Trwają prace nad dalszą częścią wystawy w KDRL w Swornegaciach

W 2018 roku Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zrealizował szereg działań, w wyniku których w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach powstała wystawa stała "Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?”.

Zakończenie prac zaplanowano w drugiej połowie czerwca – być może wtedy zwiedzający będą mogli już dowiedzieć się , „jak Kaszëbi żëją?”   |  fot. nad.

Pokazuje ona codzienność mieszkańców południowej części Kaszub – Zaboraków, począwszy od połowy XIX w. do połowy XX w. . Wystawę zorganizowano na parterze budynku i sfinansowano dzięki dotacji  Ministra Kultury.  W tym roku GOK realizuje drugą część przedsięwzięcia – do zagospodarowania zostało jeszcze piętro budynku KDRL. Obecne działania są finansowane ze środków gminy Chojnice.

Wykorzystując czas, kiedy to przez pandemię Kaszubski Dom nie jest udostępniony dla turystów, w pomieszczeniach na piętrze budynku powstaje ekspozycja, której zadaniem będzie pokazanie wielkich przemian na kaszubskiej wsi, jaki miały miejsce w okresie 1850 – 1950. Jednym z ważniejszych eksponatów pokazywanych na piętrze budynku będzie dłubanka –  łódź wydobyta z jeziora Głuche.

Choć zabytek pochodzi z czasów dawniejszych (XVII w.), to przez fakt, że tego typu łodzie były używane jeszcze w XIXw. doskonale obrazuje rybołówstwo na Kaszubach. Prócz tego na piętrze znajdzie się m.in. część poświęcona szkole, gdzie będzie się można zapoznać z historią szkolnictwa w Swornegaciach. Będą też eksponaty związane z wojną oraz przedmioty  cywilizacji kapitalistycznej, wchodzące szeroko w  XX w. – np.  projektor, aparat fotograficzny.

Lucyna Bucław