„To będzie nowoczesna siedziba”

Już drugą kadencję Rady Miejskiej zajmują przygotowania do powstania nowej siedziby Domu Kultury. Po upadku koncepcji powstania w jednym gmachu wraz z galerią handlową, trwa konkurs na wykonanie projektu Chojnickiego Centrum Kultury.

Halina Gawrońska   |  fot. arch.red.

 Rozmawiam z jednym z członków Komisji Konkursowej, dyrektorem CDK - Haliną Gawrońską.

Do II etapu dopuszczono 10 chętnych, ale tylko jeden z nich złożył 18.01. swą koncepcję. Czy można ujawnić trochę jej szczegółów?

- Bryła nowego budynku, gdyż stary zostanie rozebrany, stanie bliżej skarpy od strony ul. Gdańskiej, jak i ul. Swarożyca. W części położonej z widokiem na centrum miasta byłaby kawiarnia. Tam znalazłyby się też pracownie, pomieszczenia dla teatru, sale taneczne, galeria na wystawy. W środkowej części będzie wielofunkcyjna sala widowiskowa. Projekt tego nowoczesnego budynku jest naprawdę ładny. Będzie ładnie komponował się z parkiem i miastem.

Gdzie zaplanowano miejsca parkingowe?

- Będzie około 60, z tego 54 w podziemiu. Wjazd do nich byłby od strony ul. Swarożyca. Istniejące w tym miejscu schody byłyby rozebrane. Część z nich później odtworzonoby wewnątrz obiektu. Pojawi się winda, którą będzie można dojechać na pozostałe poziomy ChCK. Jest także dużo pomieszczeń na wszystkie aktualnie prowadzone u nas formy aktywności, na spotkania czy szkolenia, także na działalność zarobkową.

Co z istniejącą w otoczeniu dotychczasowej siedziby ChDK-u zielenią?

W sumie do wycięcia zaplanowane są 4 drzewa. Trzy z nich rosną przy skarpie od ul. Gdańskiej. Czwarte rośnie przy samym budynku. Nie raz jego gałęzie spadały na dach. Liście z niego zapychały rynny i rury spustowe.

Jakie wrażenia mieli pozostali członkowie komisji konkursowej?

- Były bardzo podobne do moich. Praca uzyskała dużo punktów u każdego z nich, nawet u architekta miejskiego. Teraz pozostaje zgromadzić odpowiednią ilość pieniędzy, o ile burmistrz Arseniusz Finster zaakceptuje decyzję komisji, na jej realizację. Wówczas Chojnice doczekałyby się wspaniałego obiektu, który na wiele lat zaspokoiłby potrzeby kulturalne naszego miasta.

rozmawiał (je)

 1. 24 stycznia 2011  19:04   Popieram, projekt ...   anonim

  Popieram, projekt zamieszczony na youtube jest bardzo ciekawy. Myślę, że warto poczekać z podjęciem takiej decyzji szczególnie,że na razie nie ma żadnej alternatywy.

  0
  0
 2. 24 stycznia 2011  12:37   Nie wiedziałem że autorem jest chojniczanin   A

  ale może to lepiej

  0
  0
 3. 24 stycznia 2011  11:56   pajęczyny   chojniczanin

  Pani Dyrektor! ponawiam prośbę aby okazjonalne pajęczyny z pod sufitu sali kinowej uroczyście przenieść do nowego obiektu, bo są naprawdę super i chyba szkoda jest ich zdejmować. Wiszą już kilka lat, może konserwator zabytków nie pozwala ich zdjąć???? WSTYD!!!

  0
  0
 4. 24 stycznia 2011  07:53   Projekt   aa

  Niezły jest ten projekt na you tube podoba mi się

  0
  0
 5. 23 stycznia 2011  20:34   Projekt   anonim

  http://www.youtube.com/watch?v=cEyu_pjeriw

  0
  0
 6. 23 stycznia 2011  18:19   potomek   anonim

  Oby nigdy tam nic nie powstało!! Sądziłem że że teraz żyję w normalnych czasach a tymczasem liczy sie tylko wszechobecna żądza pieniądza.Pamięć o naszych przodkach mamy za nic!

  0
  0
 7. 23 stycznia 2011  17:19   Ciekawe ile jeszcze trumienek ...   Heniek Trupek

  Ciekawe ile jeszcze trumienek wykopią z tego cmentarzyska, bo jak chcą garaże podziemne budować, to nie ma takiej opcji, aby na trumienki się nie natknąc, w tym miejscu był cmentarz prawie przez 400 lat.

  0
  0