„Termin rewitalizacji dworca kolejowego dotrzymamy”

Tytułowe słowa padły bez wahania z ust kierownika budowy z firmy Apollo, która prowadzi roboty budowlane na terenie dworca PKP w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, czy będzie dotrzymany termin zakończenia prac budowlanych. Mija on w lipcu 2023 roku

Na jesień wiceburmistrz Adam Kopczyński zapowiedział ponowne zaproszenie przedstawicieli lokalnych mediów, by mogli zapoznać się z postępem robót.   |  fot. (je)

Przedstawiciele lokalnych mediów mieli dziś (27.04.) okazję zajrzeć w każdy kąt będącego w trakcie rewitalizacji budynku głównego dworca kolejowego. Uzbrojeni w kaski budowlane w towarzystwie Magdaleny Wlazłowskiej i dyrektora Jacka Domozycha z Wydziału Inwestycyjnego w UM Chojnice, wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego oraz kierownika Marka Borzyszkowskiego z Apollo mogliśmy zajrzeć od piwnic po strych XIX-wiecznego budynku.

Oględziny rozpoczęto od I piętra, gdzie wyburzono już niektóre ściany działowe, skuto część stropów i otwory drzwiowe. Tam ma znaleźć nową siedzibę Straż Miejska i Centrum Miejskiego Monitoringu. Wcześniej w tym miejscu były mieszkania służbowe. Niedaleko swoje biuro miało Stowarzyszenie Miłośników Kolejnictwa.

Dziennikarze dopytywali m.in. czy jest szansa na lokum w dworcowym budynku dla organizacji pozarządowych, izby pamięci kolei czy muzeum II wojny światowej. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że tylko namiastka izby pamięci ma być w części dawnej poczekalni, a zbiory znajdą się w gablotach w holu. Dla innych miejsca nie będzie. Drewniany strop nad salą, gdzie ongiś był dworcowy bar, ma być zdemontowany i gruntownie odnowiony.

Pokazano także sufit w holu, gdzie były kasy biletowe i przechowalnia bagażu, na którym odkryte polichromie. Także zostaną odnowione. Również to czeka zegar ze wskazówkami, który nie będzie atrapą. Ostatni etap „wizji lokalnej”, to teren przed wejściem głównym do dworca. Nim istniejąca kostka bazaltowa zostanie na nowo ułożona, a ma to stać się do końca 2022 roku, na terenie przyszłego parkingu dla pasażerów obu dworców zostaną położone potrzebne instalacje podziemne.

 (je)