„Szanujmy zdrowie sąsiadów…” – kampania edukacyjna w gminie Chojnice

W tym roku odbyła się już trzecia edycja projektu o nazwie “Szanujmy zdrowie sąsiadów, nie palmy w piecu odpadów”. Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Akolada we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, dofinansowany przez gminę.

Jedna z wielu prac o tematyce ekologicznej.   |  fot. nad.

Cel przedsięwzięcia stanowi edukacja społeczna- uświadomienie szkodliwości spalania odpadów w piecach domowych. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią wirusa COVID-19 większość akcji związanych z realizacją projektu odbywała się on-line. W związku z Dniem Czystego Powietrza obchodzonym 14 listopada podsumowanie wszystkich konkursów, zabaw i happeningów zrealizowanych w ramach przedsięwzięcia przypadła właśnie na ten dzień.

Instruktorzy wszystkich placówek - świetlic i domów kultury podlegających GOK w Chojnicach zorganizowali dla swoich podopiecznych wiele ciekawych propozycji z zakresu edukacji ekologicznej. Popularną formą wyrażenia swojego poparcia proekologicznego były konkursy plastyczne - ogłoszone zostały one w świetlicach w Czartołomiu, Nowym Dworze, Pawłowie i Klawkowie. Ciekawą propozycję wysunęła dla swoich podopiecznych instruktorka placówki w Ciechocinie- zadaniem uczestników było wymyślenie hasła antysmogowego.

Wpłynęło dużo zgłoszeń od dzieci, najczęściej układano hasła rymowane, np. „Nie pal w piecu byle czego, zrób dla świata coś dobrego”. W świetlicy w Klawkowie plakaty wykonane przez dzieci na konkurs plastyczny zostały zalaminowane i w Dniu Czystego Powietrza przypięto je do dębów przy ulicy Dębowej. W ten sposób powstała „ulica ekologiczna”. Podopieczni placówki w Nowym Dworze dostali również alternatywną propozycję i oprócz plakatu mieli okazję napisania listu do mieszkańców Ziemi.

Najpiękniejsze przesłanie do mieszkańców naszej planety stworzył osiemnastoletni uczeń Dawid Gappa. Instruktorka placówki w Pawłowie wysunęła również propozycję dla dorosłych i zaprosiła ich do stworzenia wspólnego opracowania „Kodeksu ekologicznego”, na który składały się porady, wiersze i hasła o tematyce ekologicznej. Zostały one opublikowane wspólnie z pracami dzieci i młodzieży wykonanymi w ramach konkursu plastycznego. W WDK w Swornegaciach również zrealizowano ciekawy pomysł pt. „Twój las w szkle”.

Dzieci przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych i roślinnych tworzyły miniaturowy las w słoikach, a zdjęcia prac przesyłały do instruktorów WDK. Dom Kultury w Silnie zachęcił młodych ludzi do wspólnego wykonania plakatu - praca powstała ze zdjęć poszczególnych elementów, które każdy wykonał samodzielnie. Świetlica w Angowicach stworzyła krzyżówkę o tematyce ekologicznej- fotografie z prawidłowymi rozwiązaniami podopieczni przesyłali instruktorom. W Racławkach z kolei w oryginalny sposób podjęto się realizacji projektu - poprzez dawanie „drugiego życia” starym przedmiotom.

Recyklingowi poddano np. kilka przedmiotów zebranych podczas usuwania śmieci z lasu. Dom Kultury w Ogorzelinach zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania piosenki ekologicznej, czy przygotował ulotki, w których zawarto rzetelne informacje nt. szkodliwości palenia odpadów. Każda z placówek w swojej ofercie miała również bajki, audiobooki, piosenki i wiersze na temat dbania o środowisko.

Wszystkie wydarzenia związane z realizacją projektu, chociaż w głównej mierze odbywały się on-line, spotkały się z dużym odzewem i z pewnością przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat ochrony środowiska wśród dzieci i młodzieży, a także dorosłych.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.gokchojnice.pl i zapoznania się z w/w działaniami.

Dorota Chmara