Trwa Noc Muzeów. Atrakcje aż do północy

Trwa chojnicka odsłona Europejskiej Nocy Muzeów. Ci, którzy zapomnieli, a mają jeszcze ochotę zaczerpnąć nieco kultury, mają jeszcze czas. Imprezy tak naprawdę dopiero się rozkręcają.

W sobotę można było zwiedzić ratusz, jeden z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych budynków w Chojnicach.   |  fot. (olo)

Odwiedziliśmy kilka wydarzeń, które rozpoczęły się o godz. 18.00 czy 19.00, m.in. otwarcie wystawy malarstwa Marleny Pawlak w podziemiach kościoła gimnazjalnego, która zaprezentowała szeroki wachlarz prac – od pejzażu po portret i akt oraz wystawy malarstwa Anny Eichler w Chojnickim Centrum Kultury.

- Maluję, żeby stworzyć pewnego rodzaju aktywną pustkę – rozerwać strumień komunikatów wizulanych, który nas zalewa. Interesuje mnie patrzenie i dostrzeganie tego, co jest. I tworzenie obrazów, które bez poświęcenia im dłuższej chwili, nie dadzą się tak naprawdę zobaczyć – wyjaśniała autorka wystawy

„Zatrzymanie” Anna Eichler, której punktem wyjścia jest pejzaż, a później zabiera widza w zestawienia, mikrofragment, odcienie i różne tony. Sporo prac powstało w bliskiej jej Funce. Anna Eichler, chojniczanka, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów, opowiadała również o muralach.

Byliśmy też na zwiedzaniu cmentarza ofiar zbrodni hitlerowskich (oprowadzał Kazimierz Ostrowski) oraz ratusza, gdzie od piwnicy po strych prowadził grupy osób Przemysław Zientkowski. Po 19.00 w fosie akurat grał zespół „Menele”, a w podziemiach kościoła gimnazjalnego można było posłuchać koncertu fortepiwanowego Michała Januszewskiego. Ale to nie jedyne wydarzenia, które na dziś przygotowano. Warto jeszcze skorzystać z atrakcji!

Szczegóły na plakacie- zobacz!

Tekst i fot. (olo)

 1. 20 maja 2019  12:24   Kiedy "poglądy" liberalne zastępują poglądy demokracji i konstytucji (1)   Darek

  i wolności słowa to pojawia się taki problem jaki mamy z burmistrzem. Nas Pana poglądy nie interesują i nie chcemy o nich nic wiedzieć. Ma Pan postępować zgodnie z konstytucją i prawem do wolności słowa a nie zgodnie ze swoimi mało nas interesującymi poglądami. Poglądami wywołuje sie wojny religijne a nie rządzi nowoczesnie miastem czy krajem.

  9
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 20 maja 2019  12:19   Ach tam długowłose ...   anonim

  Ach tam długowłose satanisty se zrobią zlot w innym mniejscu... może na łysej gorze

  4
  10
 3. 20 maja 2019  04:45   Beznadziejny burmistrz, dostał stracha zamiast bronić swoich instytucji i ludzi (1)   Sylwia

  i powiedzieć basta mieszaniu religii z planami miasta. A jakaś nieważna grupka katechetyczna działająca na zlecenie wyborcze PiS-u i zapewne datkiem od nich opłacona będzie teraz sterować wolnością słowa konstytucyjnie gwarantowaną na poletku chojnickim. To jest paranoja. Pewnie burmistrz chce jakąś zgodę wyciągnąć od PiSowskich radnych na glosowanie nad czymś i tak się podłożył jak baran. Jaka jest różnica z promowaniem zabijania się mieczami na murach radnego Kuffla a grafiką na płycie Vadera nie mam pojęcia. A Bitwa pod Grunwaldem? Czy protestanckie grafiki z renesansu ilustrujące pychę kleru?!

