Trwają „Kaszubskie czwartki”

23 lipca przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kaszubskie Czwartki”. Impreza zgromadziła wielu widzów, miejscowych i turystów, którzy przybyli z różnych zakątków Polski.

Na zdjęciu m.in. Drużyna z WDK Swornegacie: Michał, Marcelina i Emilia.   |  fot. nad.

Początek wydarzenia nie zapowiadał się szczęśliwie, ponieważ rodzinna, kaszubska kapela z Sierakowic z powodu utrudnień na trasie nie zdążyła dojechać na czas. Na szczęście znalazło się godne zastępstwo. Troje wychowanków WDK w Swornegaciach: Emilia, Marcelina i Michał dali bardzo udany występ, śpiewając kaszubskie pieśni przy akompaniamencie ukulele, na którym grał Michał. Chłopiec aktywnie też zabawiał publiczność, zachęcając ją do zabawy i do udziału w różnych dowcipnych grach i konkursach.

 W końcu zgromadzeni widzowie doczekali się gwiazdy wieczoru - kapeli rodzinnej BAS z Sierakowic. Tercet- matka, ojciec i syn, dali bardzo energetyczny koncert, oczywiście w repertuarze kaszubskim. Kaszubka grała na diabelskich skrzypcach, panowie na skrzypcach i akordeonie. Na uwagę zasługuje też fakt, że do kapeli szybko przyłączył jeden z widzów- chłopiec o imieniu Wojtek.

Wojtek pochodzi z Warszawy, ale przyjeżdża do Swornegaci co roku na wakacje. Od kilku lat w każdy „kaszubski czwartek” ubiera się w tradycyjny, ludowy strój z Kaszub, przyłącza do kapeli  i gra na diabelskich skrzypcach. Zgromadzona publiczność doskonale bawiła się tego wieczoru. Pogoda również dopisała i goście opuszczali koncert w znakomitych nastrojach.

Kolejne spotkanie z kulturą ludową Kaszub już w najbliższy czwartek. O godzinie 18.00 przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach wystąpi kapela PLESKOTA. Organizatorami spotkań są: Stowarzyszenie SWORY i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, odbywają się one dzięki finansowemu wsparciu z gminy Chojnice i powiatu chojnickiego.

Podczas biesiad obowiązuje limit miejsc oraz stosowanie się do Regulaminu uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych organizowanych przez GOK w Chojnicach w okresie epidemii COVID 19.

Lucyna Bucław