Szkoła w Silnie - wicemistrzem Polski!

Drużyna z SP w Silnie (Kinga Lemanczyk, Paulina Januszewska, Łukasz Szmagliński i Hubert Witkowski)-reprezentując woj. pomorskie, pokonała uczniów z 14 województw zajmując II m. w ogólnopolskim finale konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski".

Finał konkursu w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.   |  fot. nad.

Konkurs odbył się w Warszawie. Wymagał bardzo rozległej wiedzy z biologii, ekologii, ochrony środowiska i geografii oraz szczegółowej znajomości przyrody 123 parków krajobrazowych Polski. Ponadto uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozróżniania wielu gatunków roślin i zwierząt.Gratulujemy drużynie z Silna! Po raz pierwszy w historii tego konkursu (XVIII edycja) – województwo pomorskie zajęło tak wysoką lokatę! Drużynę  przygotowywała p. Barbara Szczęsna.

W ramach  finału konkursu 4-osobowym drużynom - reprezentantom wszystkich województw, zapewniono pełen atrakcji 5-dniowy pobyt na terenie woj. mazowieckiego. Uczniowie m.in. zwiedzali Warszawę (Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik) a także Pałac Paderewskich w Kaliskach będący obecnie siedzibą Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz Zamek-Zbrojownię Liw. To był niezapomniany czas!

Na stadionie narodowym.

Uczniom ze zwycięskiej drużyny zadano 2 pytania: 1. Czy ciężko było osiągnąć tak wysoki wynik? 2. Co najbardziej podobało Ci się w czasie tygodniowego finału konkursu?

Łukasz Szmagliński: 1.-  Wiedziałem, że konkurencja będzie na bardzo wysokim poziomie. Dlatego często wolny czas poświęcałem właśnie na naukę. Wszystkie informacje starałem się kojarzyć ze sobą, a nie uczyć się ich na pamięć. Dzisiaj wiem, że był to dobry sposób. Nie liczyłem jednak na aż tak wysoki wynik, ale powtarzałem sobie, że wszystko jest możliwe. I tak się stało. Myślę teraz, że warto było się uczyć, aby osiągnąć taki sukces.

2. - Na tygodniowym  wyjeździe-nagrodzie wszystkie atrakcje były bardzo udane. Ciężko wybrać to, co było z nich najlepsze. Jednak moje serce skradły podchody pałacowe, gdzie doszło do największej integracji pomiędzy wszystkimi uczestnikami z poszczególnych województw. Gdyby nie to, nie poznałbym zapewne aż tylu ciekawych osób.

Hubert Witkowski: 1.-  Nie było to łatwe, ponieważ potrzebna była spora dawka zaangażowania oraz systematyczna praca, ale uważam, że poświęcony czas nie poszedł na marne i jestem bardzo zadowolony z wyniku.

2. - W wyjeździe najbardziej podobało mi się zwiedzanie Warszawy. Dla mnie jako fana piłki nożnej wielką przyjemność sprawiło zwiedzanie Stadionu Narodowego. Niezmiernie ciekawe było również zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki. Dowiedzieliśmy się o nich wiele interesujących faktów i ciekawostek. Cały wyjazd okraszony pięknym krajobrazem Mazowsza bardzo mi się podobał.

Paulina Januszewska: 1. -  Wiadomo, że ciężko pracowaliśmy, aby osiągnąć taki wynik, lecz było warto. Udało nam się to dzięki motywacji Pani Basi. 2. Podczas tygodniowego finału najbardziej podobało mi się zwiedzanie nowych miejsc i poznawanie ludzi.

Kinga Lemanczyk: 1.- Było bardzo dużo nauki przed konkursem. Musieliśmy opanować  mnóstwo nowego materiału. 2. Najbardziej podobało mi się w Centrum Nauki Kopernik.  Można  było samodzielnie przeprowadzić tam dużo ciekawych eksperymentów.

B. Szczęsna

Przed Pałacem Kultury i Nauki.