„To jest najbrzydsze rondo w Polsce”

Tak wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański ocenia nowe rondo w Charzykowach, które zbudował powiat chojnicki wspólnie z … gminą. Co więcej, to gmina odpowiadała za projekt.

Rondo to musi być najazdowe, gdyż jeżdżą tędy duże samochody ciężarowe, a także samochody z długimi przyczepami, które przywożą łodzie i inny sprzęt pływający. Wójt ma jednak żal, że bez konsultacji zlikwidowano kostkę granitową i wylano beton.   |  fot. (olo)

- Gmina Chojnice wspólnie z powiatem za 8,5 mln zł zbudowały piękną inwestycję drogową wraz ze ścieżkami rowerowymi z Chojniczek do Charzyków i z Charzyków do drogi wojewódzkiej wraz z rondem w Charzykowach. Jednak tak brzydkiego ronda jeszcze w Polsce nie spotkałem i to jeszcze w tak pięknej miejscowości Charzykowy – mówi wójt Zbigniew Szczepański i wprost nazywa nowe rondo lądowiskiem dla helikopterów.

Skąd jednak tak negatywna ocena wójta, skoro gmina  miała wpływ na te inwestycję razem z powiatem. Co więcej, to gmina odpowiadała za zlecony projekt. - Tak, ale inwestycję na podstawie naszego projektu realizował powiat chojnicki. Jednak w naszej dokumentacji, którą powiat otrzymał, była zaprojektowana na rondzie kostka granitowa. Bez naszej zgody i bez konsultacji z nami zmieniono projekt i zamiast kostki jest beton. Teraz to wygląda jak lądowisko dla helikopterów czy jak niedokończona inwestycja – wyjaśnia Zbigniew Szczepański.

Jak wyjaśnia wójt, argumentacją do zmiany projektu przez wykonawców było to, że przy rondach najazdowych kostka granitowa wypada. - Może tak, ale może jest to kwestią sztuki budowlanej. Chińczycy odkrywają drugą stronę księżyca, a my się zastanawiamy jak zamontować kostkę w rondzie? W jakim wieku my żyjemy? - dodaje Szczepański.

Wójt zaapelował do starosty o poprawę estetyki tego ronda, nadanie mu nieco bardziej przyjaznego charakteru nic obecny betonowy i nadanie mu imienia. Wójt już zwrócił się do charzykowskich żeglarzy o propozycję nazwy dla ronda, które znajduje się przy obu klubach żeglarskich. - Czekam na finał tej sprawy, wicestarosta Mariusz Paluch obiecał, że się zajmie tym tematem – dodaje wójt.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 9 lutego 2019  11:48   Tak sie kończy Panie Wojcie   Koalicjant

  Brak swojego człowieka na najwyzszych stolkach w powiecie...sam Pan taka koalicje stworzyl

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 14 stycznia 2019  10:16   Wartość dodana albo żenada...   Zdziwiona ....

  Nie potrafię zrozumieć dlaczego żeglarze (może nie tylko) chcieli tak bardzo tzw. "przejazdowego ronda"...czyżby przejeżdżając chojnickie ronda mieli kłopoty z dojazdem do charzykowskiego portu? Czy drodzy zeglarze_ widzieliście takie "cuda" w innych miejscowościach ? Czy w miejscowościach turystycznych nie tylko (nie waham sie napisać) całej Europy ronda przypominają lądowiska helikopterów? Otóż NIE ! Najczęściej są wartością dodaną do lokalnych atrakcji turystycznych.

  3
  2
  Odpowiedz
 3. 12 stycznia 2019  10:29   Inwestycje   Xyz

  Dlaczego inwestycje skupia sie na charzykowach? Czy nie mozna pomyslec nad drogami i oswietleniem na wioskach?

  5
  3
  Odpowiedz
 4. 11 stycznia 2019  08:08   Das ist die Scheißhutkrempe ... (2)   Werner Neumann

  Das ist die Scheißhutkrempe in Polen! Hat jemand das Aufbauen dieser Hutkrempe wohl beaufsichtigt? Eine solch Scheiße lediglich in Polen. Schließen für diesen Bau verantwortlich. Und hat jemand vielleicht für die Einwilligung in eine solch Scheiße zu erbauen Schmiergeld nehmen?

  8
  22
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 11 stycznia 2019  16:55   zu Werner Neumann   chojniczanin

   die polnische Sprache hast du schon vergessen, aber die deutsche Sprache noch nicht gelernt.

