Szpital z 10 mln stratą. Będą nowe pracownie, w tym chemioterapii

Do Starostwa Powiatowego w Chojnicach wpłynęła informacja o sytuacji finansowej szpitala. Strata za rok 2019 wynosi 10 mln zł. Starosta informuje, że kwota ta może się jeszcze zmniejszyć.

Prawie 8 mln zł kosztuje przebudowa i wyposażenie pracowni endoskopowej oraz chemioterapii w chojnickim szpitalu.   |  fot. A. Zajkowska

- Po odliczeniu amortyzacji 5,5 mln zł, mamy 4,5 mln straty - mówi Marek Szczepański. - Warto podkreślić, że znad wykonań na urologii powinniśmy otrzymać około 2 mln do 2 mln 400 tys. zł. Takie są zapowiedzi Narodowego Funduszu Zdrowia - dodaje. Jeśli tak będzie, strata szpitala finalnie zmniejszy się do około 2 mln zł.

Kilka dni temu otwarte zostały dwa przetargi, na przebudowę pracowni endoskopii oraz chemioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach. Do konkursu przystąpiła tylko jedna firma, która, jak przyznaje Marek Szczepański, zaoferowała satysfakcjonującą dla powiatu kwotę wykonania zadania.

- Mówimy o robotach budowlanych, czyli dostosowaniu pomieszczeń do tych dwóch pracowni. Firma zaproponowała 3 mln 258 tys. zł. - To jest całe duże zadanie, które opiewa prawie na 8 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 6,5 mln zł pochodzi z RPO woj. pomorskiego - mówi starosta.

Anna Zajkowska

 1. 10 lutego 2020  11:27   Z nadwykonań   xyz59

  Oczywiście :" z nadwykonań" !!!

  1
  0
 2. 5 lutego 2020  12:43   Zadłużenie Chojnic to nic nadzwyczajnego   wikary

  Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że na koniec trzeciego kwartału 2019 r. zobowiązania szpitali wyniosły 14,3 miliarda złotych. Oznacza to wzrost o 3,3 procent w porównaniu do sytuacji na koniec drugiego kwartału. Na koniec czerwca zobowiązania wynosiły 13,8 miliarda złotych. Zadłużenie rośnie systematycznie od lat - w 2015 roku wynosiło 10,8 miliarda złotych, w 2016 - 11,2 miliarda złotych, w 2017 - 11,8 miliarda złotych, a w 2018 przekroczyło 13 miliardów złotych.

  2
  1
 3. 5 lutego 2020  12:31   alleluja i do przodu   anonim

  Zastanawiałem się skąd się biorą te omnibusy sprawne intelektualnie inaczej zabierające głos w sprawach o których zielonego pojęcia nie mają? Już wiem - obejrzeli właśnie reżimowe Wiadomości TVP

  4
  1
 4. 5 lutego 2020  12:25   do komtura (1)   alleluja i do przodu

  szlaban to sobie zamontuj przy wjeździe na swój prywatny krzyżacki zamek i jak się zepsuje czekaj cierpliwie na ekipę która go naprawi i pozwoli ci wjechać lub wyjechać

  2
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 lutego 2020  14:29   Wiekszosc krajow UE ma ...   KOMTUR

   Wiekszosc krajow UE ma parkingi ze szlabanami przed szpitalami BO WTEDY placi sie za czas badan u specjalisty !!! A nie jak w burakowie ze ktos siedzi w aucie od rana azeby isc na badania o 14 !!! A odnosnie ekipy naprawczej JEST NIEPOTRZEBNA bo wystarczy kilku przeszkolonych prac obslugi i NIE MA PROBLEMU !!! A to alleuja i do przodu to pewnie jeden z RABUSIOW dowozacych do szpitala !!! Tylko ze to alleja jest nie do przodu a DO TYLU !!!

   1
   2
 5. 5 lutego 2020  12:20   do janka   alleluja i do przodu

  cyt. "Rada: klepcie zdrowaśki, żeby komuś przypadkiem nie wpadło do głowy sprywatyzowanie całej służby zdrowia. Jestem anestezjologiem, pracuję i w szpitalu publicznym, i w szpitalu prywatnym mającym kontrakt z NFZ, i w szpitalu prowatnym robiącym wyłącznie operacje komercyjne. I powiem tak: jeżeli ktokolwiek z mojej rodziny zachorowałby, kładłbym go wyłącznie do szpitala publicznego. Nieważny sypiący się tynk, nieważny opryskliwy personel. W szpitalu publicznym pewne standardy zawsze są zachowane. A tych szpitali poznałem sporo w mojej prawie 30-letniej karierze zawodowej. Co z tego, że prywatny szpital ma uśmiechnięte recepcjonistki, fontannę w holu i przysyłane są smsy, przypominające o wizycie? To, co jest naprawdę ważne, jest niedostępne waszym oczom - a widzę to ja, osoba z personelu. Dlatego przestrzegam - nie dajcie się nabrać na sztuczną pozłotkę. Jeżeli służba zdrowia zostanie sprywatyzowana, ja będę wiedział, które miejsce do leczenia wybrać dla siebie i swojej rodziny (bo wiem, na co patrzeć i o co pytać). Wy tej szansy w większości nie macie"

  2
  2
 6. 5 lutego 2020  12:12   do Kazika - baju, baju, będziem w raju   alleluja i do przodu

  Co do długów - za nowiny24.pl (to taka rzeszowska gazeta) z 3.10.2019 "Podkarpackie szpitale podlegające pod marszałka (Władysława Otryla) są zadłużone na 350 milionów złotych. To nie jedyny problem. Na Podkarpaciu brakuje też lekarzy z podstawowych dziedzin, takich jak: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, anestezjologia, pediatria, medycyna rodzinna. Co do LOTu - "względna poprawa wyników LOT-u nie jest wynikiem tego, że do zarządu spółki weszli ludzie związani z PiS, lecz jest efektem zapoczątkowanej w 2013 r. (za PO) restrukturyzacji. Ponieważ w związku z restrukturyzacją rząd udzielił LOT-owi pomocy publicznej w kwocie 527 mln zł, to warunkiem postawionym przez Komisję Europejską było zamknięcie niektórych połączeń. LOT mógł zacząć uruchamiać nowe połączenia od początku 2016 r. Restrukturyzacja (za PO) pozwoliła na zwiększenie zysków, a ustanie warunków jej przeprowadzenia zbiegło się ze zmianą władzy. LOT zaczął osiągać zyski, ale nie oznacza to wcale, że stał się lotniczą potęgą. Wszystko przez to, że nie posiada własnych samolotów – jest właścicielem jedynie trzech embraerów 45, z których od kilku lat nie korzysta i które bezskutecznie próbuje sprzedać. Całą flotę narodowy przewoźnik leasinguje (w sumie 69 maszyn), a zobowiązania z tytułu leasingu tylko 16 samolotów są czterokrotnie większe od kapitału własnego LOT-u. Dla porównania, ponad 75 proc. floty Lufthansy jest nieobciążona finansowo własnością"

  4
  1
 7. 5 lutego 2020  09:00   janek   chojniczanin

  Ukarać winnych tego nadużycia, szpital w ręce prywatne i po sprawie, lekarze mają leczyć w szpitalu a nie o czternastej uciekają do prywatnych gabinetów.

  2
  2
 8. 4 lutego 2020  17:00   Tak trzymać   somsiad

  Jak widać po wyborach większości to nie przeszkadza, płacą i czekają w kolejkach, tak trzymać ;)

  6
  2
 9. 4 lutego 2020  10:32   Zdjecie adekwatne do sytuacji ...   KOMTUR

  Zdjecie adekwatne do sytuacji szpitala !!! Odpadajace plytki a miedzy odzialami opadajace tynki , takze kostka brukowa przed szpitalem wyklucza jazde wozkami inwalidzkimi !!! W srodku ok ale stan techniczny zewnetrzny OPLAKNY !!! Brak kasy ??? Proponuje zamontowac szlaban na wjazd przed szpitalem / ABSOLUTNIE NIE PARKOMAT / Kazdy bedzie placil za faktyczny czas parkowania !!! WSZYSTCY takze personel szpitala , MZK, Rabusie ,taxi itp ,itd Jak przed starostwem ABONAMENT !!!!!!!!!!!! Jak przed starostwem 50 pln to przed szpitalem 100 pln miesiecznie bo dostaja grubsze koperty !!!!!!!!!!!!!!!!!

