętnym, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich osób, które chciałyby jechać. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość – mówi Andrzej Gąsiorowski.
Wnioski na turnusy złożyło do tej pory ponad 550 osób na kwotę 700 tys. zł, a do dyspozycji jest niecałe 270 tys. zł.

Wiadomo też, że nie starczy środków na likwidację różnych barier dla osób niepełnosprawnych – nie tylko tych architektonicznych, ale np. technicznych do lepszego komunikowania się (komputery, specjalne programy). W PCPR jest 179 wniosków na kwotę blisko 1 mln zł, a do zagospodarowania jest pięć razy mniej – ok. 210 tys. zł.

Szczegóły w materiale wideo.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 7 kwietnia 2019  12:23   czas na sprawiedliwą zmianę.   pokrzywdzona.

  Panie Dyrektorze Gąsiorowski , najwyższy czas opracować regulamin dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego. Będzie jasne, przejrzyste i bez rodzących się podejrzeń , co ma miejsce od wielu lat. W mojej ocenie regulamin przydziału dofinansowania w tym roku dla osób , które nie korzystały do tej pory , jest co najmniej sporny. Regulamin taki winien być ogólnie dostępny !!!!. I ogólnie znany wcześniej przed złożeniem wniosku.

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 27 marca 2019  08:11   Na meble kasa jest, to się ...   anonim

  Na meble kasa jest, to się liczy. Tak trzymać!

  11
  2
  Odpowiedz
 3. 27 marca 2019  08:08   Czy jest regulamin,co ile lat można dostać turnus?   Bruszanka

  Powinien być regulamin co ile lat mroźna dostać dofinansowanie? Czy od decyzji negatywnej można się odwoływać? Podzielam ,że kto pierwszy raz powinien dostać jako pierwszy! Ale co maja zrobic z lekkim stopniem,tez chcieliby dostać rehabilitacji!

  10
  0
  Odpowiedz
 4. 26 marca 2019  15:19   Wiadomo że nie da się ... (1)   Chojniczanka

  Wiadomo że nie da się wszystkich zadowolić, ale rację ma Pan dyrektor że w pierwszej kolejności powinny dostać osoby które poraz pierwszy złożyły wnioski.

  16
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 27 marca 2019  07:58   Co ile lat turnus dla chorego??   Miska

   Powinien n C regulamin,dotyczący Wszystkich,przejrzysty! Co ile lat dostanie sie dofinansowanie? A ze ktoś ma 3 grupę,to nigdy,niby gorszy czy zdrowszy!

   3
   0