Tajemnica twierdzy zdrowia

Powszechnie wiadomo, ważne instytucje miewają swoje mroczne sekrety. W jakim celu wykopano sporej wielkości otwór na dziedzińcu szpitala? Odpowiedzi może być wiele ...

Tajemnicza dziura na szpitalnym dziedzińcu.   |  fot. M. Werra

Dziedziniec ma niewątpliwe walory estetyczne – otaczają go palmy i inne egzotyczne rośliny. Widok psuje jedynie duża dziura. Może jednak jej powstanie ma zwiększyć urodę miejsca? Może dziura to w rzeczywistości baza dla oczka wodnego? Serce raduje się pod wpływem rajskiej wizji – pacjenci wypoczywają w cieniu palm nad źródełkiem krystalicznie czystej wody, podziwiając różnokolorowe rybki goniące się między nenufarami, grążelami i grzybieniami… Miejsce z całą pewnością byłoby ogromnym ułatwieniem dla ośrodka leczenia nerwic.

Może jednak dziurę wykopano w innym celu? Na terenie Zespołu Szkół w Chojnicach odnaleziono fragmenty murów obronnych. Nieopodal pomnika Chrystusa Króla wykopano zabytkowy słup. Może na terenie szpitala również znajdzie się coś ciekawego? Pierwsza chojnicka strzykawka – to dopiero byłoby coś…

Poza tym na terenie Polski znajdują się przecież złoża cennych surowców naturalnych – gazu ziemnego i ropy naftowej. Dotychczas sądzono jednak, że nasze pokłady są zbyt małe, żeby opłaciła się eksploatacja. Ostatnio okazało się jednak, że polskie łupki mogą uniezależnić nas od dostaw rosyjskiego gazu. Może na terenie szpitala odkryto złoża ropy naftowej? Wyobraźmy sobie, jak takie odkrycie obniżyłoby cenę benzyny! Chojnice stałyby się sławne… Jedynymi, którzy straciliby w takiej sytuacji byliby lekarze i ich pacjenci – hałas towarzyszący wydobyciu byłby zapewne nie do zniesienia, a drgania podłoża boleśnie przypominałyby o obecności plomb w zębach. Mimo tych niedogodności nie szukajmy dziury w całym – zalet z pewnością byłoby więcej.

Jest jeszcze jedna, mniej optymistyczna wersja. Dziura mogłaby stanowić wejście do schronu. Jak wiadomo, w średniowieczu systemy podziemi służyły do krycia się podczas wojny, a w niektórych przypadkach umożliwiały również potajemną ucieczkę poza teren obleganego miasta. Może dyrekcja szpitala postanowiła skorzystać z pomysłu przodków? Otwór jest na tyle duży, że spokojnie zmieści się w nim człowiek, ale na tyle mały, że względnie łatwo można go zamaskować. W razie nalotu można szybko ewakuować pacjentów, zmniejszając tym samym liczbę ofiar…
Czy szybko dowiemy się, w jakim celu powstała ogromna dziura? Trudno powiedzieć. Jedno nie ulega wątpliwości: sprawa może posiadać drugie dno. I na pewno nie chodzi tylko o zdołowanie głowiących się chojniczan.

M. Werra

 1. 26 czerwca 2013  00:59   ja nie moge   Jas Fasola

  Ty anonim i tu ciebie zagnalo....napisz gdzie Ciebie nie ma bo juz mam strcha czy na oto-moto terz jestes?

  0
  0
 2. 16 listopada 2010  18:48   Nie przejmować się ...   anonim

  Nie przejmować się hołotą, która nie ma nam nic więcej do zaoferowania oprócz wulgaryzmów i chamstwa. Jestem stanowczo przeciw prymitywizmowi języka. Czy nie ma na tym portalu moderatora? Wyciąć chwasta !!!

  0
  0
 3. 12 listopada 2010  22:34   Jestem pod wrażeniem   Kultura

  Jestem pod wrażeniem kunsztu dziennikarskiego i dowcipu autora powyższego felietonu. Nie są to tylko moje odczucia, ale większości komentujących. Przykro, że dla niektórych liczy się tylko wulgaryzm i język rynsztoka. Proszę się nie przejmować. Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

  0
  0
 4. 26 września 2010  09:16   ...co za debil pisał ten ... (2)   anonim

  ...co za debil pisał ten artykuł ?! ...czy już o niczym innym nie idzie coś sensownego napisać ?! ...nie macie tematów ?! ...niech autor tego felietonu zastanowi się może dlaczego Azorek ze*****ł się na chodniku skoro mógł to samo zrobić na trawniku czy też na spacerze w lesie ...niech jeszcze dopisze do tego ideologię i bedzie miał świetny artykuł !!!

  1
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 października 2010  18:24   niedouczony gnój   anonim

   ten niedouczony gnój akurat ma wykształcenie ale ten ciągodrut co napisał ten tekst i ripostę na wpis (bo to ta sama osoba) to już nie mieści sie w żadnych "ramkach" !!! szkoda,że Twój ojciec zamiast do łóżka Twojej matki nie trafił do kuchni bo skonczyłbys raczej jako naleśnik na patelni...

   0
   0
  • 26 września 2010  09:44   debil twojego pokroju ...   anonim

   debil twojego pokroju niedouczony gnoju.

   0
   0
 5. 16 września 2010  18:48   Myślałam .... a to tylko ...   anonim

  Myślałam .... a to tylko szumny tytuł.

  0
  0
 6. 16 września 2010  09:24   mamfajnynick   anonim

  To jest ta słynna dziura do załatania w finansach służby zdrowia

  0
  0
 7. 27 lipca 2010  16:22   Fontanna   miś

  Nie,nie to pojemnik na podniesiony vat,który PO nam szykuje

  0
  0
 8. 27 lipca 2010  16:20   dziura   samoobrona

  Od 3 lat rządzi PO i nic poza Palikotem nie ma ona do pokazania -a jednak ma .

  0
  0
 9. 25 lipca 2010  12:43   To jest....albo będzie?   chory na w.....y

  Sadzawka do której chorzy pacjenci szpitala będą wrzucać grosik na ....zdrowie.:)

  0
  0
 10. 14 lipca 2010  14:36   Fontanna?   urolog

  Chyba z przerośniętą prostatą

  0
  0
 11. 9 lipca 2010  17:22   to jest po prostu nieczynna ...   dyt.szpitaPr

  to jest po prostu nieczynna fontanna , ktora dyrektor szpitala uruchomi ku uciesze pacjentow

  0
  0
 12. 6 lipca 2010  21:23   To jest dziura budżetowa ...   anonim

  To jest dziura budżetowa słuzby zdrowia i zagadka rozwiązana

  0
  0
 13. 6 lipca 2010  20:57   Muszę to obejrzeć   Sherlock Holmes

  Koniecznie trzeba zobaczyć to zjawisko. Może uda mi się rozszyfrować tajemnicę drogą dedukcji.

  0
  0
 14. 6 lipca 2010  19:15   Ha, ha, dawno sie tak nie ... (1)   Justyna

  Ha, ha, dawno sie tak nie ubawiłam, fajny tekst w sam raz na lato, wiadomo sezon ogorkowy, fajne.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 27 lipca 2010  15:51   PO zabiera   samoobrona

   A może PO zabierze się do naszych kieszeni ,i zrobi tam skarbonkę .Coś wołają o podatku vat ,że podwyższą .

   0
   0