  11
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 20 maja 2019  04:28   Ksiądz palił Harrego Pottera, to Akcja Katolicka pozwala sobie   F

  na niszczenie festiwalu Intertony i szarganie opinii miasta Chojnice. 31 marca katolicki ksiądz spalił po mszy „przedmioty związane z magią i okultyzmem”, czyli m.in. młodzieżowe książki fantasy z serii Harry Potter czy Zmierzch. „„To zawsze zaczyna się niewinnie. Co takiego, Harry Potter… Jestem z tego pokolenia, które to pamięta. Zaczynało się od drobiazgów: skrytykowano, a potem zdjęto z afisza jakąś sztukę Kołakowskiego czy Mrożka. Marginesy, nie ważne. Skończyło się na Adamie Mickiewiczu i Dziadach”.

  11
  4
 5. 20 maja 2019  03:13   Domagamy się publicznej informacji o środkach dla Kościoła z naszych pieniędzy   Mieszkanka

  podatników. Ile miasto dało i na co, z podaniem ile zapłaciło za wyświęcanie publicznych budynków przez ostatnie 30 lat. Jak również Kościół o podanie statystyk o przypadkach jego pedofilii w mieście i powiecie chojnickim oraz w woj.pomorskim. Jak również pełnej informacji jak chojnicki proboszcz alkoholik mógł być proboszczem chlejąc przez tyle lat i nie ponosząc za to konsekwencji odsunięcia od bycia pasterzem wspólnoty a zwlaszcza dzieci i młodzieży. Jak się okazuje koncerty Vadera są bezpieczne, natomiast chlanie proboszcza już nie vide śmierć w wypadku który spowodował.

  16
  2
 6. 20 maja 2019  02:14   MŁODZI DO GŁOSOWANIA NA UE I W WYBORACH JESIENNYCH inaczej (1)   Danka

  wszystkich koncertów Wam zakażą! Nie byliście na protestach pod sądem, na protestach w obronie Konstytucji to teraz widzicie czym brak Waszego udziału i zaangażowania się kończy: jesteście zlewani przez Kościół, Akcję Katolicką i przez burmistrza którzy nie tylko nie podjęli się obrony Waszej kultury i muzyki, dialogu, a po prostu zakazali Wam tego co lubicie i co nikomu nie szkodzi. Burmistrz zachował się jak nadzielny król, który zarządzi nam tu kulturę przez media i swojego fejsbóczka i zaskoczy nas takim histerycznym asem z rękawa zamiast pogadać, zrobić okrągły stół i przestać histeryzować pod dryg jakiejś zacofanej kurii. Głosujcie! Najlepiej na Wiosnę Biedronia, bo to normalni i inteligentni ludzie, bez takiej dziecinady. Inaczej koniec z nami, zaraz będą nam mówić co mamy czytać i zamkną nam -gramy i fb.

  12
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 20 maja 2019  08:45   Nie strasz   anonim

   Nie strasz

   3
   6
 7. 19 maja 2019  22:14   Viva Vader; język dla kurii, chojnickich proboszczów i tutejszej Akcji Katolickiej (1)   V

  W dzisiejszych czasach tylko heavy metalowe darcie się może jeszcze gdzieś się przedrzeć, a my drzemy się do Nieba by obdarzyło łaską głuchych na innych i zniszczyło złe nasienie szatana w Akcji Katolickiej i kurii biskupiej. Papiez Franciszek już się za nich zabiera więc nie traćmy wiary, tymczasem Vader na głośniki i szukamy innego obiecującego i progresywnego kandydata na burmistrza. Ten już jest zbyt długo i brak mu już energii w mieczu do roztropnych kroków.

  12
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 8. 19 maja 2019  22:09   Przedwyborcza populistyczna lokalna gierka PiS-u by być w mediach tuż przed EU (1)   Ewa

  wyborami. A burmistrz dał się na to złapać. Trzeba było się postawić. I zlać PiS, Akcję Katolicką i tą frakcję Kościoła nieprzyjazną młodym ludziom i wolności słowa. Oni cały czas hejtują nas i straszą i mamy na to dowody gdyby trzeba było iść do sądu, w postaci twitterów proboszcza Chyły i donosu publicznego posła PiS Mrówczyńskiego oraz ekskomuniki burmistrza od drogi krzyżowej. Jak się tak właśnie odpuszcza samorządowcy, to potem się ma jak powyżej: szaleńców mówiących nam czego mamy słuchać i inkwizycję.

