Ta impreza militarna przyciąga tłumy

W niedzielę 7 lipca dobiegł końca XXII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku Wschodnim. W imprezie tej - co już od wielu lat jest normą - uczestniczyło liczne grono chojniczan, którzy reprezentowali nasze miasto.

Jedną z atrakcji zlotu jest przejażdżka po tankodromie, gdzie chętnych nie brakuje.   |  fot. D. Wałdoch

Wbrew wszelkim przewidywaniom na sławnej "patelni" w tym roku słońce nie grzało. Można powiedzieć, że teren zlotowy za sprawą padającego deszczu, przeistoczył się w jedno wielkie grzęzawisko i błotnistą maź. Ale to nie przestraszyło uczestników a wręcz przeciwnie - zachęciło do jeszcze lepszej zabawy.

Po hucznym tygodniu (od 01.07 - 07.07) ucichł ryk pędzących czołgów, samochodów i innych pojazdów militarnych - zakończył się XXII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Może nie za bardzo dopisała aura ale na pewno dopisali uczestnicy, którzy na zlocie stawili się w  sile kilku tysięcznej "armii" pasjonatów militariów. Na imprezę przybyli ze swoimi pojazdami Niemcy, Rosjanie, Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy, Szwedzi i oczywiście Polacy.

Gdy w 1999 roku Marian Laskowski (komandor Zlotu) "rozkręcał" imprezę w mieście króla Eryka nikt wówczas nawet nie przypuszczał, że impreza "chwyci" i cieszyć się będzie tak dużym uznaniem i powodzeniem, że "urośnie" do jednej z największych tego typu imprez w Europie. Uczestnicy przywieźli ze sobą swoje militarne maszyny i sprzęt, "zdekowane" uzbrojenie, oryginały lub repliki umundurowań wszystkich armii świata. Odwiedzający tereny zlotowe z zainteresowaniem oglądali i fotografowali sprzęt militarny, rekonstruktorów umundurowań i uczestniczyli w ekstremalnych przejazdach sprzętem wojskowym po tankodromie.

Podobnie jak w latach poprzednich odbyła się prezentacja ciekawych wojskowych pojazdów jedno i wielośladowych. Turyści i uczestnicy zlotu z zainteresowaniem oglądali m.in. polskie przedwojenne tankietki TK, motocykle Sokół 600, Sokół 1000, amerykańskie pojazdy: Willys, Jeep, Harley Dawidson, GMC, transportery opancerzone różnych typów oraz legendarne Hammery.

Były także czołgi typu Sherman, ruchoma wyrzutnia pocisków kierowanych, pojazdy opancerzone wielu armii świata, dwusekcyjne pojazdy - amfibie na gąsienicach typu Volvo BV - 202, połączone przegubowo z przyczepą, czołgi niemieckie i rosyjskie, jednoosobowa łódź podwodna i niekwestionowana "gwiazda" ciesząca się dużym zainteresowaniem oglądających - radziecki czołg średni T-34, który został uratowany po likwidacji pomnika, na którym stał przez wiele lat nikomu nie wadząc a teraz stał się zbędnym balastem dla władz ale zyskał za to w oczach kolekcjonera.

Tradycyjnie już zlotowi towarzyszył handlowy bazar militarny, gdzie można było kupić umundurowania, akcesoria militarne i wiele innych gadżetów militarnych. Wielu kolekcjonerów militariów znalazło tam coś dla siebie i uzupełniło swoje zbiory (ja także !). Za miesiąc będziemy się już wspólnie bawić na Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" w Bornem Sulinowie, na który już dzisiaj w imieniu Organizatorów i Komandora Zlotu Jarka Marczyńskiego serdecznie zapraszam wszystkich pasjonatów militariów.

D. Wałdoch

 1. 12 lipca 2019  19:18   do poniżej, tobie to może ...   anonim

  do poniżej, tobie to może wylecieć glut w gacie

  2
  1
 2. 12 lipca 2019  18:37   Igranie ze śmiercią (1)   xyz59

  Załączone zdjęcia nie pozostawiają złudzeń - ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE DLA PASAŻERÓW / DOROŚLI NIECH SIĘ LEKKOMYŚLNIE BAWIĄ ALE PO CO NARAŻAJĄ ŻYCIE SWOICH DZIECI !!! Kto był tak szalony , że ubezpieczył imprezę / mniemam , iż takowe zostało wykupione / JAKIE MA SZANSE NA PRZEŻYCIE DZIECKO WYPADAJĄCE Z TAK "FAJNEGO " POJAZDU ? Już słyszę :" NO ALE O CO CHODZI ? PRZECIEŻ TO FAJNA ZABAWA ! "

  1
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 lipca 2019  19:16   Ty stary ramolu, jak ci ...   anonim

   Ty stary ramolu, jak ci przyjdą poderżnać gardło, to też się bedziesz pytal kto na to pozwolil?

   1
   1
 3. 9 lipca 2019  16:34   Chojniczanie nie tylko jeżdżą oglądać...   Gucio

  Chojniczanie nie tylko jeżdżą oglądać ale i niejako przyczyniają się do organizacji takich imprez: https://tiny.pl/tdd58 https://tiny.pl/tdd1w

  3
  3
 4. 9 lipca 2019  16:13   Chojniczanie nie tylko jeżdżą ogladać....   Gucio

  Chojniczanie nie tylko jeżdżą oglądać ale i niejako przyczyniają się do organizacji takich imprez: https://www.facebook.com/pilotazgut.henrykgut?__tn__=,dlC-R-R

  3
  3
 5. 9 lipca 2019  09:54   Chojniczan można spotkać ...   anonim

  Chojniczan można spotkać wszędzie :-)))

  3
  2
 6. 9 lipca 2019  02:10   Darłowo sobie w tym roku ...   Marco

  Darłowo sobie w tym roku odpuściłem ale na zlocie w Bornem Sulinowie będę na 100% ! Urlop już zaklepany ! Po załączonych obrazkach widać,że działo się ostro !!!

  4
  1
 7. 8 lipca 2019  15:29   tylko pozazdrościć pasji ! ...   anonim

  tylko pozazdrościć pasji ! skąd ludzie mają kasę na taki sprzęt bo mniemam,że to wszystko prywatna inicjatywa :)

  5
  2
 8. 8 lipca 2019  15:00   Byliśmy w sobotę z kumplami ...   Marcin i reszta

  Byliśmy w sobotę z kumplami i faktycznie pogoda była pod przysłowiowym "psem" ale wrażenia z jazdy BWP-em po błotnistym tankodromie pozostaną na dłuuugo !

  5
  2