Tani samochód w doskonałym stanie technicznym - jak go znaleźć?

Przewaga nowych samochodów nad używanymi wiąże się głównie ze stanem technicznym pojazdów. Nowe auta bez przeszkód można użytkować przez wiele miesięcy, natomiast używane samochody nierzadko psują się już po kilkunastu tygodniach od zakupu.

Kupić dobry używany samochód za kilka tysięcy złotych – czy to w ogóle możliwe? W teorii tak, w praktyce bywa już bardzo różnie.   |  fot. nad.

Niestety, jeśli ma się ograniczony budżet, trudno jest znaleźć tanie auto w nienagannym stanie. Niemniej jest to możliwe, dlatego warto sprawdzić, na jakie pojazdy powinno się zwrócić szczególną uwagę.

Samochody poleasingowe nie zawsze atrakcyjne

W ostatnich latach można natrafić na liczne ogłoszenia o sprzedaży samochodów poleasingowych. Auta używane przez firmy są tanie i mają jedynie kilka lat, przez co zainteresowanie nimi jest duże. Niestety, samochody poleasingowe są zużyte w znacznie wyższym stopniu niż auta w tym samym wieku, używane wyłącznie w celach prywatnych. Firmy eksploatują auta, by zrealizować wszelkie zadania związane ze swoją działalnością, co przekłada się na duży przebieg.

Samochód po leasingu kupi się tanio, jednak jego stan techniczny będzie zwykle niezbyt dobry. Z tego powodu powinno się zachować szczególną ostrożność. Auto z przebiegiem powyżej 200 tysięcy kilometrów może wymagać już poważnych remontów. Nawet niska cena zakupu nie jest w stanie zrekompensować ich kosztów, gdyż pojazd często będzie się psuł i rzadko będzie możliwe jego użytkowanie.

Auto poleasingowe warto kupić jedynie w przypadku, gdy jego przebieg jest niski. Jest to gwarancja, że samochód nie był nadmiernie eksploatowany. Dodatkowo na oględziny pojazdu po leasingu powinno się zabrać ze sobą osobę znającą się na mechanice samochodowej. Dzięki jej pomocy oceni się, czy silnik auta oraz inne ważne części są w dobrym stanie technicznym. Może się bowiem okazać, że pomimo atrakcyjnego wyglądu pojazdu z zewnątrz, pod maską kryją się zużyte podzespoły.

Lokalne ogłoszenia o sprzedaży samochodów

Na stronach takich jak https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/ warto jest przyjrzeć się ogłoszeniom ze swojej najbliższej okolicy. Często sprzedawcy z tej samej lokalizacji oferują możliwość negocjacji ceny, dlatego udaje się ją obniżyć nawet o kilkanaście procent. Dodatkowo oględziny samochodu w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania generują mniejsze koszty związane z dojazdem. Wystarczy wolne popołudnie, by spotkać się z właścicielem wybranego auta i sprawdzić, w jakim stanie technicznym jest pojazd. Praktyczne porady dotyczące zakupu samochodu znajdziesz tu https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/cena-nowego-samochodu-jak-najtaniej-kupic-nowe-auto.html

Jeżeli stawia się na lokalne poszukiwania pojazdu dla siebie, dobrze jest przejść się po okolicy. Na parkingach często znajdują się samochody na sprzedaż z przyklejonymi informacjami o cenie, roczniku i przebiegu pojazdu. Auto można od razu obejrzeć z zewnątrz, a następnie zadzwonić pod podany numer telefonu i umówić się ze sprzedawcą. Często w taki sposób znajduje się prawdziwe perełki w dobrym stanie technicznym i niskiej cenie. Oferty tego typu są niezamieszczane w sieci, dlatego nie uda się ich znaleźć na stronach internetowych z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Stąd konieczne jest ich poszukiwanie na własną rękę podczas spacerów, w drodze do pracy itp.

Tani znaczy dobry? Sprawdź samochody demonstracyjne

Jak znaleźć tani i dobry samochód używany? Jednym ze sposobów na zakup pojazdu w dobrym stanie technicznym za niską cenę jest wybieranie ofert aut demonstracyjnych. Samochody demonstracyjne są wykorzystywane przez dealerów do prezentowania aut potencjalnym klientom. Klient może przejechać się samochodem podczas jazdy testowej, która pozwala mu ocenić, czy właśnie takiego pojazdu poszukuje. Zwykle jazda testowa jest dość krótka, dlatego na liczniku aut demonstracyjnych widnieje jedynie od kilku do kilkunastu tysięcy kilometrów. Dzięki temu pojazd jest w dobrym stanie technicznym i prezentuje się niemalże identycznie jak nowe auto. Więcej dowiesz się na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/samochod-demonstracyjny-czy-warto-kupic.html

Samochody demonstracyjne są użytkowane przeciętnie przez 6 miesięcy, a następnie dealerzy wymieniają je na nowe. Zwykle jest to związane z faceliftingiem lub zmianą roku. Niekiedy dealer wymienia auto demonstracyjne z powodu zbyt dużego przebiegu, jednak jest to raczej sporadyczna sytuacja. Dlaczego warto postawić na auto do jazd testowych, nawet w przypadku nieco większego przebiegu? Zwykle cena takiego samochodu jest tańsza o co najmniej 10 procent niż w przypadku takiego samego modelu sprzedawanego jako całkowicie nowy. Dodatkowo auto testowe często jest dostępne w bogatej wersji wyposażenia, co cieszy zwłaszcza wymagających klientów.

Jeżeli zamierza się kupić samochód demonstracyjny od dealera, warto negocjować z nim cenę zakupu. Dealer często jest skłonny dodatkowo ją obniżyć lub zaproponować klientowi atrakcyjne bonusy w postaci akcesoriów samochodowych. Dzięki temu koszt zakupu auta i jego wyposażenia będzie znacznie niższy niż w przypadku samochodu nieużywanego.

mat. partnera