Sześć firm zgłosiło chęć modernizacji Wzgórza Ewangelickiego

Wczoraj otwarto oferty na zadanie „Zagospodarowanie przestrzeni Wzgórza Ewangelickiego w Chojnicach”. Gotowość do działania zgłosiło sześć przedsiębiorstw z różnych zakątków Polski. Najniższą cenę zaproponował charzykowski Marbruk - 1 mln 551 tys. 096 zł.

Po dawnym cmentarzu nie ma tu ani śladu, za wyjątkiem niepozornego pomnika, który dokumentuje ten fakt.   |  fot. ilustracyjne/D. Wałdoch

Zagospodarowanie parku, będącego dawniej cmentarzem ewangelickim, wpisuje się program modernizacji dzielnicy Dworcowej. Na ten cel miasto przeznaczyło 2 mln 078 tys. 873 zł. Zadanie obejmuje m.in.  przebudowę, odnowienie i poszerzenie niektórych alejek, montaż drewnianych altan, wydzielenie terenu rekreacyjnego dla dzieci oraz montaż wyposażenia integracyjnego.

Ponadto, odnowiony zostanie usytuowany od strony ulicy Gdańskiej obelisk upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki. A na przystanku autobusowym od strony ulicy Świętopełka zamontowana zostanie wiata. Całe wzgórze oświetlać będą lampy z oprawami typu LED. Park będzie także monitorowany. Oferty przetargowe na wykonanie wyżej opisanego zadania złożyło sześć firm.

Są to: charzykowski Marbruk (1 mln 551 tys. 096 zł.), Usługi Ogólnobudowlane i Handel Justyna Mieszkowska z Gotelpia (1 mln 592 tys. 330 zł), Union Invest z Lipusza (1 mln 699 tys. 579 zł), ROKA Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego (1 mln 828 tys. 082 zł), Sorted z Piaseczna (2 mln 387 tys. 025 zł) oraz borzytuchomskie Usługi Budowlano-Ciesielskie „Domex” (2 mln 822 tys. 299 zł).

Niebawem rozpocznie się procedura sprawdzania dokumentacji. - Jeśli wszystko będzie w porządku wygra Marbruk. Jeśli nie, drugą najkorzystniejszą dla nas ofertę złożyła firma z Gotelpia, tu też odnotujemy bardzo dużą oszczędność - komentuje Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.

Anna Zajkowska

 1. 9 maja 2020  01:37   Nie mam zamiaru nikogo ... (2)   W.Miller

  Nie mam zamiaru nikogo obrażać ,ani tokować.Uważam,że rewitalizacja Parku jest konieczna.Wszyscy wiemy,że tam był cmentarz i zmarłym należy sie szczególny szacunek.W czasie prac z pewnością zostana odkryte kolejne mogiły i szczątki ludzkie.Proponuję ,aby wszystkie pozostałości nagrobków,oraz szczątki ludzkie przenieść w jedno miejsce na terenie Parku ,ogrodzić żywopłotem i zorganizować tam miejsce pamięci .Nie zajmie ono z pewnością zbyt wiele miejsca,będzie estetyczne i godnie uszanuje pamięć Chojniczan ,którzy tam spoczywają .

  14
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 maja 2020  11:19   Kamil, szukasz dziury w ...   W.Miller

   Kamil, szukasz dziury w całym i oczywiście krytykujesz nie dając niczego w zamian.Miejsce pamięci w Parku nie wyklucza placu zabaw.To nie jest trudne,ale lepiej tokować ! czyż nie ?

   3
   2
  • 10 maja 2020  12:30   No ok bardzo dobry pomysł z ...   Kamil

   No ok bardzo dobry pomysł z tym że burmistrz zamiast ogrodzonego miejsca pamięci chce placu zabaw dla dzieci!

   3
   3
 2. 8 maja 2020  07:27   Burmistrzu serio!? Teren ...   Kamil

  Burmistrzu serio!? Teren rekreacyjny dla dzieci? Na cmentarzu? Gdzie *****ja ptaki? Powaznie?

