„Szmaragdowe pola” - Funka 2020

W dniach od 7 do 9 października odbył się w Funce plener malarski, zorganizowany dla uzdolnionej młodzieży i dzieci z chojnickich szkół. Organizatorami byli Urząd Miejski - Referat Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Wystawa poplenerowa planowana jest pod koniec października w podziemiach kościoła gimnazjalnego oraz na chojnickim rynku.   |  fot. nad.

Wydział Edukacji, Wychowania i Zdrowia w Chojnicach oraz Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach. W tegorocznej, już czwartej edycji wzięło udział 32 dzieci ze SP nr 1, SP nr 3, SP nr 5, SP nr 7, SP nr 8 oraz grupa uczestników nowo otwartej Pracowni Sztuki „Przy fosie”, działającej przy Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach, a także 5 opiekunów. Komisarzem pleneru była Violetta Klugowska, nauczycielka ze SP nr 7 w Chojnicach.

To w tym malowniczym, pełnym ciekawych motywów przyrodniczych krajobrazie, pomimo nakazanego reżimu sanitarnego związanego z pandemią korona wirusa, młodzież oddawała się pasji tworzenia. Nie przeszkadzały trudy związane ze zmieniającą się aurą, wiatrem czy poranną wilgocią. Wszyscy wiedzieli, po co przyjechali na plener. A przyjechali po to, aby inspirować się pięknem i żywością natury i w jej bliskości namalować widoki pełne odcieni błękitu i rozlewającej się zieleni. To właśnie jesienna aura sprzyjała żywej lekcji plastyki, nauki obserwacji i wyrażania piękna pejzażu.

Pokłosie pracy plenerowej mieniło się klasycznymi rozwiązaniami tematu krajobrazu a także bardzo śmiałymi, wręcz ekspresjonistycznymi wizjami natury. Super Mistrzem pleneru Funka 2020 została uczennica SP nr 1 Maria Stacherska, która swoją pracą uzewnętrzniła ogromną pasję do twórczości, pracowitość  i otwartość na wiedzę z zakresu sztuki malowania. Plener zakończył się w blasku jesiennego słońca i szkoda, że trwał tak krótko.

Dar uczestnictwa w tym artystycznym wydarzeniu, pełnego twórczej pracy, emocji, codziennych zachwytów i rozmów o sztuce został dany przez Organizatorów, którzy wiedzą, że inwestycja w kulturę i sztukę jest dobrem, które zaowocuje tu i teraz, ale i w przyszłości. Bo dzięki takim akcjom, rozwijającym potrzebę obcowania z obrazem i wrażliwość na piękno, będziemy mieli coraz więcej świadomych odbiorców sztuki.

V. Klugowska