Tańcem przez nasze dzieje

Od początku roku Stowarzyszenie „Dworek Polski” licznie koncertuje i aktualnie prezentuje program artystyczny pod nazwą "Tańcem przez nasze dzieje" szerokiej, młodej publiczności. Spektakl przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych.

Dynamikę koncertu zapewniają barwne kostiumy, rekwizyty i muzyka - odmienne dla każdego prezentowanego stylu epoki.   |  fot. nadesł.

Dotychczas zespół zaprezentował się w Chojnicach, Charzykowach, Sławęcinie oraz w Lichnowach. Program budzi wiele pozytywnych reakcji. Częstokroć po występie uczniowie prosto z publiczności z zainteresowaniem podchodzą do młodych aktorów, oglądając stroje, szable lub chcąc dołączyć do zespołu i sprawdzić się w tańcu, na scenie.

Wyjątkowo to muzyczne wydarzenie odbyło się dla starszej międzynarodowej publiczności, która przebywała w Chojnicach w ramach programu Erasmus. Na zaproszenie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach Dworek Polski zaprezentował polskie tańce, pieśni i historię w języku angielskim. Zakończeniem spotkania była wspólna nauka tańców i odtańczenie poloneza przez młodzież z Polski i zagranicy.

Prezentująca się młodzież i dzieci zabierają publiczność w niezwykłą muzyczną podróż przez kolejne epoki polskich dziejów oraz przełomowych wydarzeń - od czasów założenia pierwszych grodów na naszych ziemiach do odzyskania przez Polskę niepodległości i czasów współczesnych.              Wprowadzenie słowno-muzyczne pozwala na umiejscowienie w czasie i przestrzeni prezentowanych przez nas tańców i popularnych pieśni, które niejednokrotnie wykonywane są przez całą zgromadzoną publiczność.

Starannie dobrany repertuar pozwala każdemu z nas utożsamić się z polskim dziedzictwem kulturowym i jednoczyć wokół wspólnych wartości.        Dynamikę koncertu zapewniają barwne kostiumy, rekwizyty i muzyka - odmienne dla każdego prezentowanego stylu epoki. W programie tym spotkamy więc zarówno tradycyjne choreografie, jak i te współczesne rozrywkowe lat 20., 30. XX wieku w wykonaniu tancerzy oraz wokalistów Zespołu Dworek Polski.

Okazją do szczególnego uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja była prezentacja spektaklu w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach, gdzie zespół zaprezentował się całej społeczności szkolnej, przybliżając historię Polski z uwzględnieniem ważnego wydarzenia w naszych dziejach, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Anna Piekarska -Więcławek