  13
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 9. 19 maja 2019  18:28   Burmistrz wchodzi w drogę sztuce uzurpując sobie rolę cenzora (4)   K

  A ja chcę zobaczyć Vadera, a nie koncert organowy w kościele (do kościoła nie chodzę) czy sprośne ubliżające piosenki na Dni Chojnic (poniżej krytyki) finansowane z moich podatków z kasy miejskiej z decyzją burmistrza. Ostatnio burmistrz dał stypendium na wydanie sprośnych nieprzyzwoitych fraszek, a uważa że okładka z szatanem i jego potwornościami jest nie do zaakceptowania. Ja uważam że finansowanie głupich sprośnych fraszek o *****ie i chuci jest w tym kontekście nieprzyzwoite, i mija się z celem, ale burmistrz i Akcja Katolicka to popiera. To jak to jest panie burmistrzu???!!!!

  16
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 20 maja 2019  19:12   W niebie też bolą uszy (;   anonim

   W niebie też bolą uszy (;

   3
   0
  • 19 maja 2019  21:41   Ludzie którzy tam mieszkają ...   anonim

   Ludzie którzy tam mieszkają nie chcemy słuchać mózgotrzepy

   3
   9
  • 19 maja 2019  21:29   I całe szczęście że się drze a nie śpiewa   Stanisław

   Na śpiewanie to do fosy, na heavy metal na Intertony! W dzisiejszych czasach tylko darcie się może jeszcze gdzieś się przedrzeć, a my drzemy się do Nieba by obdarzyło łaską głuchych na innych i zniszczyło złe nasienie szatana w Akcji Katolickiej i kurii biskupiej. Papiez Franciszek już się za nich zabiera więc nie traćmy wiary, tymczasem Vader na głośniki i szukamy innego obiecującego i progresywnego kandydata na burmistrza. Ten już jest zbyt długo i brak mu już energii w mieczu do roztropnych kroków.

   7
   4
  • 19 maja 2019  19:46   Vader się drze a nie śpiewa   anonim

   Vader się drze a nie śpiewa

   3
   8
 10. 19 maja 2019  18:20   Co tam Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna czy Fryderyki dla Vadera (1)   S

  burmistrz Finio wie lepiej, a kółko krucjatowo różańcowe zerwane z księżyca wie najlepiej. Ale zanim tworzyć sztuczne larum i bić na dzwony jak szaleńcy kiedy się nie pali i robić aferę na cały kraj i pokazywać Chojnice w złym świetle owo Kółeczko Zdezorientowanych W Świecie mogłoby się pofatygować o powagę decyzji a burmistrz o powagę swego urzędu i nas mieszkańców: po prostu zapytać zespół Vader i autora owej okładki albumu "Budząc ducha dawnych dni" słynnego francuskiego grafika Chrisa Moyena o czym jest okładka. Bo główną figurą na tej okładce jest szatan. Więc czy burmistrz i Akcja Niezorientowanych Katolicka uważa że szatana nie ma? Jeśli tak, to musimy poważnie sie nimi zająć.

  13
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 11. 19 maja 2019  16:10   Dostali nakaz z góry PiS by wywoływac za wszelką siłę emocje przedwyborcze (1)   Staszek

  Doprawdy, PiS, aż tak głupi nie jesteśmy. Poseł Mrówczyński pewnie ich napuścił, bo ma sukcesy w donosach publicznych i w tym że ludzie przez niego pracę tracą - jego donosy publiczne w sprawie Szantów w Charzykowych.

  14
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 12. 19 maja 2019  16:04   PRZYKAZ Z GÓRY OD PiS by odwołać koncert Vadera (1)   Robert

  Piszemy list do papieża Franciszka co się też dzieje w Chojnicach, że jakaś zbuntowana i nie słuchająca papieża Akcja Katolicka terroryzuje demokrację i podatników w Chojnicach. W liście dodamy o znanych nam wybrykach kleru chojnickiego, z długą historią. I o spowodowanym wypadku włącznie z tolerowaniem przez biskupów alkoholizmu byłego niezyjącego proboszcza. Zacznijcie Akcjo Katolicko właściwą akcję w swojej stajni Augiasza. Bardzo fajny Festiwal Intertony i zespól Vader to nie to miejsce.

  16
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 13. 19 maja 2019  15:46   No, ładnie się proboszczy chojniccy odpłacili za nasze podatki na rzecz ich Kościoła. (1)   Proboszcze na miotle

  Zapamiętamy, proboszcze chojniccy. Młodym odbierać przyjemność zabawy i muzyki. I tak spotkamy sie grupą i właczymy sobie Vadera. Nikt z nas na miotle przez Vadera nie bedzie latać, ale Wy czarownicy już na nich krążycie nad naszym miastem (a Vadera nie słuchacie, to co Wam daje takie czarne satanistyczne moce???....).

  15
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 14. 19 maja 2019  15:40   Kościół ręce precz od cenzurowania! (1)   D

  Nie będziemy już chodzić na wydarzenia i wystawy w kościele barokowym w Chojnicach. Ani w żadnym innym kościele. Nie życzymy sobie więcej żadnych naszych pieniędzy podatników na dach starej plebanii, na odnawianie kościołów, na programy kulturalne czy koncerty muzyki w barokowym kościele. Od dziś Finster ma takie wydatki z naszej kieszeni konsultować z mieszkańcami, a nie tylko z wybranymi radnymi. CO NA TO RADNI, TO ONI MAJĄ GŁOS, A NIE BURMISTRZ. Radni, zobaczymy czy Wy jesteście cenzurą czy też już Was nie wybierać więcej. Czy jesteście za kulturą czy za stosami i populizmem. Czy jesteście za młodymi i ich pasjami w mieście gdzie nic sie nie dzieje dla młodych, czy za wywoływaniem duchów pogrzebanych "indeksów ksiąg zakazanych" i za ciemnotą. Jesteście za młodymi i ich pasjami?

  14
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 19 maja 2019  18:12   Na dach starej plebani to ...   anonim

   Na dach starej plebani to jeszcze pół biedy ale na DOM w STERNOWIE to już NIE !!! (wiadomo kto tam mieszka).

   7
   0
 15. 19 maja 2019  15:23   No po prostu burmistrz robi palenie czarownic w Chojnicach!   Ostatni raz wybrałam burmistrza Finstera i nie dla

  Burmistrzu starej generacji - spóźnił się Pan, a zwłaszcza Akcja Katolicka o sto lat - i tak słuchamy Vadera z płyt, z internetu, z radia, z empetrojki, itp itd itp itd itp itd. i to od dawna. Jesteście zakałami średniowiecznymi i chce się nam strasznie śmiać z takiej gorzej niż przedszkolnej Waszej bezradnej reakcji. Jak zawsze polecamy czytać, czytać i jeszcze raz czytać by otworzyć horyzonty. A najlepiej trzeba było się przejść na Noc Muzeów do Schroniska dla Nieletnich i dowiedzieć się jak zmniejsza się ilość przestępstw i co robić by zapobiegać (zawsze do profesjonalistów droga Akcjo Katolicko i drogi burmistrzu, a nie do znachorów i bogudziejów i fanatyków).

  15
  4
 16. 19 maja 2019  15:10   Skandal, że burmistrz ulega sklerotycznej zdewociałej Akcji Katolickiej podporządkowanej PiS (1)   Nie dla pedofilistycznego Kościoła

  należy natychmiast zorganizować referendum i akcję poparcia i głosowania za odbyciem się koncertu Vadera w Chojnicach. Nie zależy nam, chojniczanom, na jakiejś kolejnej idiotycznej konferencji prasowej burmistrza by mógł się on i Akcja Katolicka promować przedwyborczo na sukcesie i pracy zespołu Vader, używać ich muzyki do bezczelnego promowania się, jak nakazał im PiS przed wyborami, bo ten trzęsie portkami razem z Kościołem po ujawnieniu dogłębnego pedofilstwa w Kościele. Bezpieczniej jest słuchać dobrej muzyki gdzie nikt nie molestuje i nie gwałci niż chodzić do zdziczałego Kościoła i słuchać bez piątej klepki argumentów burmistrza.

  14
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 17. 19 maja 2019  14:38   (1)   anonim

  https://wiadomosci.wp.pl/koncert-vadera-odwolany-mial-obrazac-religijne-uczucia-i-propagowac-mowe-nienawisci-6382302821558401a

  14
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 19 maja 2019  14:46   Z decyzji burmistrza już ...   anonim

   Z decyzji burmistrza już się śmieją w całej Polsce ! To wstyd jak ulega "czarnym" - niech się zapisze do pisu bo lubi zmieniać barwy !

   13
   2
 18. 19 maja 2019  14:32   STARY OGÓLNIAK (1)   Marzena

  Mimo informacji podanej na plakacie zabrakło zwiedzania starego ogólniaka. Podobno ze względu na bezpieczeństwo z powodu odbywających się matur. Ok, jestem w stanie to zrozumieć, ale można było np. na drzwiach auli podać tę informację, że zwiedzania jednak nie będzie, a nie, że o wyznaczonych godzinach ludzie stali i czekali marnując swój czas, który by to mogli przeznaczyć na zwiedzanie innych atrakcji.

  15
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 19 maja 2019  14:37   ....   Marzena

   Żeby nie było, że tylko narzekam, uważam, że wczorajszy program NOCY MUZEÓW w Chojnicach był bardzo, bardzo interesujący.

   14
   0
 19. 19 maja 2019  14:03   Najlepsza Europejska Noc Muzeów w Chojnicach!   Chojniczanka

  Bardzo ciekawy i bogaty program - o niebo ciekawszy niż w Bytowie, Człuchowie czy Tucholi. Absolutne hity i perełki tegorocznej Nocy to specjalne otwarcie i zwiedzanie niezwykłego kompleksu z XIX wieku pruskiego "poprawczaka" i przepiękna wystawa artystki chojniczanki tworzącej w Warszawie Anny Eichler, w ChCK. Takie chojniczanki mamy: o pani Eichler był artykuł w niedawnych "Wysokich Obcasach", jest współautorką słynnych i kultowych już murali muzyka Davida Bowie i niedawno odsłoniętego murala ku pamięci Kory Jackowskiej z Maanamu, obydwa w Warszawie! Specjalne dziękujemy dla pracowników i dyrektora Schroniska dla Nieletnich (dawnego "poprawczaka") za ich zaangażowane i niezwykle miłe i wyjaśniające oprowadzanie po starej architekturze i zadbanych terenach schroniska oraz zaznajomieniu nas na czym dziś polega ich praca z młodymi ludźmi, którzy z różnych powodów zeszli na nie te ścieżki dawania sobie rady z życiem. Naprawdę takiego przygotowania zespołu i profesjonalizmu na odwiedziny chojniczan jeszcze nie widziałam - widać że to doskonała kadra. Naprawdę czuliśmy się tam mile witani.

  17
  0
 20. 19 maja 2019  10:33   Bardzo się boję, że (1)   Vikary ze Starej Fary

  jakaś wystawa lub eksponat może urazić czyjeś uczucia religijne.

  16
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 21. 19 maja 2019  09:17   Bylo by fajnie jakby ...   anonim

  Bylo by fajnie jakby burmistrz ktory tyle lat rzadzi chojnicami oprowadzal mieszkancow po ratuszu.

  20
  1
 22. 19 maja 2019  08:06   Noc fajna   anonim

  Nie fajnie ze Vader nie przyjedzie wstyd na całe EU

  25
  4