   4
   3
  • 11 stycznia 2019  12:18   pisz po polsku   mar

   pisz po polsku

   6
   2
 5. 10 stycznia 2019  19:14   Nadzór budowlany (1)   mieszkaniec

  "Bez konsultacji z nami zmieniono projekt i zamiast kostki jest beton" - a co na taką samowolkę nadzór budowlany?

  28
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2019  19:57   Tak   Inżynier

   Dokładnie a wystąpienie było o zamianę materiału?

   9
   1
 6. 10 stycznia 2019  18:07   Ignorant   Mieszkaniec gminy

  Wójt to niech się lepiej zainteresuje drogami, które wybudował podnosząc ich poziom powyżej posesji mieszkańców. Brak studzienek i odpływów powoduje szkody w postaci zalewania nieruchomości bo najzwyczajniej fachowcy się nie domyślili, że przez taką fuszerkę nastąpi zmiana stanu wód na gruncie i kierunku ich odpływu. Taki wójt to delikatnie mówiąc kompletny ignorant!

  27
  3
  Odpowiedz
 7. 10 stycznia 2019  16:02   Dworcowa   Misio

  Rondo u zbiegu dworcowej i warszawskiej też jest najazdowe jest tam kostka granitowa i jakoś nie wypada. Można?

  32
  4
  Odpowiedz
 8. 10 stycznia 2019  15:47   Rondo Róży wiatrów (1)   Tasia

  Taka nazwa byłaby piękna. A na betonie można by ją namalować i już by to poprawiło estetykę

  21
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2019  09:58   Po raz drugi?   anonim

   Rondo Róży Wiatrów już jest w Charzykowach !

   0
   0
 9. 10 stycznia 2019  14:06   grafiti   joł

  dajcie grafiti 3d

  18
  2
  Odpowiedz
 10. 10 stycznia 2019  14:01   Hahaha (1)   anonim

  No perła to nie jest

  11
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 11 stycznia 2019  10:27   anonim   anonim

   Perla to jest akademia zeglarska w Swornegaciach ,nawet mamy ambasadora pieknej ziemi chojnickiej a jaką turyści maja atrakcje turystyczną Brawo wojcie

   6
   0
 11. 10 stycznia 2019  13:50   21.12.2018 radne Bożena ... (1)   Czytam BIP

  21.12.2018 radne Bożena Stępień przesłała do biura rady powiatu interpelację w/s tego ronda. Użyła w swoim piśmie porównania do lądowiska dla helikopterów i pytała się Zarządu Powiatu, jak można było takie "brzydactwo przepuścić". W odpowiedzi z 04.01.2019 Starosta dał do zrozumienia, że sprawa zostanie poruszona na najbliższym spotkaniu z projektantem https://bip.powiatchojnice.pl/Article/id,1911.html

  13
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 12. 10 stycznia 2019  13:14   Najlepiej byłoby aby dwóch ... (2)   Charzykowianin

  Najlepiej byłoby aby dwóch Szczepańskich ,Finster i Paluch w ogóle nie przyjeżdżali do Charzyków gdyż nie zrozumieli wyjątkowości tej miejscowości no i żeby zabrali ze sobą wszystkich swoich koleżków Bożenki S, Jedrzejków I ,Kaziów O, a my szybko rozbierzemy to rondo i zrobimy wszystko po swojemu czyli porządnie. Pozostańmy przy nazwie Muskendorf .

  28
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2019  18:18   A rondo jest do wyglądania? To jakaś ozdoba?   Łon

   Przypominam rondo służy w zamiarze do bezkolizyjnego poruszana się a jeśli nawet dojdzie do kolizji to przy małej prędkości. Wymysl czy jest ono ładne czy tez nie to tylko i wyłącznie rzecz gustu. Niech Wójt na podwórku u siebie wybuduje sobie rondo z kostki kamiennej czy tez granitowej jeśli takie mu sie bardzo podobająi spogląda sobie na nie np. przez okno z kuchni salonu czy tarasu. Uważam ze takie rondo jest przedewszystkim bardzo praktyczne bez wypadających śliskich kostek

   8
   7
  • 10 stycznia 2019  17:43   to moze znimczymy wszystkie ...   anonim

   to moze znimczymy wszystkie nazwy miejscowosci i swoje nazwiska tez? wtedy bedzie ok?ogarnij sie szwabie.

   5
   3