Tapety do zadań specjalnych

Tapeta, to nie tylko szybka i łatwa do wykonania dekoracja ścian. Tradycyjne okładziny ścienne mogą być sprzymierzeńcem w walce z różnymi niedoskonałościami tynku.

Tapeta to idealne narzędzie do walki z wszelkimi nierównościami na ścianach.   |  fot. nadesłane

Z powodzeniem można je także wykorzystać do odnawiania mebli, a nawet tworzenia dekoracji w mieszkaniu. Tradycyjne tapety to powracający ostatnio sposób na wykończenie ścian. Jednak tradycyjne okładziny ścienne można wykorzystać na wiele sposobów szczególnie do dekoracji lub do renowacji starych mebli.

Odnawiamy meble

Stare i poczciwe tapety świetnie nadają się do renowacji starych mebli. Stara szafa wnękowa zyska drugie życie, gdy okleimy ją tapetą. Można całą pokryć dowolnie wybranym motywem, ale można również wykorzystać niewielkie fragmenty tapet o różnych wzorach i fakturach.  Umiejętnie ze sobą połączone stworzą na meblu dekoracyjny patchwork.

Okleina ścienna sprawdzi się także jako element dekoracyjny starego biurka, a nawet sekretarzyka. Jednak w przypadku mebli narażonych na obijanie (np. biurko krzesłem) lub gdy istnieje ryzyko zalania płynami (blaty) tapetę trzeba koniecznie pokryć kilkoma warstwami lakieru.

Dekoracyjne akcenty

Tapeta sprawdzi się także jako element wykończenia wnętrza. Fragment tapety oprawiony w ramki może się świetnie sprawdzić w roli obrazu. Ciekawą ozdobę można stworzyć także z niewielkich kawałków tapet w malutkich ramkach. Powtarzający się ten sam wzór wprowadza do wnętrza ład i harmonię.

Z tapety można także wykonać ramki lustra, a nawet do obrazów lub grafik. W przypadku tych ostatnich trzeba jednak pamiętać by wzór i fakturę dobrać do tematyki oprawianej pracy. Niezwykła dekoracją ścian będzie stanowić tapeta z różnego rodzaju tkanin.

Najczęściej wykonana jest z jedwabiu, bawełny lub wełny, czasem z włókien syntetycznych. Materiał przyklejony jest do papierowego lub fizelinowego podkładu. Okładziny wykonane z materiałów są bardzo delikatne, dlatego lepiej jest je kłaść w sypialni lub rzadziej używanych wnętrzach. Niestety są one bardzo drogie.

Walczymy z trudnymi ścianami

Tapeta to idealne narzędzie do walki z wszelkimi nierównościami na ścianach. Można pod nimi schować praktycznie każdą niedoskonałość. Warunek jest jeden – okładzina ścienna powinna być dostosowana do skazy, którą chce się ukryć.

Tapety z włókna szklanego doskonale nadają się nie tylko do krycia niedoskonałości tynków, ale nawet zabezpieczają ściany przed pękaniem, co równie istotne pozwala tynkom także oddychać, dzięki czemu pomaga walczyć z grzybami, a także z roztoczami i drobnoustrojami. Tego rodzaju tapety sprawdzą się także doskonale we wnętrzach, które są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, a więc w biurowych holach, przedpokojach, kuchni, a nawet pokojach dziecięcych. 

Świetnie się sprawdzą także na werandach lub balkonach. Z kolei w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność powietrza, a więc w łazience, pralni lub w kuchni można z powodzeniem zastosować tapety flizelinowe. Ściany można spróbować wygłuszyć tapetami korkowymi. Dodatkowo ocieplą wnętrze. Co równie ważne są także antystatyczne, łatwo zmywalne, a także łatwe do pomalowania.

Dawid Wójcik

  1. 4 czerwca 2015  05:51   tapeciarz się odezwał od 7 ...   anonim

    tapeciarz się odezwał od 7 boleści

    0
    0
  2. 4 czerwca 2015  00:34   POPRAWKA   don Mariano

    Papierowymi kantów na meblach efektownie nie okleisz. A na ściany też nie każda tapeta się nadaje, ponieważ np. tapeta winylowa jest tapetą słabo oddychającą - zatem nie nadaje się na ściany okienne z oknami PCV (papierowy podkład tapety wpuszcza powietrze, ale zewnętrzna warstwa wykonana z tworzyw sztucznych powietrza już nie wypuszcza. Trzeba mieć stale okno rozwarstwione. Tak więc - w erze okien PCV nie każda tapeta się sprawdza - PRZYNAJMNIEJ NA ŚCIANIE OKIENNEJ. Tylko tapety papierowe nadają się na każdy typ ścian.

    0
    0