  20
  6
 3. 8 maja 2020  06:03   Zadbany cmentarz gdzie jeden ...   Co rocznie 14 lutego

  Zadbany cmentarz gdzie jeden z drugim holduja pod pomnikami gwiazdy czerwonej ojcom dziadkom dziecmi wnukami

  7
  9
 4. 7 maja 2020  16:10   Ha! i znowu Marbruk... :D :D ... (1)   anonim

  Ha! i znowu Marbruk... :D :D :D

  21
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 5. 7 maja 2020  12:44   Szczątki ludzkie są tam nadal   anonim

  O drugiej części tej za budynkiem ChCK mówi sporo punkt V pisma starosty z dnia 13 listopada 1947 r. przesłanym do Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego. – Potrzeba usuwania grobów względnie zwłok ludzkich w tym wypadku nie zachodzi, gdyż groby jako kilkudziesięcioletnie praktycznie nie istnieją. Chodzi tylko o usunięcie kilkanaście nagrobków (płyt) i tych rozbitych i uszkodzonych w czasie działań wojennych. Z powyżej przytoczonych względów proszę o przychylne załatwienie sprawy, a mianowicie przyznanie gminie miejskiej w Chojnicach na własność wyżej wymienionego cmentarza i udzielenie zezwolenia na urządzenie w tym miejscu parku miejskiego. Podpisano: Starosta Powiatowy Chojnicki / - / mgr Rześniowiecki Tadeusz”.

  23
  4
 6. 7 maja 2020  12:36   hmmm (5)   anonim

  finster przypominam;tam są pochowani ludzie!

  27
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 8 maja 2020  17:21   hm   pokora

   Pani Karolino a ten pan starosta to może pani dziadek albo ojciec to może jemu też "należy już usunąć tylko nagrobek" i zrobić piaskownicę. Może trochę szacunku dla zmarłych? Idąc tokiem Pani myślenia to cmentarz parafialny należy tak samo potraktować bo fajny widok z Central Parku Wodnego i innych terenów sportowych.Jeszcze raz trochę szacunku dla zmarłych i potomków ich rodzin którzy gdzieś tam żyją.

   5
   3
  • 8 maja 2020  17:14   Do Karoliny   anonim

   Trumny zostały otwarte a zwłoki wydobyte czyli jak kto woli szczątki, czaszki i kości zostały załadowane na przyczepy i złożone na starym cmentarzu, a trumny jako, że były cynowe jako cenny surowiec poszły do huty, PS płyty z żydowskiego cmentarza przez długi czas służyły jako chodnik na obecnej ul. Piłsudskiego

   10
   2
  • 8 maja 2020  13:19   C. d.   Karolina Sz.

   Drogi anonimie, skoroś tak zaznajomiony z historią tego terenu to powiedz mi proszę, co się stało z owymi trumnami ? Zakopano je głębiej? Przeorano? Przeniesiono na jakieś miejsce kultu sakralnego/cmentarz? Bo idąc Twoim tokiem rozumowania i cytując Ciebie ("...kiedy budowano kinoteatr to jak odsłonięto trumny...") to Kinoteatr też nie powinien był powstać. No bo jak to tak budować kinoteatr służący rekreacji i rozrywce na miejscu mogił?! Łolaboga! O dziwo "kinoteatr" jakoś powstał. I tak samo mam nadzieje powstanie NORMALNY park na Wzgórzu Ewangelickim. I jeszcze raz powiem - trochę kultury - bo ja nikogo od walniętych nie wyzywałam; I trochę logiki na przyszłość w rozumowaniu życzę.

   3
   6
  • 8 maja 2020  11:59   Karolina, kiedy budowano ...   anonim

   Karolina, kiedy budowano kinoteatr to jak odsłonięto trumny, w tym szereg cynowych, to zmarli w nich zachowani byli w odzieży mimo, że wiele tych pochówków miało kilkadziesiąt lat i byli zachowani w bardzo dobrym stanie. Walnięta to ty jesteś, bo napisałaś o rzeczach, o których nie masz najmniejszego pojęcia. Co do rozkopywanych mogił to chowa się w nich następne zwłoki a nie urządza terenu rekreacyjnego, ot tak dla przypomnienia.

   8
   3
  • 8 maja 2020  09:43   Trochę kultury....   Karolina Sz.

   Po pierwsze nie finster - tylko Panie Burmistrzu - jak nie umiesz się kulturalnie wypowiadać to lepiej w ogóle milcz. Po drugie, gdy na cmentarzach co 20 lat są rozkopywane (nieopłacone) mogiły nikomu to nie przeszkadza, a tu nagle wielkie halo! bo BYĆ MOŻE znajdzie się tu "coś" po 60 - 70 latach, i nie będą to raczej ludzkie szczątki. A po trzecie - Pewnie! Niech dalej ten teren będzie siedliskiem meneli i tych wstrętnych ptaków. W końcu lepszy taki widok aniżeli np. odnowiony park 1000-lecia. Walnijcie się w czoło! A burdel róbcie w swoich przydomowych ogrodach. P.S. W końcu ktoś się zabrał za ten obraz nędzy i rozpaczy. Brawo dla UM i Burmistrza!

   8
   11