  8
  3
 10. 3 lutego 2020  23:33   Krytykować kogoś za sukcesy? (1)   B. S.

  A ja cieszę się, że jest kolejna inwestycja w szpitalu, a długi mają chyba wszystkie szpitale w Polsce. U nas to pikuś w porównaniu z Czluchowem czy np. Grudziądzem. Na Podkarpaciu rządzi mafia więc myślę,że tam sypnęli kasą i tyle. Gdyby panowie z PIS nie kupili samolocikow za 30 mld zł...albo i więcej, które notabene przylecą do nas za parę lat, możnaby spłacić długi wszystkich szpitali w Polsce. Jakby co....to pocieszcie się teraz samolotami F35 czy tam F36, ktorych póki co nie bedzie przez 4-5 lat ...Myślę, że Was, przeciwników PO, władza pis, wyleczy z raka czekaniem na samoloty., a nie jakaś tam pracownia chemioterapii czy endoskopii prawda?

  14
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 4 lutego 2020  10:58   czekaniem na samoloty ...??? ...   anonim

   czekaniem na samoloty ...??? :) no tak byłyby za Tuska caracale które rozleciałyby sie zanim by dotarły - poczytaj o nich i jaka kwota , a gdzie nasze pieniądze z funduszu które nam zabrali i Tusk powiedział że to nie nasze....szkoda pisania o tych donosicielach ,zdrajcach na własny kraj , na Polskę.....tego złego za PO było tyle że .....choć PIS tez robi błędy ale daleko mu do tych z PO.... żeby było nie podoba mi się PIS a PO szczególnie nie znoszę

   6
   5
 11. 3 lutego 2020  23:04   niskie zarobki -zasadnicza ponizej minimalnej   przedstrajkowa

  lepiej podniescie pensje swoim najmniej zarabiającym pracownikom szpitala. czy to etyczne, aby pracownik miał pensji zasadniczej mniej niż ustawowa minimalna? mniej niż 2600? niedlugo pracownicy zaczną strajkować.. czekamy na nowego dyrektora, zobaczymy czy on zmierzy się z tym problemem.

  19
  5
 12. 3 lutego 2020  22:29   Boonnaa   Powrócę . Kumple mi nic nie zrobią . He he

  Jak wrócę to tak namieszam że przez rok będzie zysk. A później podwójna strata. Ha.ha. ha. Tylko chodźcie na wybory i mnie wybierajta (oczywiście moich prywatnych placowek to niedotyczy).

  15
  9
 13. 3 lutego 2020  18:31   Jak to się dzieje że tam ...   Kazik

  Jak to się dzieje że tam gdzie nie rządzą ludzie wyznaczeni przez PO szpitale i państwowe firmy nie mają strat lecz zyski?! Np. Szpitale zarządzane przez Władysława Otryla na Podkarpaciu rok do roku zmniejszyły straty 100krotnie a niektóre przynoszą zyski. A poza szpitalami to co LOT który miał upaść za co teraz kupuje niemieckie linie lotnicze. Orlen który miał być sprzedany, KGHM itd. Kiedy rzadzilo PO się nie udawało teraz się da! A co do naszego szpitala to już sama umowa szpitala z żoną dyrektora budzi wątpliwości jeżeli nawet "niezależne" sądy nie osadza możliwych działan nielegalnych to i tak są one wątpliwe etycznie. Zresztą czego się spodziewać po ludziach którzy nawet zwykłych czujek dymu nie montują w prywatnych placówkach medycznych tłumacząc że mieli inne wydatki i miliony na koncie też! Winny nie jest system lecz zarządzanie a jak ludzie PO rządzą już przytaczalem

  29
  21
 14. 3 lutego 2020  16:37   Madry (1)   Dyzma bonna

  Bon na zostawił tak szpital A teraz dali mu wyższa posadę! Kariera Nikodem dyzmy

  43
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 lutego 2020  22:46   ciekawe czy zostawił ...   chojniczanin

   ciekawe czy zostawił samochód szpitalowi za szpitalną kasę ?

   18
   2