Trzy nowe zakażenia koronawirusem w powiecie chojnickim

Jak podaje Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak, w powiecie chojnickim w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono kolejne trzy zakażenia COVID-19. W śród nich jest pracownik chojnickiego DPS-u.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pracownika Domu Pomocy Społecznej w Chojnicach.   |  fot. ilustracyjne/D. Wałdoch

Zakażeni koronawirusem są: kobieta w starszym wieku oraz kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Wśród dzisiejszych covidowych przypadków jest pracownik Domu Pomocy Społecznej w Chojnicach. W związku z tym na kwarantannę skierowano 14 pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym mężczyzną, oraz członkowie ich rodzin.

- Wszyscy będą mieli wykonane testy. Terminy poboru wymazów są zależne od daty ostatniego kontaktu z zakażonym. W związku z tym, że personel DPS pracuje we wzmożonym reżimie sanitarnym, decyzja co do przebadania pensjonariuszy będzie zależna od wyników badań pracowników - informuje Iwona Jażdżewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach. Jak dowiadujemy się od Dagmary Orzech, zakażony koronawirusem mężczyzna ostatni raz był w pracy tydzień temu w poniedziałek (17.08.).

- Tak wynikało z grafiku. W piątek (21.08.) zadzwonił z informacją, że źle się poczuł, w sobotę miał wykonany test, który okazał się być pozytywny - informuje dyrektorka chojnickiego DPS-u. - Od marca jesteśmy w pełnej ochronie. Każdy z naszych pracowników przebywający na naszym terenie zobowiązany jest do używania środków ochrony indywidualnej. Także zawsze jest maseczka, fartuch, rękawice. Nikt nie ma prawa wejść na teren DPS-u bez takiego zabezpieczenia. Dom jest cały czas zamknięty. Nie ma odwiedzin osób postronnych, nie ma ludzi z zewnątrz, a więc cały czas żyjemy w takim bardzo ostrym reżimie sanitarnym - opowiada.

Dagmara Orzech zapewnia także, że niemal od początku pandemii koronawirusa od pracowników DPS-u regularnie pobierany jest wymaz. - Ostatnie badanie mieliśmy dwa tygodnie temu, wszyscy byli zdrowi, włącznie z osobą, która teraz ma wynik dodatni. Staramy się by nasze testy odbywały się przynajmniej raz w miesiącu - zapewnia. Wykazane w dzisiejszym raporcie kolejne trzy przypadki zakażenia to dwoje mieszkańców powiatu chojnickiego oraz mieszkanka Gdańska, która będzie na naszym terenie odbywała izolację domową.

- Badania wykonali w punkcie COVID-19 drive-tru w Chojnicach. Wszystkie trzy osoby nie wymagają hospitalizacji, zostali objęci izolacją domową - informuje rzecznik chojnickiego sanepidu. Dzisiejsze przypadki nie są powiązane epidemiologiczne z dotychczasowymi zakażeniami wstępującymi w powiecie chojnickim. Przy okazji nowych zakażeń chojnickie PSSE informuje, że od 15 maja (od dnia uruchomienia) punktu COVID-19, drive-tru w Chojnicach pobrano 1541 wymazów.

Anna Zajkowska