Szkoła zbuduje miernik jakości powietrza?

Na taki pomysł wpadł radny Marek Bona. Poparli go inni radni z komisji środowiska i taki wniosek trafi na biurko burmistrza. W zamian szkoła miałaby otrzymać grant finansowy.

Marek Bona ma pomysł, by to uczniowie zbudowali miernik jakości powietrza w Chojnicach.   |  fot. (olo)

Sporo mówiło się, zwłaszcza zimą, o smogu i jakości powietrza w całym kraju. Również w Chojnicach ten temat był poruszany. Radny Marek Bona ma pomysł, by niewielkim kosztem śledzić przynajmniej orientacyjnie jakość powietrza w Chojnicach.

- Nie mamy wyników badań czystości powietrza w Chojnicach. Możemy jednak sami o to zadbać i to niewielkim kosztem. Mamy przecież u nas szkoły i klasy o specjalności elektronicznej i informatycznej. Czy jest możliwe, by ogłosić konkurs, by uczniowie wykonali taki analizator jakości powietrza. W zamian możemy przekazać konkretny grant finansowy, np. 5 tys. zł – uważa Marek Bona.

Pomysł ten spodobał się radnym komisji środowiska i jednogłośnie przyjęli oni taki wniosek do realizacji. – Nie widzę przeszkód, by ufundować taki grant na zadanie z zakresu ekologii. Musimy pamiętać, że nie będą to żadne akredytowane dane i mogą być obarczone błędem – mówi Jarosław Rekowski z wydziału komunalnego chojnickiego urzędu.

Zdaniem Bony takie urządzenie można skalibrować i wyniki mogą być przyczyną dyskusji o jakości powietrza w mieście.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz