Sztukateria wewnętrzna – listwa, rozeta, pilaster, gzyms

Sztukateria wewnętrzna bywa przydatna, gdy chcemy szybko odmienić nasze wnętrza i nadać im nowy styl. Sztukateria doskonale sprawdza się pomieszczeniach utrzymanych w stylu klasycznym i rustykalnym, ale może być także stosowana w nowoczesnych wnętrzach.

Elementy sztukaterii wewnętrznej znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu.   |  fot. ilustr.

Co to jest sztukateria?

Sztukateria to dekoracyjne elementy ozdobne, które można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na fasadach domów. Popularne komponenty dekoracyjne to między innymi listwy ścienne i sufitowe, gzymsy, pilastry, rozety. Sztukateria jest produkowana w wielu różnorodnych wzorach, prostych lub bogato zdobionych. Wszystkie elementy oferowane są w różnych rozmiarach. Sztukaterię można stosować w pokoju dziennym, przedpokoju, salonie, pokoju dziecięcym, a także w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia.

Z jakich materiałów powstaje sztukateria? Najbardziej popularna jest obecnie ta wykonana ze styropianu lub poliuretanu. Wszystkie elementy, takie jak pilaster, rozeta, gzyms czy listwa można montować bezpośrednio na ścianach, za pomocą kleju montażowego. Sztukateria wykonana z materiałów syntetycznych jest lekka i trwała oraz łatwa do przycinania i formowania.

Sztukateria może być także wykonana z gipsu, kamienia lub naturalnego drewna. Takie elementy ozdobne są droższym rozwiązaniem, są one także trudniejsze w montażu, lecz cenione za przepiękne oddanie detali i wyjątkowo elegancki wygląd.

Jakie elementy sztukaterii warto zamontować na ścianach?

Ozdobne elementy sztukateryjne powinny tworzyć we wnętrzach spójne kompozycje, dlatego warto odpowiednio je dobierać, wybierając ten sam styl i motywy zdobnicze. Najczęściej w małych mieszkaniach w bloku stosowane są listwy przysufitowe i ścienne, a także rozety i gzymsy. Listwy i gzymsy pozwalają na wydzielenie określonych stref na ścianach i sufitach oraz maskują nierówności na linii styku sufitu i ściany. Rozety najczęściej montuje się na suficie lub jako dekoracje na ścianach.

Rzadziej stosuje się pilastry, ponieważ one lepiej prezentują się w większych wnętrzach. Czym jest pilaster? To płaski element ozdobny, przypominający kolumnę lub filar. Składa się on z głowicy, trzonu oraz bazy. Wszystkie części składowe mogą być gładkie lub bogato zdobione. Takie elementy, jak pilaster, doskonale sprawdzają się w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Optycznie je zmniejszają i dodają przytulności. Są to elementy, które przydają klasy i elegancji wnętrzom. 

Jak dbać o sztukaterię?

Sztukateria jest zwykle bardzo praktycznym rozwiązaniem. Najpopularniejsza obecnie sztukateria z tworzyw sztucznych nie wymaga zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Jest ona odporna na zabrudzenia i przebarwienia, a także uszkodzenia mechaniczne. Może być malowana farbami do ścian.

Elementy dekoracyjne, takie jak rozeta, pilaster, gzymsy lub listwy, są lekkie i łatwe do zamontowania. Można to zrobić samodzielnie, ponieważ przycinanie i formowanie sztukaterii jest bardzo proste i nie wymaga posiadania wyszukanych narzędzi. W prosty sposób można je także usuwać ze ścian, gdy znudzi nam się stara aranżacja pomieszczeń.

(mat. zewnętrzny)