Tarcza 3.0 – więcej uprawnionych do wsparcia

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł – to jedno z założeń nowej tarczy antykryzysowej. Dzięki temu więcej osób otrzyma wsparcie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że najnowsza, trzecia odsłona tarczy antykryzysowej już obowiązuje.   |  fot. ilustracyjne

Dzięki nowym regulacjom, ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br. a ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód jest niższy niż 7 tys. zł.

Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla obu tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone. Dzięki tym rozwiązaniom więcej firm skorzysta z pomocy. Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Pozostałe warunki nie zmieniły się.

Trzeba tym samym wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu. Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub wykonawcy umowy cywilnoprawnej, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca.        

W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić. We wnioskach warto podawać aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości pracownik ZUS skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie i wyjaśni, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

Regionalny Rzecznik Prasowy. woj. pom. Krzysztof Cieszyński

  1. 19 maja 2020  22:17   Czy to będzie taka   Lars

    Tarcza i gaz jak ostatnio w Warszawie?

    3
    1